Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

Petr Kielar | rubrika: Když se řekne | 22. 7. 2021 | 2 komentáře
První krok ke vzniku stavebního spoření přišel před sto lety. Víte, kdo byl Georg Kropp a co se tehdy stalo v německé obci Wüstenrot?
Na začátku byl Spolek přátel. Jak vzniklo stavební spoření

Zdroj: Shutterstock

Před sto lety, 22. července 1921 vznikl v Německu Spolek přátel (Gemeinschaft der Freunde). Tento počin byl prvním krokem na cestě ke stavebnímu spoření. A to přesto, že existence spolku trvala jen několik měsíců. Pokud vám jeho název nic neříká, není na tom nic divného. Ale zkušenější zbystří při zjištění obce, kde spolek sídlil. Bylo to totiž v německém Wüstenrotu.

Za historicky první stavební spořitelnu je považovaná Building Society, založená roku 1775 v anglickém Birminghamu. Také v USA najdeme zmínky o stavebních spořitelnách. Tato sdružení se však svým charakterem podobala spíše družstevním záložnám. Stavební spořitelny jako finanční instituce se specifickým způsobem řízení aktiv a pasiv vznikly v Německu mezi světovými válkami.

U jejich kolébky stál Georg Kropp, německý lékárník, publicista a laický kazatel metodistické církve. Věnoval se sociálním otázkám a za zmínku stojí i jeho angažovanost v boji proti alkoholismu. Od roku 1900 byl členem Německého svazu proti nadměrnému užívání alkoholických nápojů. Alkoholismus považoval za jednu z příčin bídy nejchudších vrstev.

V roce 1919 si koupil dům ve Wüstenrotu a brzy poté vydal publikaci Z chudoby do blahobytu. Toto dílo předznamenalo jeho další osud. Rozebírá v něm příčiny bídy a sociálních problémů a hledá jejich řešení. Jako jeden z problémů vidí nedostupnost bydlení a navrhuje zlepšit situaci vytvářením spolků přátel, kteří by si vzájemně pomáhali. Tato společenství by stavěla domy a zajišťovala v nich bydlení svým členům. A právě takový spolek založil Georg Kropp v roce 1921.

První Spolek přátel

Hlavním počinem Gerga Kroppa však bylo založení spolku, který měl zajistit širokým vrstvám obyvatel přijatelné bydlení. 10. května 1921 svolal přátele, které nadchl pro svou myšlenku k projednání návrhu stanov.

A již na následujícím jednání, které se uskutečnilo 22. července 1921, byl založen spolek nazvaný Spolek přátel (Gemeinschaft der Freunde), jehož přirozeným předsedou se stal Georg Kropp. Mezi zakládajícími členy byli Kroppovi přátelé z abstinenčního hnutí, mezi nimi i Mathilda Planck, učitelka a první žena zvolená do zemského sněmu Würtemberska (připomeňme, že v Německu bylo aktivní i pasivní volební právo od roku 1918).

Podle stanov bylo cílem Spolku přátel usilovat o zajištění dostupného bydlení. Sdružení bylo založeno na idejích formulovaných Kroppem v knize Z chudoby do blahobytu, ovšem způsoby, jak dosáhnout kýženého „bydlení pro všechny“, byly značně mlhavé. Ani Kropp, ani další členové nedisponovali kapitálem, který by mohli pro dosažení svých cílů použít. Chtěli v blízkosti velkých měst stavět bydlení pro pracující a potřebné zdroje plánovali získávat dvěma cestami. Prvním zdrojem byly dluhopisy, druhým pak příspěvky jednotlivých zájemců o bydlení.

I přes často idealistický a amatérský přístup zakladatelů se během krátké doby přihlásilo 96 zájemců, byly prodány dluhopisy v objemu 900 000 marek a na hotovosti se vybralo 100 000 marek. Nutno však přiznat, že celý projekt nebyl příliš důkladně promyšlený a není jisté, zda měl naději na úspěch.

Spolek přátel ukončila hyperinflace, která zdevastovala německou ekonomiku. V lednu 1921 se americký dolar prodával za 64,9 marky, červenci již za 76,7 marky. Rok poté, v červenci 1922 stál dolar již 493,2 marky a v listopadu 1923 se cena dolaru vyšplhala na 4,2 bilionu marek (4 200 000 000 000). Dvoukilový chléb stál 420 miliard marek.

Kropp si velmi rychle uvědomil, že v takovém prostředí nemá jeho projekt šanci na úspěch a udělal jedinou možnou věc: Spolek přátel ukončil v květnu 1922 svou činnost a vybrané peníze vrátil (často za značných osobních obětí) jednotlivým vkladatelům.

V pokračování článku na webu Stavebky.cz si ještě přečtete:

  • jak to Kropp nevzdal a napodruhé uspěl,
  • jak přišel bouřlivý rozvoj a první regulace oboru,
  • o problémech s přidělováním úvěrů,
  • jak vznikly daňové výhody a státní podpora,
  • o příchodu stavebního spoření do Česka.

Přímo na pokračování vás zavede tenhle odkaz, nebo si článek na Stavebky.cz přečtěte celý od začátku.

Petr Kielar

Autor článku Petr Kielar

Petr Kielar v letech 1994–2006 pracoval v Českomoravské stavební spořitelně, od roku 2006 působí jako nezávislý konzultant. Provozuje web Stavebky.cz, který se snaží co nejlíp popisovat aktuální stav a není ovlivňován zájmy... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

26. 7. 2021 | Petr Kielar | 3 komentáře

Porovnání stavebního spoření. Kdo má teď nejlepší

Aktuální nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu. celý článek

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

1. 7. 2021 | Renata Lichtenegerová

Úvěry ze stavebka jedou. Covid roztrhl pytel s rekonstrukcemi

Stali jsme se vězni pandemie, a tak bylo dost času si všimnout, kde naše domovy potřebují vylepšit. Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, známé... celý článek

První stavební spořitelna ruší vstupní poplatek

22. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

První stavební spořitelna ruší vstupní poplatek

ČSOB Stavební spořitelna od začátku července ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první na trhu se rozhodla pro plošné, časově neomezené zrušení bez podmínek.

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 44 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

7. 6. 2021 | Petr Kielar | 12 komentářů

Nejlepší stavební spoření v červnu. Tady je porovnání

Červnové nabídky jsme porovnali podle částky, které dosáhneme za šest let, pokud pravidelně spoříme 1700 korun měsíčně. Výpočet zahrnuje veškeré poplatky, daně, úroky i státní podporu. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.