Bankovní rada České národní banky dnes rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb. Ta základní – dvoutýdenný repo sazba – klesne od 11. května o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Současně rada rozhodla o snížení lombardní sazby na rovné jedno procento. Diskontní sazba zůstává na 0,05 procenta.
Pro pokles základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu dnes hlasovalo pět členů rady, dva hlasovali pro snížení o půl procentního bodu. Takový pokles čekala i většina analytiků. Rada ale sáhla k razantnějšímu snížení, protože její nová prognóza dalšího vývoje ekonomiky počítá s výrazným poklesem HDP – letos o osm procent.
„Ekonomika nedosáhne ani do konce příštího roku předpandemických hodnot,“ říká guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pro příští rok odhaduje centrální banka růst ekonomiky o čtyři procenta. Nezaměstnanost letos poroste. nejhůř bude podle prognózy na začátku příštího roku. Naopak inflace se má rychle snižovat a ke konci roku klesne ke dvěma procentům. Potraviny ale podle prognózy dál budou zdražovat rychleji.
Rusnok také oznámil, že ČNB chystá nové nástroje, které by finančním institucím měly v případě potřeby dodat likviditu. Zatím to ale není nutné. Jde pouze o preventivní krok.
„Ačkoli ČNB původně oznámila posunutí času zveřejnění měnového rozhodnutí z 13:00 na 14:30, rozhodnutí bylo nakonec ještě posunuto na 15:15. To samo o sobě avizovalo možné překvapení dnešního zasedání ČNB, stejně tak jako posledně. Dnešní krok byl pro trh mírně překvapující a koruna tak bezprostředně zareagovala mírným oslabením k 27,2 Kč za euro,“ říká Jakub Seidler, ekonom ING Bank.
Bankovní rada ČNB už na výrazné zpomalení ekonomiky v důsledku koronavirové krize reagovala v březnu, kdy základní úrokovou sazbu na dvakrát snížila z původních 2,25 procenta na rovné procento.
Centrální banky snižují úroky v situaci, kdy chtějí ekonomiku rozhýbat. Nižší úroky totiž znamenají levnější úvěry a také menší chuť lidí držet peníze na spořicích účtech, tedy vyšší ochotu utrácet.
U spořicích účtů v posledních týdnech úrokové sazby skutečně klesaly. S vyšším úrokem na se už museli rozloučit klienti Trinity Bank, Creditas, Sberbank (pro nové vklady), Air Bank, Hello bank nebo Equa bank (pro nové vklady), stejně jako některých dalších, které však v tomto směru nepatřily ke špičce na trhu. Pokles je vidět také u termínovaných vkladů.
Proti proudu se naopak vydala Moneta Money Bank. Pro vklady do milionu korun teď nabízí 1,5 % s garancí přinejmenším na půl roku. Od začátku května to je nejvyšší úrok mezi nově dostupnými spořicími účty.
Úroky mírně klesají i u hypoték. Nabídkové sazby podle dat makléřské společnosti Golem Finance v dubnu v průměru klesly zhruba o desetinu procentního bodu. Například u sedmdesátiprocentních hypoték (s LTV do 70 %) to konkrétně bylo právě o desetinu procentního bodu na 2,43 procenta.
Výraznější zlevňování hypoték se po aktuálním rozhodnutí ČNB čekat nedá. Cena peněz na mezibankovním trhu, tedy cena, za kterou si banky mohou opatřit peníze na další půjčování, byla i doteď blízko historických minim a pohybuje se hluboko pod jedním procentem.
„I když snížení úrokových sazeb v prostředí značné nejistoty a rizika těžko rozhýbe a zlevní úvěry, jedná se o důležitý signál, který uvolní na trh další významný objem likvidity na úkor úložek bankovních domů u ČNB, a později přispěje k rehabilitaci ekonomiky krutě zasažené koronavirovým šokem," říká Helena Horská, ekonomka Raiffeisenbank.
Banky si u hypoték drží vyšší rizikové marže, aby změkčily dopady koronavirové krize, která jistě dopadne i na ně. V praxi už je to vidět, například Komerční banka včera oznámila meziroční pokles čistého zisku v prvním čtvrtletí letošního roku o 16 procent.
„Bezprostřední dopad na cenu hypoték neočekáváme. Korelace mezi sazbami ČNB a cenou peněz potažmo hypoték se oproti minulosti v posledních dvou letech výrazně snížila. Pro vývoj cen hypoték je nyní důležitý spíše vývoj nezaměstnanosti a dalších výkonových ukazatelů české ekonomiky, od kterých se vyvíjejí rizikové marže poskytovatelů úvěrů,“ říká Libor Ostatek, šéf Golem Finance.
Čtěte více:
Jiří Hovorka
O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
10. 5. 2020 9:15, kalich
Snížením úroků až téměř na dno ještě více by mělo přesvědčit tak tzv.spořilky,kteří mají dlouhodobě větší obnos na mizerný úrok v bance. Uvedu příklad na tento týden do 14.5.. Kdo koupí neprodleně do 14.5. na BCPP akcie PH.MORR.,tak bude mít nárok na dividendu,která bude vyplacena 22.7. ve výši 1326,-Kč čistého za 1 ks,což je při současném kurzu akcií cca 8,85%. Prostě je dobré mít dlouhodobě vlastní akciové dividendové portfolio a uvedený příklad je dobrý typ pro začátek. Zásadně nespořím,ale investuji.V bance mám jen peníze pro potřebu domácnosti!
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
7. 5. 2020 19:14, pag
Rusnok
V diskuzi je celkem (10 komentářů) příspěvků.