Za Kalouska byly vyšší důchody než za Babiše, ukazuje graf

| rubrika: Aktuality | 27. 6. 2019 10:00 | 130 komentářů

Nejvyšší starobní důchody v posledním desetiletí měli senioři za ministra financí Miroslava Kalouska. Aspoň pokud jde o poměr důchodů k průměrné mzdě. Ukazuje to graf, který zveřejnil podnikatel a investor Jiří Hlavenka.

Přestože v absolutních číslech to na první pohled vypadá, že se o nejvyšší růst penzí zasloužily poslední vlády s Andrejem Babišem (jako ministrem financí a potom premiérem), z porovnání vyplývá, že současný růst by měl být ještě vyšší, aby si přinejmenším udržel podíl k průměrné mzdě.

Podle očekávání se pod příspěvkem rozproudila velká diskuze obhájců i kritiků takového porovnání. Ti druzí mimo jiné připomínají, že Kalousek úřadoval v době ekonomické krize a jeho škrty dopadly jak na důchodce, tak na zaměstnance.

Průměrný důchod rostl v posledních dvaceti letech pomaleji než průměrná mzda. Penze v roce 2018 dosahovala 2,2násobku hodnoty z roku 1998, zatímco mzda 2,7násobku.

Ekonom David Marek ze společnosti Deloitte letos v březnu upozornil, že takzvaný náhradový poměr (podíl průměrné výše důchodu k průměrné hrubé mzdě) poprvé klesá pod 40 procent.

Průměrná výše starobního důchodu loni poprvé přesáhla 12 tisíc korun, vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení. Ke konci roku 2018 dosahoval průměr všech vyplácených starobních důchodů 12 418 Kč – muži pobírali v průměru 13 683 Kč, ženy 11 281 Kč. V Česku už žije přes 2,41 milionu důchodců, zatímco před deseti lety jich bylo 2,07 milionu.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-110
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 130 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 8. 2019 21:57, Martin

Duchod vuci prumerne mzde je ten nejhorsi pomer!!! Zamyslete se proboha nad tim!

+104
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

28. 6. 2019 8:46, Hunter

I když by to bylo snadné, za tohle bych Babiše rozhodně nekritizoval.

Pokud má být důchodový systém udržitelný, tak při prudce rostoucím počtu důchodců, musí:

a) klesat průměrný důchod vůči průměrné mzdě
b) důchodový účet získat mnohem víc prostředků - JINÝCH než ze mezd (protože počet pracujících bude klesat)

a) je stejně legitimní jako b)

-202
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (130 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.