„Naši hrdinové“ versus „bláhové holky“

Nešlo by už přestat se zbožšťováním dobrodruhů a podnikavců, kteří měli kliku, a rituálním zadupáváním těch, kteří ji neměli?
„Naši hrdinové“ versus „bláhové holky“

Když zdárně projedete kontinent X na netradičním vozidle Y pro větší slávu výrobce spacích pytlů Z, stane se z vás hrdina společenských časopisů, magazínů o úspěchu a besed v kulturácích. Aspoň do chvíle, než někdo procestuje ještě exotičtější kontinent A na ještě netradičnějším vozidle B pro ještě velkorysejšího výrobce spacáků C. Bravo, hrdinní rodáci!

Zato když se na vaší cestě něco podělá, můžete počítat s něčím jiným. Totiž že se seběhne stejně velký houf, dílem těch samých lidí, a kopne si. Taková ostuda, vždyť to byla bláhovost a nám všem bylo jasný, jak to dopadne!

Netýká se to jen cestovatelů, ale i podnikatelů, kulturních organizátorů nebo šéfkuchařů. A co víc, hodně z nich tuhle celospolečenskou bipolární poruchu pocítí na vlastní kůži hned několikrát v jediné kariéře.

Každá hvězda se mohla vrátit v pytli

Co je na tom blbě? Především: o tom, kdo bude hrdinný rodák a kdo bláhová holka, kdo startuper ze Sillicon Valley a kdo majitel firmy v likvidaci, rozhoduje náhoda. Tím samozřejmě netvrdím, že za úspěchem stojí jen štěstí a nic jiného. Říkám jenom, že jakýkoliv zaznamenáníhodný plán z principu přináší jistou míru rizika. A vinou takzvaného klamu přeživších je těžké zpětně rozeznat nejistotu v těch podnicích, které nakonec dobře dopadly.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Prezident Miloš Zeman o dvou zachráněných českých turistkách unesených před dvěma lety v Balúčistánu o víkendu řekl: „To není Zikmund a Hanzelka, to je dvojice dívek, které jednaly velmi neprozřetelně.“ Nejspíš nečetl cestopisy zlínských dobrodruhů: už na své první cestě zažili sedm krizových momentů, včetně malárie nebo topení se v moři. Měli štěstí. Kdyby tehdy jejich Tatrovku našli bez posádky, určitě by někdo nad popelníčkem zafilozofoval, že ani jeden nebyl „žádný Emil Holub, ale dvojice chlapců, kteří jednali velmi neprozřetelně“.

Otázka tedy je, jestli by o nich někdo mluvil jako o chlapcích: dospělý muž je dospělý muž, přinejhorším mladík. Šestadvacetiletá žena je zato dívka nebo ještě lépe Tonča či Hanka a za všechny problémy si může sama už jen tím, že opustila dům bez píšťalky a pepřového spreje. A když nějaká náhodou obstojí v extrémní zkoušce a ani dva roky v kobce ji nepřipraví o rozum, nemůže čekat obdiv. Jen povýšené rady od lidí, kteří v Primoštenu jednou zabloudili do vedlejší ulice a od té doby vědí, jak jsou sluníčkáři naivní. Chybět nemůžou ani návrhy na výchovné seřezání od českých wahhábistů.

Anketa

Cestujete na vlastní pěst? I do méně bezpečného světa?

Socializace úspěchů, privatizace výbuchů

Ale zpátky k té bipolaritě: něco by nám o ní mohl povědět třeba podnikatel Jan Řežáb, který byl nejdřív opěvované zázračné dítě, pak posmívaný nedouk se zkrachovanou firmou, a teď zase pražský Zuckerberg. Tímhle tempem se mu to do důchodu prohodí ještě tak pětkrát šestkrát. Nebo majitel cestovky – číšník – majitel cestovky Václav Fischer. A není to zas tak dávno, co byl Tomio Okamura všeobecně oblíbený jako úspěšný selfmademan a investor, který mohl v České televizi mentorovat začínající podnikatele, protože na co sáhl, to se mu podařilo. Jeho Umění žít tehdy nadšeně shltlo i pár mých známých, kteří se mu dnes smějí jako komické figurce.

Nevolám po bezmezném oslavování každého, kdo se ze sebemalichernějších důvodů pokusí o seberiskantnější kravinu. Přimlouvám se ale za trochu velkomyslnosti nad lidmi, kterým nevyšla kalkulace rizika, tím spíš, jestli se stali obětí zlého úmyslu někoho jiného. Za konec přepínání mezi bezmezným obdivem a otevřeným pohrdáním, konec socializace úspěchů a privatizace výbuchů. Pokud totiž budete rituálně zadupávat každého, kdo něco zkusil a ono to z nějakého důvodu skončilo blbě, můžete se taky dočkat toho, že nebudete mít žádné hrdinné rodáky, jejichž dírami do světa se můžete chlubit. Na startovní čáře to totiž jsou, světe div se, titíž lidé.


Úvodní foto: Profimedia / AFP PHOTO / IHH

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+62
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 14 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 4. 2015 14:58, Hunter

Já myslím, že je všechno v cajku.

Holky tam jely za sebepoznáním a poznáním jiných kultur, a myslím, že za ty dva roky prázdnin poznaly jinou kulturu i sebe poměrně dobře.

Takže za mě Ok, účel světí prostředky.

+12
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 4. 2015 10:24, Žaj

Beru to jen jako reakci na sebestředné Zemanovy výroky.
Kdybychom se báli, že se nám někde něco stane, samozřejmě nic neuvidíme, ale obezřetnost je na místě. Naprosto souhlasím s PAVLEM....

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (14 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

cestování, riziko

A tohle už jste četli?

Čest a sláva žoldnéřům!

11. 7. 2014 | Michal Kašpárek | 16 komentářů

Čest a sláva žoldnéřům!

Žold za svoje nasazení dostávali i čeští piloti v RAF. Dělá to z nich snad menší hrdiny?

Chystáte se za hranice? Cestovní pojištění: Důležité rady před dovolenou

18. 6. 2014 | Zdeněk Bubák | 4 komentáře

Chystáte se za hranice? Cestovní pojištění: Důležité rady před dovolenou

Že není radno jezdit do zahraničí bez cestovního pojištění, to vám poví kdekdo. Na co ale dávat pozor při jeho nákupu? Přinášíme základní přehled. A jako bonus: pět nejčastějších výluk,... celý článek

Winton trčí ze záplavy prefabrikovaných hrdinů

23. 5. 2014 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

Winton trčí ze záplavy prefabrikovaných hrdinů

Jubilant rozeznal dobro a zlo v mimořádně nepřehledné situaci, jednal efektivně, ne efektně, a navíc: nepodělal se ze sebe. Třikrát bravo.

Šimon Pánek: I dobro se dá dělat špatně

8. 3. 2014 | Ondřej Tůma | 11 komentářů

Šimon Pánek: I dobro se dá dělat špatně

„Působit v dobročinné sféře ještě nemusí automaticky znamenat, že to člověk dělá dobře. Musíte si stále pokládat kritické otázky a dávat pozor, aby se z toho nestalo dobrodějství samo... celý článek

Jak se správně pojistit na cestu do zahraničí

26. 6. 2012 | Lukáš Kaplan | 1 komentář

Jak se správně pojistit na cestu do zahraničí

Nastává čas dovolených a zájem o cestovní pojištění přirozeně kulminuje. Pojďme se v rychlosti podívat, jak při jeho výběru neklopýtnout.

Partners Financial Services