Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Vklady v českých bankách budou více chráněny

| rubrika: Aktuálně.cz | 26. 4. 2010 | 2 komentáře
Vklady v českých bankách budou více chráněny
Od roku 2011 se v Česku zvýší limit pro pojištění bankovních vkladů z dosavadních 50 tisíc na 100 tisíc eur, tedy podle současného kurzu na téměř 2,6 milionu korun.

Příslušnou novelu zákona o bankáchminulý týden po poslancích schválili i senátoři. Navýšení navrhla vláda, nicméně vyplývá ze směrnice Evropské unie.

Novela zároveň od ledna 2011 zkrátí lhůty pro výplatu náhrad za pojištěné vklady. V současnosti je musí Fond pojištění vkladů začít vyplácet do tří měsíců ode dne, kdy Česká národní banka oznámila platební neschopnost některé bankovní instituce. Nově by výplaty měly začít do 20 pracovních dnů.

"Současně bude zkrácena lhůta, ve které musí ČNBoznámit platební neschopnost některé instituce, a to z 21 dní na pět pracovních dní od okamžiku, kdy se o ní dozvěděl," dodává výkonná ředitelka fondu Renáta Kadlecová.

Do roku 2008 byly v Česku pojištěny vklady jen do 25 tisíc eur, navíc se do tohoto limitu vyplácelo jen 90 procent částky. Po vypuknutí finanční krize pak evropské vlády raději rychle zvýšily limit, aby předešly panice - prioritou byla stabilita bankovního trhu. Také Česko na podzim 2008 zvýšilo pojištění na současných 50 tisíc eur a zároveň zrušilo takzvanou spoluúčast, takže do určeného limitu mají klienti dostat 100 procent vkladů.

Ve fondu je 14,5 miliardy

Fond pojištění vkladů vznikl roku 1994. Povinně do něj 0,1 procenty z pojištěných vkladů ročně přispívají banky či družstevní záložny (kampeličky), 0,05 procenty pak stavební spořitelny. Řídí jej pětičlenná správní rada, kterou jmenuje a odvolává ministr financí.

Ke konci loňského roku bylo ve fondu zhruba 14,5 miliardy korun. Na pád některé z největších českých bank by to tedy zdaleka nestačilo. Například jen skupina ČSOBevidovala ke konci loňského roku na bankovních vkladech (včetně stavebního spoření) kolem 567 miliard korun.

Podle Josefa Taubera, předsedy správní rady fondu, by v případě problémů velkých bank musel - jako i jinde v Evropě - stejně pomoci stát. Záruka, že by stát fondu pomohl, nicméně v zákoně chybí.

"Žádný bankovní otřes však České republice v následujících letech nehrozí," ujišťuje Tauber, který je zároveň výkonným ředitelem České bankovní asociace. Stabilitu českého bankovního trhu potvrdily i nejnovější testy České národní banky.

Rezervy? 1,5 procenta a dost

Pravidelný roční příspěvek bank, stavebních spořitelena družstevních záložen do fondu by se naopak za několik let mohl snížit. "Podle odborníků má smysl, aby fond měl rezervy ve výši 1,5 procenta z celkového objemu pojištěných vkladů. To se všeobecně považuje za dostačující hranici," vysvětluje Tauber. V Česku je to zhruba 31 miliard korun.

S uvedeným limitem 1,5 procenta (pojištěných vkladů v celé ČR) počítá také schválená novela. Současně však do té doby zvyšuje příspěvky, které se nově budou platit čtvrtletně (banky i spořitelní a úvěrní družstva ve výši 0,04 % z průměrného objemu pojištěných vkladů za předchozí kalendářní čtvrtletí, stavební spořitelny ve výši 0,02 %).

Až se objem rezerv ve fondu zvýší ze současných 14,5 miliardy korun na zmíněných zhruba 31 miliard, což by podle výpočtů ministerstva financí mělo nastat v roce 2016, pak budou finanční instituce přispívat už jen minimální čáskou.

U každé banky zvlášť

Ze zákona jsou pojištěny veškeré vklady jak fyzických, tak právnických osob, vedené v české nebo cizí měně. Maximální limit pro výplatu je nyní 50 000 eur na jednoho klienta v jedné bance(od ledna 2011 se zvýší na 100 000 eur).

Vklady jedné osoby u více bank se tedy nesčítají, ale počítají u každé banky zvlášť.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/clanek.phtml?id=662912

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-7
Ano
Ne

Diskuze

27. 4. 2010 | 20:29 | Zdeněk

To si lidi mají vybrat prachy a znovu uložit? více

27. 4. 2010 | 14:11 | Pavlik

Zajimalo by me, jestli se vyse pojistky bude menit i uz existujicich vkladu. mam termínovaný vklad u J&T banky na dva roky, ale chtel bych si otevrit jeste jeden, pokud to ovsem bude pojisteni krýt. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK