Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Prezidentský dotazník č. 1: Karel Schwarzenberg

| rubrika: Dotazník | 17. 9. 2012 | 22 komentářů
Peníze.cz a Finmag si proklepnou všechny prezidentské kandidáty. Chceme znát jejich názory – a to nejen ekonomické. Kdo by chtěl usednout na Hrad? První jde s kůží na trh a pravdou ven Karel Schwarzenberg.

V lednu příštího roku nás čekají první všelidové prezidentské volby. Je to vlastně už za příštím rohem a médii už pěknou chvíli poletují jména kandidátů. Jde ovšem zatím pouze o kandidáty potenciální. Oficiálně se ještě žádný uchazeč o místo nad Hradě na Vltavou neregistroval. Nejzazším termínem, ke kterému tak musí učinit je první listopad. Ale předtím musí mít v kapse padesát tisíc podpisů lidí, kteří jeho kandidaturu podpoří. Nebo ho musí navrhnout dvacet poslanců či deset senátorů (známe na Peníze.cz kurzy lecčeho, včetně bangladéšské taky, zambijské kwači a dalších exotických měn, netušíme ale, jestli se poslanci na senátory dají volně převádět podle kurzu 2 : 1, a zda tedy je možné být navržen třeba šestnácti poslanci a dvěma senátory a podobně).

Občan Schwarzenberg

„Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena, kníže Schwarzenberg, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a lankrabě kleggavské,“ se narodil 10. prosince 1937 v Praze. Poté, co moc v Československu v únoru 1948 převzali komunisté, i s rodinou odešel do zahraničí.

Používání většiny uvedených titulů je v Česku fakticky ilegální. „Kdo v tisku někomu dává zákonem zrušený titul šlechtický,“ praví zákon, bude potrestán pokutou od 50 do 1500 korun. Vyhazovat byť padesát korun jen tak pro nic, to bychom nebyli správný server o penězích. Proto dáváme tituly do uvozovek, že to s nimi nemyslíme vážně. Prostě občan Schwarzenberg.

Studoval práva a lesnictví, kromě toho se věnoval správě rodinného majetku zejména v Bavorsku a Rakousku. Působil jako prezident Mezinárodního helsinského výboru.

V letech 1990 až 1992 působil ve funkci kancléře tehdejšího československého prezidenta Václava Havla. Od roku 2004 byl po šest let senátorem, zvoleným za již zaniklou Občanskou demokratickou alianci (ODA). V kabinetu Mirka Topolánka zastával jako nominant koaliční Strany zelených úřad ministra zahraničních věcí (2007–2009). Do úřadu se vrátil roku 2010 ve vládě Petra Nečase už jako předseda nově vzniklé strany TOP 09.

S manželkou Theresou má dospělého syna a dceru.

Billboardy s Janem Fischerem a Milošem Zemanem už jsou k vidění dlouho, skutečný předvolební boj ale teprve začne. Někdo bude útočit jen dobře přepudrovanou tváří, jiný bude slibovat. U kandidátů druhého typu je dobré si uvědomit, že toho fakticky prezident zase tolik neudělá. Spíš než mužem či ženou velkých činů, bude prezident člověkem, který silou své osobnosti spoluutváří náladu společnosti a snad trochu i tvář politiky – ovšem jen tehdy, pokud půjde o opravdovou silnou osobnost.

Z potenciálních kandidátů jsme vybrali – jakkoli jsou si v našich očích rovni – ty potenciálnější, kteří mají spíš šanci do prvního listopadu získat dostatečnou podporu. A položili jsme jim patnáct nezáludných otázek, abychom trochu poznali (nejen) ekonomické smýšlení uchazečů o prezidentskou standartu.

Odpovědi zveřejňujeme ode dneška každý týden. Na vás je jednotlivé odpovědi kandidátů zhodnotit. Vědí o čem mluví? A mluví rozumně, nebo by radši měli mlčet?

Sadu otázek jsme volili pro všechny stejnou – přestože je jasné, že u kandidátů, kteří žijí sami, je asi irelevantní otázka, kdo drží rodinnou kasu (i když nevylučujeme překvapení – třeba se o některém z kandidátů dozvíme, že dítek ani ženy nemá, o finance se mu ale dobře stará maminka). 

Dnešního kandidáta také asi nebylo třeba se ptát, zda bude vstupovat do fondů druhého pilíře penzijního systému: Ale aspoň víme, že ho Karel Schwarzenberg podporuje.

Prezidentský dotazník Karla Schwarzenberga

-22
Líbí
Nelíbí

Podpořil byste zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Rozpočtová ukázněnost je jedním z pilířů odpovědné politiky a strana, kterou vedu, prosadila řadu opatření na snižování schodků státního rozpočtu.

 

-31
Líbí
Nelíbí

Jaký je váš názor na církevní restituce?

Jsem vždy pro to, aby to, co bylo ukradeno, bylo i navráceno. Jen tak se zlodějna, kterou udělal minulý režim, může napravit. V žádném případě se přitom nedotkne tento zákon tzv. Benešových dekretů. Do zákona bylo včleněno ustanovení, že věci zabavené na jejich základě se nevydávají. Rozhodně se tak neotvírají velká odevzdávání státního majetku.

 

-6
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení školného na vysokých školách?

Chceme-li, aby naši lidé obstáli v cizině a měli dobré vzdělání, musíme jim takové poskytovat. Je více než jasné, že současný stav není dlouhodobě udržitelný a že univerzity nemají tolik peněz, kolik potřebují – jak na výuku, tak akademický výzkum. V nějaké podobě budeme muset školné zavést, ale ne tak, aby se stalo překážkou, ale spíše příležitostí, jak získat vzdělání.

 

-52
Líbí
Nelíbí

Měly by mít děti možnost spořit v rámci povinných sociálních odvodů na důchod svých rodičů?

Ano. Je to možnost jak rodičům poděkovat za jejich výchovu.

+32
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení majetkové odpovědnosti úředníků?

Ano, ale jen pro případ prokazatelné zlovůle nebo korupce.

+20
Líbí
Nelíbí

Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano v jaké výši?

Samotné zavedení takové hranice nic neřeší, protože největší nebezpečí se skrývá ve smluvní dokumentaci, pokutách, zajišťujících směnkách a podobně. Regulace musí jít tímto směrem, což se již děje.

+8
Líbí
Nelíbí

Jste pro zavedení účelovosti u stavebního spoření?

Ano.

+14
Líbí
Nelíbí

Jste pro legalizaci a zdanění prostituce?

Souhlasím se zavedením pravidel v této oblasti, ale stát nemá těžit z prostituce, a tudíž mít zájem o prostituci. Prezident Masaryk byl mezi svými příznivci nazýván pastýř. Chceme snad, aby budoucí hlava státu byla pasákem?

-9
Líbí
Nelíbí

Je vám bližší Václav Klaus, nebo Václav Havel?

S Václavem Havlem jsem se znal již před rokem 1989 a po celé jeho prezidentské období jsem mu byl nablízku.

-12
Líbí
Nelíbí

Kdo byl podle vás nejlepší polistopadovým premiérem?

Nejvýraznější byl asi Václav Klaus.

+10
Líbí
Nelíbí

Kdo má u vás doma pod palcem rodinné finance? Víte, kolik za měsíc průměrně utratíte?

Děti mám již odrostlé, s manželkou se nevídáme každý den, a tak sám si spravuji prostředky.

+11
Líbí
Nelíbí

Jak si spoříte na stáří?

Jsem zajištěný člověk, což je výhoda, nepodléhám žádnému tlaku.

-19
Líbí
Nelíbí

Vstoupíte do druhého pilíře penzijního systému?

Podporuji tuto variantu, byť pro mě to není aktuální.

+11
Líbí
Nelíbí

Kolik maximálně plánujete utratit za kampaň a z čeho náklady pokryjete?

Budeme maximálně transparentní. Financování je naprosto otevřené, budeme jednotlivé přispěvatele pochopitelně zveřejňovat. Ve chvíli, kdy se budou prostředky sbíhat, budeme o všem veřejnost informovat.

+22
Líbí
Nelíbí

Čtete Peníze.cz nebo Finmag.cz?

Omlouvám se, ale ne. 

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-31
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

15. 1. 2013 19:26, Eva Piltátová

Volím Karla Schwanzenberga mimo jiné i proto, aby to byl on, kdo bude v dohledné době plnit prezidentskou povinnost: jmenovat nové ústavní soudce. Důvěřuji mu, že bude usilovat o to, aby jmenoval osobnosti, které respektují a obhajují právo. Totéž nejsem schopna očekávat od Miloše Zemana. Obávám se, že by při výběru použil jiný klíč - když vzpomínám na jeho politickou minulost. Proto volím Karla Schwarzenberga.

Reagovat

 

+10
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

18. 9. 2012 19:43, Jaka

Proč v dotazníku není dotaz na postoj k EU ?
Nechci prezidenta eurohujera !

Reagovat

 

-7
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (22 komentářů)

15. 1. 2013 | 19:26 | Eva Piltátová

Volím Karla Schwanzenberga mimo jiné i proto, aby to byl on, kdo bude v dohledné době plnit prezidentskou povinnost: jmenovat nové ústavní soudce. Důvěřuji mu, že bude usilovat o to, aby jmenoval osobnosti, které respektují...více

14. 1. 2013 | 21:29

Milý fašisto, česky neuměla ani madame Garrigue. A jaký byl Tomáš skvělý prezident. Argumenty o tom, čím byl něčí tchán jsou tak primitvní, až je z toho blivno. Fujtajbl. více

14. 1. 2013 | 18:16 | pecan

První dáma neumí český jazyk. Dále jeho tchán spolupracoval s náckama a nakonec to nejdůležitější, je součástí této vlády.Jde mu jen oto aby se dostal k majetkům a o prolomeni dekretu.Proto ma podporu u našich sousedů Německo,...více

14. 1. 2013 | 18:10 | pecan

Jak může být prezidentem člověk, kteý ani nezná slova naší hymny,Šlechta bohatla z otrocké práce, proto by zpětně měla odškodnit potomky poddaných a nevolníků kteří zadarmo pod pičem drábů dřeli.Proč by se měly odškodňovat...více

13. 1. 2013 | 19:50 | krkat

Slávko, neblbněte, aby šel 75letý člověk investovat do druhého pilíře důchodového systému, je prostě blbost, vezměte rozum do hrsti. více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK