Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Cestou na vysokou školu: Co s tou religionistikou budeš dělat? Zeptej se LinkedInu

| rubrika: Seriál | 1. 2. 2016 | 7 komentářů
Prvním dílem začínáme na Peníze.cz nový seriál určený převážně těm, kteří se rozhodují nebo brzy budou rozhodovat, na jakou vysokou školu se vydají. Naučíme je klást si správné otázky a taky na ně hledat odpovědi. Ostatně – některé správné otázky už jistě slyšeli. Jak odpovědět na tu z titulku? Co budeš dělat s tou religionistikou, mezinárodními vztahy, jadernou fyzikou?

Zeptáte-li se maturanta, co je to Facebook, zaťuká si nejspíš v duchu na čelo. Procento maturantů, kteří o Facebooku nikdy neslyšeli, se blíží nule. Když se zeptáte, kdo zná sociální síť LinkedIn, bude podíl „neznalých“ výrazně vyšší. Je to škoda, uchazečům o studium může LinkedIn poskytnout cenné informace o tom, kde pracují absolventi různých fakult či oborů.

LinkedIn je sociální síť, která se od počátku charakterizovala jako síť profesní – profily uživatelů mají v podstatě podobu strukturovaných životopisů a spojení uživatelů („na FB vztah přátelství“) odráží typicky pracovní vazby a kontakty. Tato sociální síť je oblíbená zejména mezi personalisty a uchazeči o zaměstnání. Typickou položkou v profilech na LinkedIn je tedy celkem nepřekvapivě vzdělání. A tady by právě uchazeči o studium na VŠ měli zbystřit. Uživatelé LinkedIn zpravidla uvádějí název školy (fakulty), kterou vystudovali a obor.

Zajímá vás, kde pracují ti, kteří vystudovali religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně? Na jakých pozicích pracují lidé, kteří absolvovali Fakultu životního prostředí České zemědělské univerzity? Odpověď – samozřejmě jen částečnou, neboť ne každý absolvent má na LinkedInu svůj profil – může poskytnout prohlížení profilů lidí, kteří v sekci vzdělání uvedli příslušné školy či obory.

Jak na LinkedInu hledat absolventy daných oborů

K prohlížení veřejných profilů není zapotřebí být zaregistrovaným uživatelem LinkedInu. LinkedIn má sice vlastní vyhledávání, nabízí i vlastní žebříčky vysokých škol – zatím ale poskytují přehled spíš o zahraničních školách. Nám ale teď nejde o to stát se uživatelem LinkedInu (i když tu možnost doporučujeme už středoškolákům). Řekněme, že zatím se chceme podívat na profily a pracovní uplatnění lidí, kteří vystudovali jistou fakultu (a nezabývat se ničím jiným). Jak a kde se ptát? Nejsnáze u strýčka Googla: Zajímají vás například absolventi Fakulty chemicko-inženýrské na VŠCHT? Napište do vyhledávacího políčka Googlu frázi:

"Fakulta chemicko-inženýrská" "profil uživatele" site:linkedin.com

Uvozovky říkají, že hledaná slova mají v dokumentu následovat bezprostředně za sebou, operátor site doplněný dvojtečkou a názvem domény nám pak říká, že se mají hledat jen stránky pod doménou linkedin.com.

V převážné většině případů najdete ve výpisu profily lidí, kteří vás budou zajímat. A můžete se pustit do prozkoumávání…

Připravujete se na přijímačky na Masarykovu univerzitu v Brně?
Podívejte se na řešení vybraných úloh z testů TSP MU!

Chystáte se na Národní srovnávací zkoušky na testy OSP Scio?
Máme pro vás sady úloh na procvičování!

Tyto bezplatné projekty stejně jako tento seriál připravuje vzdělávací agentura kurzy-fido.cz

Nezapomínejte na angličtinu!

Protože převažujícím jazykem LinkedInu je samozřejmě angličtina, je v některých případech (kdy je vyhledaných profilů málo) vhodné případně vyzkoušet i anglické názvy VŠ, respektive oborů (ty obvykle můžeme získat z anglických verzí webových stránek jednotlivých univerzit/fakult). Například Fakulta stavební ČVUT je v angličtině Faculty of civil engineering CTU (Czech Technical University), Univerzita Karlova je Charles University, Vysoká škola ekonomická pak University of Economics a tak podobně. V některých případech je potřeba vyzkoušet české názvy, zkombinovat je s českými zkratkami a totéž provést v angličtině. Chce to někdy trochu trpělivosti, ale výsledek se dostaví. (Buďte ovšem připraveni, že ne každý má aktualizovaný a úplný profil a někteří nemají všechny informace k dispozici veřejně). Je samozřejmé, že procházení malých desítek profilů nelze pokládat za analýzu statistik o uplatnění absolventů, nicméně rámcovou představu o tom, kde se uplatňují absolventi tak lze získat.

Uživatelé LinkedInu z Česka se počítají na stovky tisíc – většinou se jedná o mladší, vysokoškolsky vzdělané lidi z větších měst. Výběr tedy není reprezentativní vzhledem k populaci Česka – to ale pro naše účely nevadí, ba je to spíš výhoda.

Čeho si v linkedInových profilech všímat

Máme tedy před sebou více či méně kompletní profily lidí, kteří absolvovali danou fakultu/obor. Pojďme se podívat, na jaké otázky bychom mohli nalézt v těchto profilech odpovědi:

  • Jaké bylo jejich první zaměstnání po absolutoriu?
  • Pracují tito lidé v oboru svého studia, nebo spíš uplatňují znalosti získané během studia jinde?
  • Uvádějí během studia nějaké zahraniční stáže?
  • Měnili, nebo neměnili lidé po bakalářském stupni obor/fakultu/univerzitu?

Jistě by nebylo rozumné založit rozhodování o oboru jen na základě několika prohlédnutých profilů z LinkedInu. Nicméně můžeme tak najít cenné informace. A na všetečnou otázku rodičů (kteří se strachují o uplatnění…): „Co chceš s tou religionistikou, proboha, dělat?“ můžete odpovědět příklady skutečných absolventů oboru.

Nebuďte na přesdržku

Tohle není recept na úspěch. Žádný zaručený ani neexistuje. Nahoře je narváno. Někteří lidi jsou opravdu k ničemu. Další přejede auto. Jiné podrazí blízcí. Tak už to chodí. Ať už si pod úspěchem představuješ cokoliv, nemáš na něj nárok. Se stim smiř.

Můžu ale nabídnout návod na to, jak přestat být na jednu přes držku. Dobrý začátek, řekl bych.

Jedenáct věcí, které mi měl někdo říct už na střední

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+6
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 2. 2016 10:17, Bazilišek

Například Fakulta strojní ČVUT je v angličtině Faculty of civil engineering
...myslíte? Tak se držte své vlastní rady a nezapomínejte na tu angličtinu nebo si alespoň před publikováním článku ověřte fakta. Tenhle trend bulvarizace kdysi odborně zaměřených serverů mě mrzí... Tady s tím začal Kašpárek, ale ten alespoň umí psát a někdy je i docela zábavný.

Reagovat

 

+5
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 2. 2016 13:00, Karásek

Linkedin je velice hloupá věc. Milion lidí v USA i v Evropě si plete slova Linkedin a Linkedln a nebo jejich typ písma má stejný znak pro velké i jako pro malé L. Proto je lepší psát Linkedin s malým i a ne LinkedIn s velkým i ani Linkedln s malým L. Předposlední písmeno slova musí být i nebo velké i, ale ne malé L.

Reagovat

 

-6
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (7 komentářů)

24. 2. 2016 | 22:48 | Josef Pokorny

..."Například Fakulta stavební ČVUT je v angličtině Faculty of civil engineering CTU".... O strojní fakultě článek nepíše, to jen Vy jste to nějak popletl... více

3. 2. 2016 | 11:21 | Martin Víta

Děkuji za upozornění, váhal jsem, zda tam mám dát strojní nebo stavební fakultu, měnil jsem to a nakonec neuhlídal... Požádám o opravu. Kašpárka jistě drobná poklona udělá radost. více

2. 2. 2016 | 5:51 | js

A což teprve takový Patrick Zandl! :) https://cz.linkedin.com/in/patrickzandl více

1. 2. 2016 | 13:00 | Karásek

Linkedin je velice hloupá věc. Milion lidí v USA i v Evropě si plete slova Linkedin a Linkedln a nebo jejich typ písma má stejný znak pro velké i jako pro malé L. Proto je lepší psát Linkedin s malým i a ne LinkedIn s velkým...více

1. 2. 2016 | 11:12 | josef

religionistika? No prece ministr!! Podivejte se na Lisku, kam to dotah, s takovym pseudooborem. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK