Zeptáte-li se maturanta, co je to Facebook, zaťuká si nejspíš v duchu na čelo. Procento maturantů, kteří o Facebooku nikdy neslyšeli, se blíží nule. Když se zeptáte, kdo zná sociální síť LinkedIn, bude podíl „neznalých“ výrazně vyšší. Je to škoda, uchazečům o studium může LinkedIn poskytnout cenné informace o tom, kde pracují absolventi různých fakult či oborů.
LinkedIn je sociální síť, která se od počátku charakterizovala jako síť profesní – profily uživatelů mají v podstatě podobu strukturovaných životopisů a spojení uživatelů („na FB vztah přátelství“) odráží typicky pracovní vazby a kontakty. Tato sociální síť je oblíbená zejména mezi personalisty a uchazeči o zaměstnání. Typickou položkou v profilech na LinkedIn je tedy celkem nepřekvapivě vzdělání. A tady by právě uchazeči o studium na VŠ měli zbystřit. Uživatelé LinkedIn zpravidla uvádějí název školy (fakulty), kterou vystudovali a obor.
Zajímá vás, kde pracují ti, kteří vystudovali religionistiku na Masarykově univerzitě v Brně? Na jakých pozicích pracují lidé, kteří absolvovali Fakultu životního prostředí České zemědělské univerzity? Odpověď – samozřejmě jen částečnou, neboť ne každý absolvent má na LinkedInu svůj profil – může poskytnout prohlížení profilů lidí, kteří v sekci vzdělání uvedli příslušné školy či obory.
Jak na LinkedInu hledat absolventy daných oborů
K prohlížení veřejných profilů není zapotřebí být zaregistrovaným uživatelem LinkedInu. LinkedIn má sice vlastní vyhledávání, nabízí i vlastní žebříčky vysokých škol – zatím ale poskytují přehled spíš o zahraničních školách. Nám ale teď nejde o to stát se uživatelem LinkedInu (i když tu možnost doporučujeme už středoškolákům). Řekněme, že zatím se chceme podívat na profily a pracovní uplatnění lidí, kteří vystudovali jistou fakultu (a nezabývat se ničím jiným). Jak a kde se ptát? Nejsnáze u strýčka Googla: Zajímají vás například absolventi Fakulty chemicko-inženýrské na VŠCHT? Napište do vyhledávacího políčka Googlu frázi:
"Fakulta chemicko-inženýrská" "profil uživatele" site:linkedin.com
Uvozovky říkají, že hledaná slova mají v dokumentu následovat bezprostředně za sebou, operátor site doplněný dvojtečkou a názvem domény nám pak říká, že se mají hledat jen stránky pod doménou linkedin.com.
V převážné většině případů najdete ve výpisu profily lidí, kteří vás budou zajímat. A můžete se pustit do prozkoumávání…
Nezapomínejte na angličtinu!
Protože převažujícím jazykem LinkedInu je samozřejmě angličtina, je v některých případech (kdy je vyhledaných profilů málo) vhodné případně vyzkoušet i anglické názvy VŠ, respektive oborů (ty obvykle můžeme získat z anglických verzí webových stránek jednotlivých univerzit/fakult). Například Fakulta stavební ČVUT je v angličtině Faculty of civil engineering CTU (Czech Technical University), Univerzita Karlova je Charles University, Vysoká škola ekonomická pak University of Economics a tak podobně. V některých případech je potřeba vyzkoušet české názvy, zkombinovat je s českými zkratkami a totéž provést v angličtině. Chce to někdy trochu trpělivosti, ale výsledek se dostaví. (Buďte ovšem připraveni, že ne každý má aktualizovaný a úplný profil a někteří nemají všechny informace k dispozici veřejně). Je samozřejmé, že procházení malých desítek profilů nelze pokládat za analýzu statistik o uplatnění absolventů, nicméně rámcovou představu o tom, kde se uplatňují absolventi tak lze získat.
Uživatelé LinkedInu z Česka se počítají na stovky tisíc – většinou se jedná o mladší, vysokoškolsky vzdělané lidi z větších měst. Výběr tedy není reprezentativní vzhledem k populaci Česka – to ale pro naše účely nevadí, ba je to spíš výhoda.
Čeho si v linkedInových profilech všímat
Máme tedy před sebou více či méně kompletní profily lidí, kteří absolvovali danou fakultu/obor. Pojďme se podívat, na jaké otázky bychom mohli nalézt v těchto profilech odpovědi:
- Jaké bylo jejich první zaměstnání po absolutoriu?
- Pracují tito lidé v oboru svého studia, nebo spíš uplatňují znalosti získané během studia jinde?
- Uvádějí během studia nějaké zahraniční stáže?
- Měnili, nebo neměnili lidé po bakalářském stupni obor/fakultu/univerzitu?
Jistě by nebylo rozumné založit rozhodování o oboru jen na základě několika prohlédnutých profilů z LinkedInu. Nicméně můžeme tak najít cenné informace. A na všetečnou otázku rodičů (kteří se strachují o uplatnění…): „Co chceš s tou religionistikou, proboha, dělat?“ můžete odpovědět příklady skutečných absolventů oboru.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
1. 2. 2016 10:17, Bazilišek
Například Fakulta strojní ČVUT je v angličtině Faculty of civil engineering
...myslíte? Tak se držte své vlastní rady a nezapomínejte na tu angličtinu nebo si alespoň před publikováním článku ověřte fakta. Tenhle trend bulvarizace kdysi odborně zaměřených serverů mě mrzí... Tady s tím začal Kašpárek, ale ten alespoň umí psát a někdy je i docela zábavný.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
1. 2. 2016 13:00, Karásek
Linkedin je velice hloupá věc. Milion lidí v USA i v Evropě si plete slova Linkedin a Linkedln a nebo jejich typ písma má stejný znak pro velké i jako pro malé L. Proto je lepší psát Linkedin s malým i a ne LinkedIn s velkým i ani Linkedln s malým L. Předposlední písmeno slova musí být i nebo velké i, ale ne malé L.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.