5 věcí, které bankovní účty před pár lety neuměly a dnes jsou samozřejmost

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 18. 6. 2018
Lidé nejsou moc zvyklí banky za inovace chválit, i když by si to možná zasloužily – za posledních pár let udělaly pěkných pár kroků kupředu. Pojďme si představit 5 vychytávek, které zněly ještě nedávno jako sci-fi a dnes patří mezi standardní výbavu bankovních účtů.
5 věcí, které bankovní účty před pár lety neuměly a dnes jsou samozřejmost

Zdroj: cottonbro, Pexels

1. Vedení bankovního účtu zdarma

Před lety výsada malých dravých bank, dnes samozřejmost, kterou nabízí pomalu každá bankovní instituce. Vedení účtu bez poplatku bývá sice spojeno s podmínkami, ani ty ale nejsou ve skutečnosti velkou překážkou. Zvlášť pokud vám na daný účet chodí výplata.

Banky navíc vycházejí vstříc třeba studentům, kteří mívají až do 26 let účet bez poplatků automaticky, a to bez nutnosti dokládat potvrzení o studiu jako dřív. Stejně tak mohou se zvýhodněním počítat senioři, rodiče malých dětí nebo handicapovaní.

TIP

S Plus Kontem od ČSOB může mít vedení účtu zdarma každý. Nyní navíc získáte odměnu 500 Kč, pokud si ho založíte online přes chatbota.

2. Smartbanking

Smartbankingová revoluce započala kolem roku 2012, doopravdy ale vzplála ale až během posledních pár let. Lidé se zkrátka museli naučit důvěřovat chytrým mobilům a aplikacím, než pomocí nich začali řešit finanční záležitosti. A naučili se. Aktuální růst počtu uživatelů mobilního bankovnictví je raketový – jen v ČSOB vzrostl za minulý rok o 24 %.

Ve Smartbankingu od ČSOB si dnes odkudkoli zkontrolujete, kolik máte peněz na účtu, jestli už vám přišla výplata i to, kdy je potřeba splatit půjčku nebo kreditku. Zároveň jednoduše zaplatíte nájem, složenky, faktury nebo najdete nejbližší bankomat. Mít banku v mobilu je přitom bezpečné, přístup do aplikace hlídá otisk prstu, Face ID nebo PIN kód.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

3. Okamžité platby

Ještě v roce 2019, padesát let potom, co lidstvo přistálo na Měsíci, pořád nešly peníze posílat okamžitě z jednoho bankovního účtu na druhý. Museli jsme si sice počkat, ale už nějakou chvíli mezi většinou bank fungují okamžité platby.

Okamžitá platba znamená, že když dnes pošlete peníze mezi dvěma zapojenými bankami, přijdou stejně rychle jako SMSka, tedy za pár sekund. A ani si za to nemusíte nic připlácet.

4. Levné platby do zahraničí

Poslat peníze do Brna: Zdarma

Poslat peníze do Bratislavy: 200 Kč

Takhle nějak ještě nedávno vypadaly ceníky bank. Už to naštěstí neplatí, SEPA platby jsou od roku 2019 zdarma nebo jen za pár korun. Pojmenování SEPA znamená „jednotná oblast pro platby v eurech“ a zahrnuje 34 států: celou EU plus země EHS jako Švýcarsko, Velká Británie a Norsko.

TIP

Když někomu dlužíte v korunách a posíláte mu peníze na zahraniční účet, částku nejdřív přepočítejte podle kurzovního lístku na eura (Devizy prodej).

5. Placení mobilem

Placení pípnutím u terminálu na pokladně supermarketu mobilem nebo chytrými hodinkami je další vychytávkou, o které před pár lety nebylo ani vidu ani slechu. A když už, tak jen mezi počítačovými a technickými geeky. Stačilo pár měsíců a je z toho běžná praxe.

Mezi širší veřejnost se placení mobilem dostalo s nástupem Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay v roce 2019. Pokud jste placení tímto způsobem ještě nezkusili, není se čeho bát. Do speciální aplikace si nahrajete kartu a u pokladny pak přikládáte čip, který je namísto plastové karty zabudovaný v mobilu.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

29. 11. 2023 | Olga Skalková | 1 komentář

Eura pošlete rychleji. Okamžité SEPA platby budou povinné

Evropská unie chce zrychlit převody eur – nejdříve v eurozóně, pak i v dalších členských státech. Schválení nového nařízení se přiblížilo.

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

27. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Věřitelé Sberbank dostanou zatím 95 % vkladů

Insolvenční správkyně Sberbank CZ může vyplatit věřitelům zkrachovalé banky zhruba 57 miliard korun formou částečného rozvrhu. Schválil to insolvenční soud v pondělí 13. listopadu,... celý článek

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

15. 11. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Předčasné splacení hypotéky se prodraží. Změny pravidel podrobně

Za nedodržení smlouvy bude klientům hrozit výrazně vyšší sankce než dosud. Na druhou stranu se rozšíří okruh situací, kdy lze hypotéku předčasně splatit zdarma.

Jak změnit banku krok za krokem. Na pobočku už nemusíte

15. 11. 2023 | Jan Müller

Jak změnit banku krok za krokem. Na pobočku už nemusíte

Změnit svůj hlavní bankovní účet je zatraceně jednoduché. A většinou se to dá zařídit od stolu. Nevěříte? Tak jdeme na to.

Partners Financial Services