Vjednom z předchozích dílů seriálu Cestou na vysokou školu už padlo, že přednáškyna vysokých školách jsou až na výjimky) veřejné:
Je to výborná možnost, pokud chcete vědět, jak vybraná škola asi „chutná“, co je obsahem hlavních předmětů oboru, o kterém tušíte, že by vás mohl zajímat, a podobně. Je to nakonec i regulérní příležitost ledacos se naučit, když na to přijde. Jenomže – neoficiálně. Bez papíru. A taky bez cvičení a bez zpětné vazby v podobě zkoušky.
Na některých fakultách ovšem nabízejí otevřenou možnost absolvovat zvolené předměty oficiálně (včetně případných cvičení) a na konci skládat zápočty nebo zkoušky za stejných podmínek jako studenti řádného studia. Jedná se o studium placené, účtované částky ale nejsou nikterak závratné, mnohdy spíš symbolické. Typicky tuto možnost najdeme na stránkách fakult označenou jako „mimořádné studium“. Formálně toto studium spadá pod celoživotní vzdělávání. Na konci získají absolventi typicky nějaký druh osvědčení o absolvování konkrétních předmětů.
Pro koho mimořádné studium je
Předpokladem vstupu do mimořádného studia je zpravidla pouze ukončené středoškolské vzdělání (a dostatečná kapacita kurzů). Mimořádné studium je tedy otevřené širokému spektru uchazečů.
Jste-li studenti nějaké vysoké školy, můžete si takhle „přibrat“ předměty, které vás zajímají ale na vaší škole se vůbec nevyučují nebo nevyučují v dostatečném rozsahu, hloubce či kvalitě. Student informatiky si třeba může vybrat manažerské disciplíny na ekonomicky zaměřené vysoké škole, studenti společenských věd naopak třeba vhodné předměty z IT oblasti. (Kromě toho, že studium samo o sobě může přinést cenné znalosti a rozšíření obzorů, jedná se i o zajímavou položku do životopisu.) Fantazii se meze nekladou, nabídka je velmi široká.
Pro člověka, který se hlásil, leč nedostal na vysokou školu, jde zase o perfektní příležitost, jak být v kontaktu s vysokoškolským prostředím a načerpávat relevantní znalosti. V určitých případech jde navíc takto absolvované předměty uznat, až se člověk dostane na řádné studium na dané škole.
Pro studenty bakalářského studia na soukromých vysokých školách, kteří pošilhávají po studiu na veřejné vysoké škole, může tvořit mimořádné studium „přípravku“ na přijímací zkoušky na navazující magisterské studium.
Zájemci z praxe můžou ocenit některé kurzy, které vhodným způsobem doplní firemní vzdělávání – v současné době už zdaleka neplatí teze o odtrženosti akademického života od reality.
Sdílejte článek, než ho smažem