Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Pracujeme stejně, bereme jen čtvrtinu německé mzdy. Proč?

Kdybychom k německému pásu místo Němce postavili Čecha, udělal by toho stejně, věří ekonomové. Přesto Češi berou jen zhruba čtvrtinu německé či rakouské mzdy.

Důvodem je nižší cena vyrobeného zboží – ve většině případů jde o součástky, které tuzemské podniky vyvážejí do zahraničí, kde z nich teprve vznikají finální výrobky. V menší míře mohou za nízkou produktivitu třeba i přílišná regulace nebo vyřizování osobních záležitostí v pracovní době.

Čeští zaměstnanci si i 26 let po pádu železné opony vydělají výrazně méně než Němci či Rakušané. Podle údajů Eurostatu dosahovala průměrná hrubá mzda v Česku jen čtvrtiny německých či rakouských hodnot. Zatímco Čech si v průměru vydělal 11 654 eur ročně, Němec bral 47 041 eur.

Šlapeme do pedálů

Heslem socialismu bylo dohnat a předehnat vyspělý Západ. S příchodem kapitalismu jsme slevili, už nám stačil slib, že Západ jednou aspoň doženeme. A po pětadvaceti letech? Jen jestli jsme se tenkrát nenechali doběhnout!

Pavel Kohout: Kdy doženeme Německo

Za to, že Češi ještě nedohnali své západní sousedy, může podle expertů paradoxně hlavní „motor“ české ekonomiky. Tedy obrovská orientace na průmysl, alespoň v té současné podobě.

Průmysl se na tuzemském hrubém domácím produktu (HDP) podílí 47 procenty, což z Česka dělá nejprůmyslovější stát Evropské unie. Většinu této výroby tvoří meziprodukty, které podniky vyvážejí do zahraničí – kde z nich teprve vznikají hotové výrobky.

Součástky ale mají logicky nižší cenu než hotové zboží, což vede i k nižším výplatám v Česku, shodují se ekonomové oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz.

Stejné úsilí nestačí

O kolik je zhruba česká produkce levnější než jinde v Evropské unii, ukazuje žebříček porovnávající země podle produktivity práce. Ta v Česku – podle údajů Eurostatu za rok 2014 – dosahovala jen 71 procent průměru Evropské unie, zatímco v Německu 127 a v Rakousku 115 procent.

Podle expertů to přitom neznamená, že by český dělník zvládl o čtvrtinu méně práce, než by na tom samém místě udělal Němec, Rakušan nebo „průměrný Evropan“.

„Kdybychom k německému pásu místo Němce postavili Čecha, udělal by toho stejně, možná i víc,“ zdůrazňuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz. „Je to opravdu hodně o výsledné ceně produkce,“ zdůrazňuje.

... hrubá, superhrubá? Čistá!

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

„Produktivita práce se neměří fyzickým úsilím nebo IQ zaměstnanců. Chceme-li ji zvýšit, musíme buď při stejném množství práce vyrábět více nebo dražší zboží a služby,“ vysvětluje ekonom skupiny Deloitte David Marek.

Také podle odborářů může za nízké výdělky v Česku hlavně výroba levného zboží. „Rozdíl v tom, kolik například český nebo španělský dělník vyrobí automobilů, není žádný. Ale produkt je tady jinak oceněn,“ říká ekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann.

Nižší cenu mají podle expertů i některé konečné výrobky, které se v Česku vyrábí. „Montáž nárazníku na škodovku je stejně fyzicky náročná a zabere stejný čas jako montáž nárazníku na mercedes. Protože cena obou automobilů se liší, je rozdílná i hodnota práce,“ vysvětluje Marek.

Dohánění potrvá desítky let

Možné řešení, jak se zbavit „údělu montovny“ a nízkých mezd, je podle ekonomů jediné – dostat se od součástek ke konečným produktům. České firmy se nesmí nacházet jen uprostřed „výrobního článku“, ale měly by zvládnout pokrýt výrobu až do konce.

„Nejspíše se budeme motat okolo automobilového průmyslu nebo elektrotechniky,“ předpokládá ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. „V oblastech, ve kterých jsme silní, to zvládneme,“ doufá. Půjde ale podle ní o běh na desítky let.

Zatím to podle ní zvládly jen některé jednotlivé firmy. Jako příklad uvádí sklárny Crystalex a Crystalite Bohemia, výrobce obráběcích strojů Fermat Machinery nebo společnost Grund, která se zaměřuje na inovace v textilním průmyslu.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+45
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 5. 2016 11:37, AL-Pral

to z nás dělají pitomce.... Ročně od nás matky(koncerny) vyvedou na 500 miliard korun ve formě zisku a dividend. Další stovky miliard tvoří daňové úniky, kde hlavně u transferových cen hlavně SLUŽEB si matky účtují dcerám co chtějí, a korunu tomu nasazuje slavné "EURO", které je výhodné jen pro Německo a jehož prostřednictvím ovlivňuje celou Evropu - 4.Reich.

Reagovat

 

+121
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

27. 5. 2016 11:06, jiris

Děkuji za potvrzení a upřesnění svých zkušeností. V současné době s prací ministerských úředníků osobní zkušenost nemám, ale už i před 30 lety to probíhalo v podobném duchu, jak uvádíte a bohužel se to nezměnilo.
Já jsem ve svém příspěvku myslel zejména na současnou pracovní činnost zaměstnanců na úřadech krajské, okresní a ostatní správy apod. Tam se přece jen čas od času nějaká tabulka nebo vyúčtování vytvoří (i když řada věcí zbytečně, složitě a tzv."do šuplíku"). Neříkám, že by se na těchto místech nedalo ušetřit více než polovina stavu. Určitě ano. Ale už i ta pouhá polovina jejich počtu znásobená jejich (včetně mě) nadstandardními platy (za co?, ta práce není nijak obtížná) dala nemalou sumu k posílení jiných "bolavých" profesí a rezortů.

Reagovat

 

-5
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Pavel 22. 05. 2016 09:02)

Další příspěvky v diskuzi (31 komentářů)

31. 7. 2016 | 13:49 | mamcaRBK

Že vy tam chodíte s prázdnou? Mám známého, ten když potřeboval něco zařídit na vyšších úřadech, nikdy nešel s prázdnou taškou. A měl, co chtěl a potřeboval v dobrém čase. Vím, že se to tenkrát týkalo dovozu a vývozu potravin...více

27. 5. 2016 | 11:06 | jiris

Děkuji za potvrzení a upřesnění svých zkušeností. V současné době s prací ministerských úředníků osobní zkušenost nemám, ale už i před 30 lety to probíhalo v podobném duchu, jak uvádíte a bohužel se to nezměnilo. Já jsem...více

24. 5. 2016 | 20:34 | Franta flinta

Kdysi řekl v diskusi prof.Otto Wichterle: Ve dvacátém století jsme prohráli tři války. První s Rakouskem v r.1918, druhou s Velkoněmeckou říší v r.1945 a třetí se Sovětským svazem v r,1989,takže není čemu se divit. Pozn....více

22. 5. 2016 | 9:02 | Pavel

No, to musíte být na nějakém hodně pracovitém úřadu. Naše firma kdysi dávno dělala zakázku pro Ministerstvo průmyslu, a kolega, co ji měl na starosti, vždycky když z ministerstva přišel, musel si dát panáka a říkal, jak to...více

20. 5. 2016 | 15:12 | jiris

Když jsem pracoval ve výrobě, tam se muselo makat a produktivita byla na slušné úrovni. Nyní pracuji jako úředník ve státních službách a produktivita práce mé i mých kolegů je tak kolem 60%. Reálně a upřímně řečeno jsme...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK