Skylink a CS Link: vyhnít do ztracena

Michal Chleboun | rubrika: Co se děje | 2. 10. 2012 | 28 komentářů
Před nějakou dobou jsme psali o poplatkové politice společnosti M77 Group, která spolkla dva zdejší provozovatele satelitních služeb. Pokusili jsme se zjistit, jestli se ve věci „televize zdarma“, která se zákazníkům nakonec prodraží, přihodilo něco zásadního.
Skylink a CS Link: vyhnít do ztracena

Zápletka předchozího článku a zhruba půlroční hry kdo s koho spočívala v tom, že v České republice působili několik let jako vzájemná konkurence dva velcí provozovatelé satelitní televize – Skylink a CS Link. Ty v loňském roce pohltila lucemburská firma M77, přičemž Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neměl nic proti, přestože nákupem obou platforem ovládla podle dostupných informací zhruba 85 procent trhu. ÚOHS usoudil, že M77 nemůže zneužít dominantní postavení.

Zaplaťte, nebo vás vypneme

Jenže ouha. Skylink a CS Link přestaly být konkurenty a zákazníkům začaly rozesílat dopisy, ve kterých shodně zaváděly 29korunový „servisní“ poplatek. Oháněly se zejména potřebou zachovat kvalitní služby. Statisíce lidí přitom předtím oba nalákaly na satelitní televizi zdarma. Většina zákazníků si totiž u Skylinku nebo CS Linku neobjednala žádný z placených balíčků a vystačila si se základními programy. Ale to se silné, takřka monopolní M77 nelíbilo. „Neplatícím“ proto dala čas do konce srpna s tím, že od září musí platit 29 korun měsíčně, jinak mají smůlu a na svém zařízení, do kterého investovali tisíce, už satelitní televizi neuvidí. K ničemu jim tedy bude i karta, kterou předtím pořídili za cenu kolem dvou tisíc. A koupili ji od CS Linku nebo Skylinku…

Od čerta k ďáblu…

Inspekce umí ukázat zuby

Když na to přijde, umí Česká obchodní inspekce taky ukázat zuby. A přišlo na to například v případě podivuhodného podnikání „realitní kanceláře“ Prolux Consulting. Její činnost zřejmě spočívala v tom, že klienty nechala podepsat smlouvu – a pak už nedělala nic. Do té smlouvy ovšem vsunula ujednání o tom, že když nemovitost vlastník prodá bez Proluxu, Prolux vyinkasuje šest procent z prodejní ceny, minimálně bez pětistovky dvacet tisíc. K pokutě v řádu milionů gratulujeme!

Zeptali jsme se v České obchodní inspekci, jaký postoj ke změně podmínek zaujímá tato instituce. Ta totiž na svém webu vysvětluje svoji existenci mimo jiné tím, že prošetřuje podání spotřebitele, když prodávající „používá nekalé obchodní praktiky: například uvede nepravdivé údaje o výrobku nebo poskytované službě, uvede nepravdivé údaje nebo zamlčí některé informace, které mohou zásadním způsobem ovlivnit rozhodování spotřebitele, takže spotřebitel např. zakoupí výrobek nebo službu, které by se znalostí těchto informací nezakoupil, neuplatní právo, kterého by jinak využil, apod.“ Statisíce spotřebitelů koupily satelitní přijímač a kartu Skylink/CS Link, protože se domnívaly, že budou mít bezplatný přístup k satelitním programům. Není to snad nekalá praktika?

Na takto přímý dotaz nám z inspekce neodpověděli. Už předtím nám ale v e-mailové korespondenci stačili říct, že „řešení celé záležitosti kolem služeb Skylinku a CS Linku patří do kompetence Českého telekomunikačního úřadu. Pokud nám spotřebitelé v současnosti posílají podání, postupujeme je ČTÚ.“

Obrátili jsme se tedy také na Český telekomunikační úřad. Ten je dle své tiskové zprávy zveřejněné 17. srpna ve věci aktivní, vždyť jak se úředníci na webu svěřují: „ČTÚ velice citlivě vnímá rozhořčení stěžovatelů z postupu společnosti M77 Group S.A. a k nápravě situace uskutečnil celou řadu kroků a opatření, o nichž veřejnost aktivně informuje.“ Tak se mohou zákazníci například dozvědět, že ČTÚ vydal již několik tiskových zpráv, sešel se s Českou obchodní inspekcí a postoupil stížnosti Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. A mimo jiné se také dozvědí, že „ČTÚ nemá v současné chvíli žádné přímé zákonné prostředky, kterými by mohl společnost M77 Group S.A. donutit k tomu, aby od zavedení servisního poplatku upustila“.

… a od ďábla k čertovi

Propojeno: zkoušejí na vás triky

Na slevy Češi slyší. Nejčastější triky výprodejových čarodějů? – Slevy pouze ve výloze, když vlezete dovnitř, třeba už něco koupíte. – Nedohledatelná původní cena. – Nejdřív pořádně zdražit, pak teprve slevovat. – A další...

Nejvyšší metou každého kapitalisty je zisk. A nic proti tomu. Je ovšem zajímavé sledovat, jak se firmy chovají k těm, kteří jim zisk přinášejí: ke svým zákazníkům. Triky a fauly mobilních operátorů.

Postupuje-li ČTÚ podněty spotřebitelů Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, řekneme si, že je to správné, protože za lotrovinou obou firem, které M77 v Česku koupila, vidíme, když ne nic jiného, tak zneužití dominantního postavení určitě.

Ptáme se tedy ÚOHS, jak se k případu staví on. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel více než sedmdesát podnětů ve věci zavedení servisního poplatku poskytovateli satelitních televizí Skylink a CS Link,“ vysvětluje předseda Petr Rafaj. „Úřad nyní v rámci šetření zjišťuje, zda by se mohlo jednat o porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže, konkrétně zneužití dominantního postavení. Z prvotního posouzení se nicméně zdá, že se nejedná o porušení soutěže, avšak především o klamavé obchodní praktiky, jejichž šetření spadá do kompetencí odvětvového operátora, tedy ČTÚ, případně soudů.“

Ptáme se, jestli Úřad do konce září, kdy vyprší lhůta pro zaplacení prvního měsíčního poplatku, vydá alespoň nějaké stanovisko.

„ÚOHS v současné době šetří podněty v této věci, tudíž v odpovědi na podnět pouze uvede, zda shledal či neshledal důvody k zahájení správního řízení. Zda bude odpověď na podněty připravena do konce měsíce, však nelze předvídat.“

Připadá vám to jako úřední, nicneříkající ptydepe? Nám taky, proto jsme se na ÚHOS obrátili ještě s jedním dotazem: „V Česku byli dva velcí satelitní operátoři. Ti se spojili a jejich tržní podíl je přes 80 procent. Najednou oba zavedou servisní poplatek, který dříve nevybírali, přičemž spotřebitelům slibovali satelitní televizi navždy zdarma. Je na tom něco, co není možné považovat za zneužití dominantního postavení?“

A Úřad ústy svého předsedy odpovídá: „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže netvrdí, že společnost Skylink/CS Link nemá na daném trhu dominantní postavení. Domníváme se však, že dané jednání není zneužitím dominance, nýbrž nekalou obchodní praktikou, spadající do kompetencí odvětvového regulátora či soudů. Pokud společnost slibuje, že bude poskytovat určitou službu zdarma, a poté zavede poplatek, tak se jedná o klamavé jednání – tedy nekalou soutěž. Nejde tedy o problematiku spadající pod zákon o ochraně hospodářské soutěže.“

Očekávali bychom, že se případu chopí Česká obchodní inspekce, ale její postoj už známe. Zjišťujeme tedy ještě, jak se to má s šetřením Českého telekomunikačního úřadu.

Zástupný problém

Jaká klasika! Americká justice dostala ve třicátých letech 20. století Ala Caponeho, který jel v době prohibice v rozsáhlých šmelinách kolem alkoholu, na neplacení daní. Výše škody byla přitom oproti tomu, co napáchaly nelegální obchody, vskutku směšná. Ale budiž, kdo chce psa bít, najde si nejen hůl, ale nakonec ostatně i onoho psa. Podobně dnes postupuje Český telekomunikační úřad, u kterého jako u jediné instance případ skončil. M77 Group podezřívá z toho, že neoznámila zahájení podnikatelské činnosti v telekomunikacích. V jiném správním řízení pak řeší, jestli dodržela minimálně měsíční lhůtu, která musí proběhnout mezi oznámením obchodních podmínek v neprospěch zákazníka a začátkem jejich platnosti.

Pokuta, o které se v této souvislosti hovoří, bude pro M77 zjevně jen polechtáním, nikoli aspoň políčkem, který by mu české úřady uštědřily: pět milionů vydělá na svých dříve neplatících klientech za několik dní. Po zbytek času jí až do skonání věků poputuje měsíc co měsíc do kasičky pěkná sumička.

Ruce pryč!

Ruce pryč dávají od kauzy nejen všechny oslovené úřady, ale pravděpodobně také Česká televize, která Skylinku a CS Linku poskytuje signál pro šíření přes satelit zdarma, a přitom si nechá za svůj provoz zaplatit od svých koncesionářů. Podvedení Skylinkem/CS Linkem tedy do jejího rozpočtu přispívají nemalými penězi. „Veřejnoprávní“ stanice se o prázdninách měla se zástupci M77 sejít, ale o výsledcích jednání na webu žádné informace nenacházíme a snaha kontaktovat tiskovou mluvčí Michaelu Fričovou vyznívá naprázdno. Případ v České televizi zjevně vyšuměl do ztracena. Nedivme se, čétéčko má svých x miliard jistých, ať už se děje cokoliv.

Anketa

Mistři úniků! Která instituce se ze zodpovědnosti vyvléká nejlíp?

A prostor jsme chtěli dát i samotným provozovatelům platforem, kteří v posledním půlroce jednají ve vzácné shodě. Oslovili jsme PR agenturu, jež jednoho z nich zastupuje, leč rovněž bezvýsledně.

Až nás budou miliony

Případ je to smutný, což o to. Drtivá většina satelitních zákazníků během léta vychladla a postupně i vyměkla, takže zaplatila po 29 korunách a chlácholí se ujištěním, že necelých třicet korun měsíčně není částka, kterou by si nemohla dovolit. Někteří třeba mezitím vyzkoušeli signál terestrického vysílání a zjistili, že kvalita digitálního vysílání jim na rozdíl od někdejšího analogového dostačuje (tak jako jsme to v jedné zapadlé vesnici v pohraničí vyzkoušeli my) a desítky německých, francouzských, anglických a arabských stanic stejně nepotřebují. A ti ostatní? Těch několik desítek, kteří se se stížností obrátili na ČTÚ, si sice může rvát vlasy, ale v tuto chvíli jim to není nic platné. Je jich jen několik setin promile. Ta jedna stížnost denně, která k regulátorovi dorazila, se v té poště snadno ztratí...

Nezbývá než dodat, že si za nečinnost úřadů můžeme, my Češi, tak trochu sami. A nepomůže nám ani vláda, která letos měla na uvolněné místo v Radě ČTÚ jmenovat právníka Roberta Pelikána, který byl šancí, že se zatuchlé almary Úřadu, placeného z našich daní, konečně trochu provětrají. Pelikán si totiž dovolil kritizovat vládu na svém blogu, a tak ho kabinet po protestu ministra financí Kalouska nakonec do funkce nejmenoval.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+348
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 28 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 10. 2012 1:20, xls

Nemyslím, že většina ten servisní poplatek zaplatila, ale spíš přešla na kartu s novým kódováním a tak to další 2 roky nemusí řešit.
Podobně jako ČTÚ, Česká obchodní inspekce nebo Antimonopolní úřad jsou i všechny ostatní úřady, já mám podobnou negativní zkušenost s ČNB a ERÚ. Prostě je to jen pár věčných stěžovatelů a otrapů, kteří jim jen dělají problémy a ruší klid, nejlépe nechat vyhnít: párkrát si prodloužit lhůt a pak napsat nesmyslný bezobsažný blábol s tím, že jestli se to dotyčnému nelíbí, může se obrátit na nezávislý soud.
Naštěstí je podobně nefunkční i policie, takže to dřív nebo později někdo vystřílí a narozdíl od antiperlí to bude ostrýma.

+1687
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

20. 5. 2016 10:07, Tom

Dobrý den Všem,já mám osobní zkušenosti s touto firmou.V podstatě jsem měl naprosto děsné problémy s kartou,potom s příjimačem.Když jsem se podíval na Google abych zjistil kde ta firma group 77 sídlí,no podívejte se osobně a pozor na ten šok co uvidíte.Když sem něco potřeboval a volal do Ostravy kde sídlí operátoři,už sem jim i řekl že jsou otroky ve své vlastní zemi.Ano,poroučí a kasírují nás firmy ze zahraničí.Ptám se proč nemáme vlastní odborníky,jak je možné že dříve před rokem 89 to šlo ??!!
Zaplatil sem cca v roce 2006 komplet za satelit 8000-,Kč i s kartou.Podepsal sem smlouvu a nebudu rozebírat co tam bylo vše uvedeno.Když najednou přišla jiná firma výše zminovaná,bylo vše jinak.Chtěl jsem odškodnění a bylo mi řečeno,at to dám i k soudu.Jenže vážení,to jsem ještě nevěděl že i soudy 1 a 2 stupně jsou firmy.Tak že kam se odvolat za cenu sledování tohoto hnoje a reklamy každých 15-20 minut ? NIKAM.Prostě se na to vykašlat a jejich tzv.systém HD v kodeku zastaralém s podporou H264,je výsměch.Nepotřebuji kvalitu obrazu v HD,ale programy na které se dá koukat.Za námahu to opravdu nestojí,když okolní státy Rakousko,Německo stále vysílá i v SD.Nejsem robot a nabudu ždímat kapsu nad balíčky ostatních poskytovatelů a dívat se potažmo na stejné srajdy.Přeji Vám Všem hezký den a snad jednou tomu udělá někdo pořádek,snad.......

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (28 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Rekordní pokuta pro realitku: Prolux Consulting to má za pět (milionů)

21. 9. 2012 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Rekordní pokuta pro realitku: Prolux Consulting to má za pět (milionů)

Stát se hvězdou v oboru, kterému se vlastně ani nevěnujete, je mistrovský kousek. Na trhu realit se podařil společnosti Prolux Consulting. Za popularitu vděčí televizním reportážím,... celý článek

„Zadarmo drahé“ – jak vydělává Google nebo internetové porno, když nic nestojí

13. 7. 2012 | Michal Kašpárek | 2 komentáře

„Zadarmo drahé“ – jak vydělává Google nebo internetové porno, když nic nestojí

Věděli jste, že vám lidi můžou poslat 25 milionů dolarů za něco, co můžou používat i bezplatně? Provozovatel Wikipedie už to ví.

Skylink + CS Link: gigant útočí! Kolik stojí zadarmo?

28. 6. 2012 | Michal Chleboun | 81 komentářů

Skylink + CS Link: gigant útočí! Kolik stojí zadarmo?

Ještě visí v areálu obchodního centra za Prahou billboard prodejce elektroniky, který novým klientům nabízí satelitní televizi Skylink na celý život zdarma. Zákazníci, kteří se nechali... celý článek

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

14. 2. 2012 | Roman Baroš | 18 komentářů

Škola finanční gramotnosti: zadarmo a další magická slovíčka

Když nás banka či pojišťovna lákají do svých sítí – rozumějte, když chtějí, abychom se stali jejich klienty – snaží se ošálit náš finanční orientační smysl. Používají k tomu nejrůznější... celý článek

Sleva, nebo „sleva“? Známe triky, které na vás obchodníci nachystali

9. 1. 2012 | Petra Dlouhá | 7 komentářů

Sleva, nebo „sleva“? Známe triky, které na vás obchodníci nachystali

Češi z předvánočního nákupního šílenství plynule přešli do šílenství povánočního. Už na Štěpána jsme se znovu prodírali mezi regály a zápasili o svou kořist. Lovecká sezóna milovníků... celý článek

Partners Financial Services