Miliardový solární tunel. Co si o tom myslíte?

Nejvýnosnější byznys od časů kuponové privatizace. Tak se před pár lety mluvilo o solárních elektrárnách. Teď to vypadá taky na stejně velký tunel. Audit Energetického regulačního úřadu ukazuje na miliardový podvod. Za naši předraženou elektřinu prý může fixlování s cenami. Co si o tom myslíte?
Miliardový solární tunel. Co si o tom myslíte?

Na začátku byla chvályhodná myšlenka podpory obnovitelných zdrojů. Pak se to ale celé zvrtlo. A jak ukázalo dění posledních dní – nejspíš ještě víc, než jsme mysleli.

Až o desítky miliard korun mohl stát (a tudíž my všichni) přijít kvůli čachrům s výkupními cenami solární elektřiny. Za dřívějšího vedení Energetického regulačního úřadu, v letech 2005 až 2011, totiž údajně docházelo k protizákonnému stanovování neúměrně vysokých cen fotovoltaické elektřiny. Vyplývá to podle současné šéfky úřadu Aleny Vitáskové z interního auditu. Případem už se zabývá státní zastupitelství. Úmyslně špatné nastavení výkupních cen údajně mohla mít na svědomí organizovaná skupina. Podnět k šetření Vitásková směřovala na neznámé pachatele.

Partner rubriky

Partnerem rubriky Co si o tom myslíte? je nakladatelství Grada. Z jeho nabídky by vás mohlo zajímat třeba...

Hana Marková. Daňové zákony 2013
Publikace obsahuje úplná znění všech daňových zákonů v platném znění k 1. lednu 2013. Nejprodávanější daňová publikace v Česku!

Jiří Dušek. DPH 2013 – zákon s přehledy
V osvědčené publikaci naleznete úplné znění zákona se zvýrazněním zásadních novel. Schematicky jsou znázorněny nejběžnější paragrafy zákona.

2010: rok solární horečky

Solární baroni: nová kategorie „těch, kteří mají nadosmrti vystaráno,“ v Česku rozkvetla rychle. Ještě před deseti lety mělo solární panel jen pár ekologických nadšenců. Pak se z nás ale náhle stala evropská solární velmoc. Instalovaný výkon českých solárních elektráren nyní přesahuje dva gigawatty – což odpovídá oběma blokům jaderné elektrárny Temelín. Podle údajů společnosti Aquatest z konce minulého roku připadá v Česku skoro jeden panel na hlavu. Víc fotovoltaiky na obyvatele mají jen v Itálii a Německu.

Solární boom u nás propuknul v plné síle v roce 2010. Stát totiž začal garantovat výkup solární energie a zajišťovat na dalších dvacet let velice příjemné subvencované výkupní ceny. Za rok 2010 tak vzrostl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na čtyřnásobek. Když v lednu 2011 garantované výkupní ceny pro nově připojené zdroje nad 100 kilowattů klesly – na 5500 korun, místo původních 12 510 korun za megawatthodinu, bublina začala splaskávat. Ještě předtím se do ní ale chvilku foukalo, co to dalo, nastal závod o licence. Pro každého, kdo ji získal před koncem roku 2010, totiž platila původní štědrá pravidla. Výsledkem úporné snahy je dnes několik policejních vyšetřování a podezření z korupce. První rozsudek padl letos v lednu: Okresní soud v Liberci poslal do vězení tři pracovníky českobudějovické firmy Lumen Energetický Development. K včasnému zisku licence si podle obžaloby chtěli pomoct milionovým úplatkem.

V roce 2011 dostali drobní „solárníci“ ještě jednu bolavou ránu – ve formě šestadvacetiprocentní srážkové daně. A tak se svých elektráren a elektrárniček začali houfně zbavovat. Ochotně je od nich začali skupovat skuteční giganti – jako je J&T, Pražská energetika nebo ČEZ. Úrodu z lánů solárních panelů sklízejí velcí investoři. Doplácí na ně (kvůli drahé elektřině) český průmysl a domácnosti.

Solární daň

Takzvaná solární daň byla zavedena na tři roky (čili do konce roku 2013) a týká se elektráren, které byly do provozu uvedeny v letech 2009 a 2010. Ministerstvo průmyslu a obchodu nevyloučilo, že se výběr daně prodlouží i na další roky. Za zpětné zdanění však Česku hrozí mezinárodní arbitráž – žalobu se chystá podat Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club.

Mluviti zlato!

Za dobré slovo knížku

Minulý týden jsme v rubrice Co si o tom myslíte? mávali Václavu Klausovi.

V politicky vyostřené debatě se nám obzvlášť zalíbilo v komentáři podepsaném Kamil Kdosi. Kamilovi Komusi píšeme o poštovní adresu, abychom mu mohli poslat hodnotnou knížku. A dneska... dneska by mohl být výjimečný komentář právě ten váš, co myslíte?

Na kolik nás obnovitelné zdroje přijdou?

Elektřinu ze solárních elektráren musí distributoři vykupovat draze – což přirozeně naúčtují spotřebitelům v konečných cenách elektřiny. Příspěvek na obnovitelné zdroje dělá například u běžného tarifu od ČEZu asi 12,5 procenta ceny. V rámci ceny elektřiny letos na obnovitelné zdroje platíme 583 korun (bez DPH) za megawatthodinu – což je o 160 korun víc než loni. Vedle toho stát z rozpočtu posílá na podporu obnovitelných zdrojů ještě 11,7 miliardy ročně – na podporu fotovoltaiky z toho jde šedesát osm procent. Uvádí se, že ročně přijdou průměrnou českou rodinu solární elektrárny zhruba na 712 korun.

Může za to úřad nebo poslanci?

Bývalé vedení Energetického regulačního úřadu se proti tvrzení jeho současné šéfky ohrazuje. Podle jejího předchůdce Josefa Fiřta byla všechna rozhodnutí úřadu v souladu s platným zákonem – který umožňoval snižovat výkupní ceny maximálně o pět procent ročně. Vzhledem ke stavu na trhu a ke klesajícím cenám solárních panelů však bylo podle odborníků záhodné zlevňovat podstatně víc. Solární podnikání se totiž (zejména pro velké investory) začalo stávat nadmíru lukrativním byznysem.

Ministerstvo průmyslu a obchodu za úřednické vlády Jana Fischera vypracovalo novelu zákona, která by umožnila rychlejší snižování cen. Sněmovnou však neprošla – respektive se jí vůbec nezabývala. Regulační úřad pod vedením Fiřta však nevyužíval ani možnosti zlevňovat o pět procent ročně.

Jak celá kauza dopadne, si musíme počkat. Podrobnější výsledky auditu zatím nebyly zveřejněny. Aktuálně má případ na stole státní zastupitelství. Jediným hmatatelným důsledkem tak zatím je několik vyhozených zaměstnanců Energetického regulačního úřadu – kteří podle jeho šéfky Vitáskové audit úmyslně sabotovali, a poněkud otřesená jistota v čistotu „čisté“ energie.

Co si o české solární bublině myslíte vy? Jak moc nás nakonec bude její splaskávání bolet? Jak často přemýšlíte o tom, proč je u nás elektřina tak drahá? A co vás napadá? Své postřehy pište do diskuse. A nezapomeňte nám nechat kontakt – nejzajímavější příspěvek odměníme knížkou od Grady. 

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Abychom udrželi kvalitu diskuze pro slušné čtenáře, je nutné se před vložením komentáře přihlásit. Jste tu poprvé? Pak se nejdřív musíte zaregistrovat. (Už jsem, ale zapomněl jsem heslo!)

Přihlásit se

Diskuze

27. 4. 2020 18:09 | Jakubský

Elektrárnu na střeše RD o 6kW provozuji pro povinný výkup deset let. Mám smlouvou s ČEZem na dvacet let celkem. Hlášení o výrobě podávám každý měsíc.(OTE) Částka v Kč za výrobu je vyplácena čtvrtletně.
Za rok dostanu dotovaných cca 60 tis Kč hrubého před odečtením daně z příjmu FO, zdravotního a sociálního pojištění. Elektrána mě stála v roce 2009 670 tis. Kč. Ani po deseti letech provozu se ještě nezaplatila. Pokud by nebyla zaručena dotovaná platba za kW, nikdy bych si fotovoltaiku nepořizoval. Nejsem dobročinná společnost. A myslím, že nejsem sám. Stát by tak nikdy nesplnil závazek výroby z obnovitelných zdrojů. Myslím proto, že je dobu před deseti léty posuzovat se znalostí této problematiky v celém kontextu doby a ne dnes odsuzovat všechny z účastnělé lidi z nepoctivosti. Odsuzovat lidi, kteří do toho investovali své nemalé peníze a šli do rizika, zda to celé bude vůbec funkční. V té době se o této věci vědělo jen velmi málo.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

12. 6. 2019 9:29 | Princip

Rok 2019 ,Byl za ten SOLARNI TUNEL NEKDO POTRESTAN???ZABAVEN MAJETEK???DANOVY POPLATNIK!!! 500KC ZA MGWh!!!!
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

10. 2. 2013 21:50 | Petr

Ahoj kde jste vzal tyto informace o FP.Všude garantujou výkonost 80%na 20 let prosím o více info.
klydně na mail krysa.b@seznam.cz

děkuji.
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

9. 2. 2013 19:44 | eďa

On je také velký rozdíl v technologii a tím i životnosti FP. Tak například nástřik křemíku, to je technologie, která zaplavila Českorupsko- vydrží cca 15 let - účinnost za 5 let 80% a nebo monokristal, co vydrží celou věčnost, ale to jsme zase u jiné cenové relace.
0
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

8. 2. 2013 7:27 | Fredy

Vím, že to myslíte dobře, ale takhle to dnes mnohde funguje a přesto je to prolezlé korupcí. Podvodníci jsou vždy o pět kroků napřed.

1) Nejnižší cena, jako jediné kritérium, běží už mnoho let a moc se to neosvědčilo. V mnoha případech byla nejnižší cena příčinou mnoha budoucích reklamací, či pak byla objektivně navyšována tak, že překročila i cenu dalších dalších soutěžících. Ta korupce je většinou skryta již v zadávacích podmínkách. Ostatně sám na to upozorňujete v bodu 2.

2) Musí být veřejně a předem zveřejněna kritéria .... to se mnohde také děje. Mnozí si myslí, že když se dají kritéria na internet, tak že bude po korupci. Není to pravda. V mnoha městech, či na stránkách krajských úřadů, konkrétně i na to středočeském, to bylo již dávno a přesto se tam tunelovalo o 106. Nehledě na to, že to to stejně málokdo čte. Snad jen ti, které to zajímá, ale oni mají stejně k dispozici papírovou formu, když se hlásí do soutěže.

3) Velká část úředníků podlehne pokušení a je tomu tak všude na světě. Problém tedy není v prvotně lidech, ale v systému. U nás se říká, že co úředník, to vymyšlené lejstro. Tudíž je třeba řešit jednak systém, ale i počet úředníků. Proč je možné třeba v USA registrovat nové vozidlo doma z počítače tím, že zadám údaje o vozidlu, vin code a sám si zvolím složení SPZ. Pouze musím zadat zkratku země a nesmím použít vulgární výrazy (co nesmím je uvedeno), odešlo a pokud je to v pořádku (není třeba duplicita, což mi systém okamžitě hlásí), tak mám SPZ druhý den doma a za to zaplatím 20 USD. Proč to nejde v ČR? Proč se tu vymýšlí nesmysly o tom, že chci speciální SPZ za 10 tisíc. Proč se novináři, místo aby se pořád ptali "chudáku" úředníků, jak jim systém padá, nezajímali o to, zda by to nešlo tak, jako třeba v USA, kde na úřad nemusíte?

Nebo-li, tak jak jsem psal minule. Korupci je možné omezit tehdy, pokud bude, k dispozici, co nejméně příčin, tedy veřejných finančních prostředků.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

8. 2. 2013 2:21 | Libor

Uměl by někdo porovnat majetkové podíly přímé i fiktivní všech poslanců na solárních zdrojích v době schvalování zákonů týkajících se podpory OZE ? A umí někdo sdělit a porovnat:
1)výkupní cenu za MWh solární elektřiny
2)regulaci solárních zdrojů (tzn. vstupy do sítě)
3)možnost stavět na polích a loukách solární zdroje
Vše mezi Německem a ČR ! Bude Vás bolet hlava ještě více. Kolik toho ještě česká záda vydrží ?
+1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 22:13 | jezevec

1) musíte postavit výběrové řízení tak, aby rozhodovalo jen jedno kriterium, ideálně cena. všechny dodatečně rozmělňující matrixy výpočtu výhodnosti a subjektivního názoru jsou prostorem ke korupci.
2) než to vyhlásíte, musíte zveřejnit kriteria výběru, tam se dělá 90% korupce. lidi musí mít právo se veřejně zeptat, proč chci na blokování wifi páčku a ne klávesu, proč bagry žluté a ne modré, proč koincidence obratu a referencí splní jen dvě firmy v republice, proč se velká zakázka rozděluje na čtyři podlimitní. atd.
3) musíte lidem vzít právo rozhodovat. prostě jim stanovíte jasná kriteria. poté co byl zaveden urychlovač a je legální udělat cestovní pas do druhého dne nebo na počkání, zmizela korupce na pasovce. podobná opatření je třeba udělat na katastrech na stavebních úřadech, na grantových agenturách atd. nekorupční rozhodování může vzniknout pouze pokud jsou podmínky jasně známé předem a transparentně kontrolovatelné zpětně.

prostě. majetek dokážou lidi schovat. podepsaný papír nikoliv.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 19:25 | hanka

Vzhledem k tomu, že je podveden a okrádán celý národ, mělo by být věcí vlády, aby řádně vše vyšetřila, a všem co s tímto podvodem něco mají, zabavili co se dá.
+15
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 18:56 | Fredy

No vidíte, stačilo, místo zbytečné omáčky ty 3 body napsat.
Osobně by mi stačil jeden jediný a jednoduchý. Zrušit veškeré dotace a státní investice všude tam, kde by to mohl nahradit, lépe a levněji, samotný trh. Neboli odstranit příčinu. Vše ostatní jsou jen kosmetické pokusy (kecy) jak to vylepšit, což se vždy setká s neúspěchem....
+5
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 18:07 | Pavel

Za garantovanou dobu zaplatíme solárníkům 800 - 1000 miliard. Na rozdíl od Vás to nevidím jako prkotinu.
+10
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 17:34 | jezevec

prokázal jsem vám nesmyslnost majetkových přiznání a popsal jednoduchý způsob jak je zesměšnit. takže prosazovat takovouhle pitomost, tím se člověk určitě nezapojí do politického BOJE, tím deklaruje jen vlastní nevzdělanost.
vymýtit korupci lze zákonem o třech jednoduchých odstavcích, a už se to tady diskutovalo stopadesátkrát, všichni to vědí a nikdo to neprosadí. zkuste hádat proč.
+3
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 15:21 | Arnošt

Je to děsné, jako každý zelený vynález. Nejen cey solární elekkřiny, ale nesmyslnost projektu. V noci jaksi nesvítí slunce. Děsím se toho, že budeme ještě platit neskutečně drahé pokusy o skladování elektřiny. Problém je nepolíbenost fyzikou u zelených, a bohužel i "vzdělanců" hmanitních oborů (tudíž i většiny poslanců).
+4
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 13:11 | salient

nekde jinde jsem si zde přečetl, že korupcí se rozkradou stovky miliard. ...zmínky o solárních panelech jsou jen odváděním pozornosti od skutečných zlodějen. a když ročně platím 715 korun někomu jinému tak mi to ani nevadí a aspoň vím kam mizí. Ale vadí mi, ale doopravdy ty stovky rozkradených miliard, vadí mi že CE Energo p.Martina Romana už má podepsány kontrakty na Temelín-který se ještě nestaví a vadí mi, že stát chce garantovat výkupní cenu elektřny z atomek, které nepotřebujeme. Temelín bude jen a pouze poslední zlaté prase-zlatý osle ostřes se této vládnoucí generace. tato vládnoucí generace se chová jako by ČR byl její gubernát. zčíná to zlodějnama na regionální úrovní, pokračuje na krajské a končí to u vlády. viz trafiky poslanců z ODS.
+41
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

7. 2. 2013 13:10 | Fredy

Vím, že jsou to, z mé strany, spíše utopické návody, ale člověk se tím alespoň zapojí do politického boje, nemyslíte?

Tak jo, necháme to tak být, jak je to teď. Budeme jen spoléhat na poctivost politiků a hlavně se budeme hádat, přít, až skoro "internetově" prát o to, kteří politici, ve kterých tričkách si nakradli více, než ti, co jim právě fandíme .....

Ostatně, jak byste to řešil Vy osobně? Co byste navrhoval? Já nejsem fanda majetkových přiznání, neboť by to byla jen legalizace podvodů a buzerace poctivců. Jenže jsme v ČR, kde, jak vždy říkám, je možné všechno, tak i nějaké nestandardní řešení bude nutné. Jinak se z toho svrabu nevyhrabeme. Když to tak sleduji a poslední presidentské volby mi to opět potvrdily, jsme zatím ve stádiu barikádního boje mezi fandy Sparty a Slávie (ODS a ČSSD). Zatím oba tábory nestihly pochopit, že to nejsou protichůdné politické strany, ale polo-mafiánské loutkové divadelní spolky, kde loutko-vodiči jsou mnohdy titíž lidé. V takovém to prostředí se nedá spoléhat na poctivost a kultivovanost.
+6
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

7. 2. 2013 12:52 | jezevec

to je super nápad, asi jako zemanova majetková přiznání.

takže kdo si chce v politice nakrást, převede svůj majetek ma sro, vlastněné akciovkou s anonymními akciemi. pokud se anonymní akcie zakážou u nás, tak zústane ještě dost zahraničních destinací - a dokud u nás nezakážete činnost firmám typu cocacola a vw a microsoft apod, těžko to můžete zakázat akciovkám menším. takže to dopadne jen na ty kdo pochybili z blbosti a nepřipravovali tunel předem.
-1
+-
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Zobrazit celé vlákno

Zobrazit všech 22 komentářů

Informace na této stránce mají povahu diskusního fóra pro registrované uživatele. Byť je pro publikování příspěvku vyžadována registrace, vydavatel neručí za pravdivost zveřejněných informací a neověřuje jejich faktickou správnost či autenticitu. Pokud jste zaznamenali příspěvek, který by tu být neměl, napište nám na redakce@penize.cz

Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Malé peníze: Levnější elektřina? O deset procent by to šlo hned!

23. 1. 2013 | Jan Müller | 15 komentářů

Malé peníze: Levnější elektřina? O deset procent by to šlo hned!

Náš čtenář uvažuje o investici do akcií ČEZu, podnik se mu ale zdá zadlužený. Jan Müller rozebere strukturu dluhů energetické společnosti, podívá se na její činnosti – a z analýzy mu... celý článek

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

3. 1. 2013 | Petra Dlouhá | 3 komentáře

Držte si peněženky, rok 2013 začíná! Přehled nejdůležitějších změn

Rok 2013 začal a jedno je jisté: naše peněženky dostanou zabrat. Kvůli zvýšení DPH podraží téměř všechno. Kromě toho ale stoupnou také ceny energií, dopravy a cigaret. Startuje druhý... celý článek

Ceny elektřiny 2013: Kolik domácnosti skutečně zaplatí?

11. 12. 2012 | Michaela Divišová | 15 komentářů

Ceny elektřiny 2013: Kolik domácnosti skutečně zaplatí?

Elektřina bude příští rok zase dražší. Kolik za ni české domácnosti opravdu zaplatí? Podívejte se na výpočty pro reálné domácnosti a na žebříčky cen dodavatelů.

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

3. 8. 2012 | Ondřej Tůma | 22 komentářů

Očima expertů: Jak ušetřit na energiích

Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás... celý článek

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

30. 6. 2011 | redakce Peníze.CZ | 18 komentářů

Má se Česko vzdát jaderné energetiky?

Němci hodlají do roku 2022 uzavřít jaderné elektrárny a spolu s Rakušany naléhají na Českou republiku, aby udělala totéž. Ta zatím od svého jaderného programu a výstavby dalších bloků... celý článek

Partners Financial Services