Kolik peněz mají brát poslanci?

Kolik peněz mají brát poslanci?
Když loni parlament schválil zákon o snížení platů ústavních činitelů a soudců o 5 %, měli asi poslanci a senátoři pocit, že jdou při šetření příkladem. Někteří ale netušili, že hlasovali i pro zdanění svých náhrad. Nyní to chtějí „napravit“. Jak se mají určovat platy ústavních činitelů a kolik mají činit?

Kdo alespoň občas nesleduje dění v Poslanecké sněmovně připraví se o nejednu taškařici. Nejmenovaný poslanec například požadoval v době, kdy se české ekonomice dařilo, aby se poslanecké platy zvedly, protože k růstu naší ekonomiky přece přispěla dobrá práce parlamentu!

„Cože? Tohle jsme schválili?“

Těžko dnes soudit, jestli by si poslanci, kdyby tenkrát návrh prošel, také platy snižovali v době recese. Pravda však je, že koncem loňského roku poslanci a senátoři nadnášeni étosem všeobecného šetření hlasovali pro snížení platů ústavních činitelů, tedy i svých, o pět procent. Mnozí z nich si však neuvědomili, že schvalují nejen snížení platů, ale také zdanění svých náhrad. Místo pěti procent tak přišli až o pětinu peněz, jež dostávají.

Mnohým z nich se to nelíbí, někteří prý bědují, že jim skoro nezbývá na dojíždění do Prahy. Je samozřejmě otázka, zda v případě takových hospodářů není jejich absence v lavicích parlamentu spíš požehnáním. Ostatně to, jak se někteří z nich po pohledu na výplatní pásku za leden divili, co si to vlastně loni odhlasovali, dává za pravdu těm, kteří říkají, že za práci, již vykonávají, jsou naši zástupci placeni vlastně až moc dobře.

Český přílepek

Minulý čtvrtek jsme se ptali, co si počít se švarcsystémem.

Mezi názory, leckdy emotivně vyhraněnými, nás v diskuzi zaujal střízlivý názor publikovaný 19. května v 15.47, jeho autorem je pan Ondřej Stejskal, kterému gratulujeme a posíláme mu knížku.

Proč je pro nás důležitý e-mail?

Nemusí to být e-mail, bereme i jiné kontakty. Autory nejlepšího příspěvku odměňujeme hodnotným dárkem. Jen těžko ho však můžeme předat, pokud nevíme komu a kam.  O svoje osobní údaje se u nás nemusíte bát.

Někteří politici ovšem otevřeně, bez velkého strachu z veřejného mínění hovoří o tom, že je načase poslanecké platy znovu navýšit. Včerejší Mladá fronta Dnes spekulovala, že s tím spěchají tolik, že by snad změnu zavedli v Česku oblíbeným partyzánským způsobem: totiž že by se návrh na zvýšení mezd poslanců i senátorů přilepil k novele zákona o platech státních zástupců.

„Český přílepek“ se stal ve světě zákonodárství zhruba takovým pojmem, jako kdysi bývala „česká ulička“ ve fotbale. Na rozdíl od ní to však není věc, kterou bychom se mohli chlubit. Vědom si toho byl i  Ústavní soud, který svého času vyjádřil nad přílepkovou praxí svou nelibost.

Jinou variantou je připravit nový zákon, který by se zabýval platy všech ústavních činitelů. Kolik by ale měli brát a podle jakých kritérií?

Jak se počítají platy politiků

Po zmiňovaném pětiprocentním snížení se pohybují platy premiéra a šéfů obou komor parlamentu kolem 150 tisíc korun, ministři berou necelých 107 tisíc, poslanci a senátoři bez funkcí pak asi 56 tisíc korun měsíčně. K tomu pobírají náhrady, které se od letošního roku nově daní a jsou zatíženy i  zdravotním sociálním pojištěním.

Výpočet platu ústavních činitelů vychází z trojnásobku průměrného platu v nepodnikatelské sféře z předminulého roku. Dosažený základ se pak násobí různými koeficienty podle odpracovaných let a pracovního zařazení.

Zaúkolujte svého poslance

Jak by si výpočet naši zákonodárci představovali nově, zatím není známo. Zákonodárnou iniciativu, tedy právo navrhovat zákony, má ovšem každý poslanec, včetně toho vašeho. Měli byste pro něj nějaké návrhy?

Měly by se platy politiků zvyšovat, či naopak snižovat? Má být základem pro jejich výpočet průměrný plat, nebo jiný ukazatel? Mělo by se zohlednit, jak pro nás opravdu pracují? Jak – podle odpracovaného počtu hodin a docházky? Podle počtu navržených zákonů? Nebo snad ještě lépe podle počtu škrtnutých zákonů?

Jak nastavit platy poslanců, senátorů a ministrů?

Napište nám, co si o tom myslíte, a přečtěte si názory ostatních. Autor nejzajímavějšího diskusního příspěvku zveřejněného do 15 hodin ve pondělí 30. května získá knihu Krotitelé dluhů, kterou připravil kolektiv autorů pod vedením Lenky Králové. Pokud chcete o svazek s podtitulem Průvodce vaším rodinným rozpočtem soutěžit, zanechte u příspěvku i kontakt, abychom měli šanci dozvědět se, kam výhru poslat.

Výsledky soutěže vyhlásíme za týden u dalšího článku z rubriky Co si o tom myslíte?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Přidat nový příspěvek

Diskuze na webu www.penize.cz se vždy věnují pouze tématu, k němuž se vztahují. Rozhodně nesuplují funkci Poradny. Máte-li proto jakýkoliv dotaz, obraťte se prosím přímo na naše odborníky, kteří vám rádi pomohou. Na dotazy vložené do Poradny standardně odpovídáme do čtyř pracovních dnů, obvykle se ale dočkáte reakce mnohem dříve. Pokud dotaz vložíte do diskuze, s velkou pravděpodobností na něj nikdo nezareaguje. Děkujeme za pochopení.

Diskuze

8. 11. 2013 14:09 | ivan

musí přijít změna,platy průměrné a strany nic od státu, zadlužení je obrovské a nikdo ho neřeší
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

15. 5. 2012 9:51

Vy jste ale povedený občan. Co je to "podnikání v abnormální výši"? Provoz občerstvení na Sněžce?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

15. 5. 2012 5:35 | podvedený občan

POSLANCI NÁS POUZE PODVÁDÍ. JEJICH PLAT BY MĚL BÝT NULOVÝ-ŽÁDNÝ. MĚLO BY JÍT O ČESTNOU FUNKCI - PRÁCI PRO OBČANY. POLUD CHCETE HOVOŘIT O NĚJAKÉM PLATU, MĚLO BY SE JEDNAT O PRŮMĚRNOU MZDU A NIC VÍC. KÁŽÍ VODU A PIJÍ VÍNO. POSLANECKÝ MANDÁT JE PODNIKÁNÍ V ABNORMÁLNÍ VÝŠI .......
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

9. 5. 2012 23:08 | lenka

Tak nevim,ale mam pocit,že i minimálí mzda je pro ně moc.A když stoho žijí jiní tak proč ne oni.A marodit mužou zadarmo,vždyt si už nakradli dost
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 4. 2012 13:27 | michal

zacnu asi takhle,kolik by mely brat poslanci presne to napisu,nic. mely by vsichni dojedno delat verejne prospesne prace a zametat chodniky od vikalu jak podelaly cesky stat tak at si to laskave posobe uklizi,nejsme zadni otroci,zadluzily stat tak jak nikdo jiny,to co delaji kazdy rok nedelaji ani hijeni,dokonce i ti se staraji o sve potomstvo.vzit nane bic a hnat je do lomu z kamenim to by jim prospelo,jsou to jen a jen ostudy pro ceskou republiku.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

1. 11. 2011 10:43 | KRACIK L

Platy by meli mit dle zasluhi coš znamena prumerni plat bočana ceska a ani ten nezaslouži a za každy zakon ktery odhlasuiji a zmrvy by meli byt potrestani al to by byl parlament prazdni protože dělaj zakoni aby jim vihovovali je to špina co vyroste z našich deti kdys to vidi
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

19. 9. 2011 10:43 | LEO

Panove a dami vite kolik je vtipu na poslance a vladu--žadny vše je pravda nikoviv vtyp sou to vši českeho pracujiciho lidu ale mame co zasloužime kdys nejdem volit nebo volime ODS a jim podobnim
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

23. 7. 2011 19:17 | Martin

Dobry den já bych jim dal plat jaky máme mi obyčejny lidi 12000kč alespon by neměli čas přemyšlet jaký toaletní papir je proně nejlepši.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

25. 6. 2011 21:51 | JANA

DALA BYCH JIM 15TIS.,ABY UKÁZALI JAK VYJÍT A UŽIVIT DĚTI-NAŠI BUDOUCTNOST.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

4. 6. 2011 1:13 | Andrea

Platy politiků - 1, základem pro jejich výpočet by se měl brát průměrný plat v ČR 2, mělo by se zohlednit jak opravdu pracují pro občany(voliče) 3, podle docházky(omluva je nemoc,nehoda,úmrtí) 4, odměny za počet navržených a schválených zákonů(bez paskvilů) 5, za špatné zákony(zmetky) by měli politici nést zodpovědnost a měli by být postiženi snížením platu 6, zamezit nastavenému tak velkému(obrovskému)nepoměru platů politiků a ředitelů vůči pracujícím lidem 7, REFERENDUM PRO OBČANY ČR
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 5. 2011 21:18 | Luboš

V ČR jsou poslanci obyčejní zločinci, kteří by okradli i žebráka o poslední korunu ! Už je rok po volbách a ve vládě se jen hádají o koryta za naše daně, které většina lidí musela těžce vydřít.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

29. 5. 2011 14:38 | eďa

Takže otázka zněla, kolik že mají brát poslanci. Tvrdím, že nic, že by to měla být čestná funkce, né jen plný žlab, jako teď, páč pak jsou do jednoho zcela mimo realitu obyčejných smrtelníků. Navíc do politiky má jít jen ten, kdo už něco dokázal - má zázemí a kredit, tedy že nepotřebuje krást.
+2
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

28. 5. 2011 15:17 | petr

Plat politika by se měl odvíjet od průměrné mzdy. Tedy jeho základní plat. Pak by měla nastoupit ještě motivační složka a to dle vykonané práce. Jak lze ale motivovat někoho, kdo bude činný v práci pouhé 4 roky/ poslanci/ či 6 let /senátor/, který nebude odpovědný za škody způsobené svou činností a jež je dosazen na své místo někdy záhadným způsobem - vždyť nechat se zvolit např. senátorem lze pro bohatého podnikatele celkem snadno.... procento voličů - nevoličů se stále zvyšuje, což jim jen nahrává. A tak nezbude, než doufat, že lidé, jež budou zvoleni budou mít tu slušnost, a kuráž změnit stávající systém - vstup do politiky - vstupenka mezi horních 10.tis. a pokusí se něco změnit.... hmmm... asi blbost.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 5. 2011 14:55 | František Kysela

Aby poslanci nebyli odtrženi od reality, musí se jejich platy odvíjet od platů obyčejných lidí, např.trojnásobek násobek průměrné mzdy. Ostatní pravidla na ně musí platit tak jako platí na obyčejné lidi, tzn. musí platit zdravotní, sociální, musí mít nemocenskou při nemoci, atd. Stravování musí mít nastaveno stejně jako obyčejní lidé, za normální ceny, jinak by se to považovalo jako daněné poukázky. Když se státním zaměstnancům neplatí žádné dojíždění, tak proč se platí jim a to několikerým způsobem dohromady. Když máš auto, dostaneš na benzín a budeš-li používat auto k soukromým jízdám, buď si benzín zaplatíš sám a nebo ti bude strhávána měsíčně paušální částka a jezdi si jak chceš. Příplatek na ošacení bych jim jako jediný přiznal, ale kontrola podle účtenek, ne že si za to budou platit nájemné a podobně. Příplatky za různě funkce bych omezil, protože je to jejich normální práce. Podle toho jak by se dařilo ekonomice by mohli dostat zpětně jakési podíly na hospodaření. Kdyby se ekonomice nedařilo, nic ba se nevyplácelo, ale abych je alespoň trochu potěšil ani nevracelo.
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

27. 5. 2011 11:14 | Katon

Jsem pro aby se plat poslanců počítal z mediánu mezd v zemi. Trojnásobek až čtyřnásobek by byl víc než dost. Náhrady pro asistenty bych povolil pouze předsedům poslaneckých klubů a jednotlivých výborů. Ony by je pak přešly manýry lidí, žijící ve zlaté kleci.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit všech 34 komentářů

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.