Když stoupá cena ropy, zvyšuje se i cena benzínu. V minulém týdnu v průměru vzrostla podle statistik České společnosti pro platební karty (CCS) asi o třicet haléřů. Tento růst ale může podle expertů dál pokračovat. Odhadnout, zda bude ropa kvůli situaci v Libyi, případně dalších arabských zemích, skutečně ještě dražší a o kolik, nebo naopak zlevní, je však obtížné.
Cena černého zlata se přitom promítá do zdražení nebo zlevnění benzínu či motorové nafty zhruba s týdenním zpožděním, upozorňuje analytik Petr Čermák z firmy Colosseum. Může se tak stát, že benzín či nafta podraží v době, kdy již cena ropy směruje dolů, nebo naopak zlevní, když začne ropa zdražovat.
Ceny benzínu v ČR přitom tvoří podle Čermáka zhruba z 55 % daň z přidané hodnoty a spotřební daň, přibližně z 36 % cena z rafinérií ropy, kolem devíti procent pak připadá na distribuční marže. Poněkud jiné je to u motorové nafty. Tam se daň podílí na ceně asi polovinou, cena rafinérií 42 % a zbývajících 8 procent si vybírá její distributor.
Na ceně ropy a benzínu tedy v Česku vydělává i stát. Podobné je to ovšem i jinde. Podle údajů Světové banky z listopadu 2007 bylo nejvyšší zdanění benzínu v Nizozemí, Velké Británii a Turecku, kde spotřebitel zaplatil při koupi galonu benzínu (přes 3,75 litru) na daních až 70 %. Najdou se ale i země, kde jsou daně nulové, nebo stát dokonce cenu benzínu dotuje.
Kolik stojí benzín ve světě a jak z tohoto srovnání vycházíme my, najdete v následující tabulce, převzaté od německé Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ).
Rozhoduje cena na burze v Rotterdamu
O pohybu cen pohonných hmot na českých benzínkách rozhodují hlavně ceny ropy, benzínu či motorové nafty na burze Rotterdamu, což platí ostatně pro celou Evropu. S ropou se ovšem obchoduje v dolarech. Pro české motoristy tedy hraje důležitou roli i vývoj kurzu koruny k této měně. A také, jak dodává Čermák, úpravy distribučních marží.
Evropané odebírají hlavně ropu typu Brent, podle Čermáka spíše proto, že na její změny reagují ceny benzínu a nafty na zmiňované rotterdamské burze. Cena této severomořské ropy se běžně pohybuje v podobné relaci, jako texaské lehké ropy WTI. V poslední době se však objevuje velká anomálie – Brent, který je méně kvalitní než WTI, je výrazně dražší.
Má smysl se předzásobit?
Odhadnout, jak se bude vyvíjet cena ropy a následně benzínu nebo dalších pohonných hmot, je bez křišťálové koule velmi obtížné. Aktuálně se cena barelu ropy typu Brent pohybuje kolem 116 dolarů. Pokud by zůstaly daně, distribuční marže a kurz koruny k dolaru stejné (prodával by se tedy za 17,82 koruny) a cena barelu ropy by klesla na 100 dolarů, znamenalo by to podle Čermákova hrubého odhadu zlevnění litru benzínu asi o 70 haléřů až 1,20 koruny.
Pokud by ale cena barelu ropy vzrostla na 120 dolarů, litr benzín bude dražší přibližně o devadesát haléřů až korunu čtyřicet. Kdyby dál stoupala až na 150 dolarů, znamenalo by to připravit se na zdražení litru benzínu o čtyři koruny až čtyři koruny padesát. Jde ovšem, jak již bylo řečeno o hrubé odhady, založené na řadě, jak říkají matematici, proměnných.
Kdyby naopak v budoucnu stál barel ropy typu Brent 90 jen dolarů, mohla by cena benzínu na českých pumpách klesnout o 1,3-1,8 koruny za litr. Pokud by byla ještě o dalších deset dolarů levnější, tedy za 80 dolarů, nakoupili by podle Čermákova odhadu motoristé v ČR litr benzínu o 2,7-3,2 koruny levněji než nyní.
Když se v Česku začátkem 90. let očekávalo všeobecné zdražení cen, pořídili si údajně obyvatelé některých bytů na pražských panelových sídlištích zásobu v podobě plné vany benzínu. Těžko říci, zda je to skutečně pravda, nebo mýtus. Štěstí jen, že na těch sídlištích nikdo neškrtl sirkou.
Podobné předzásobení je ale, kvůli již zmiňovanému týdennímu zpoždění za cenami ropy, problematické.
Jak může cena ropy Brent ovlivnit cenu benzínu, prodávaného v České republice? |
---|
Cena barelu ropy | Cena benzínu |
80 dolarů | zlevnění o 2,7-3,2 koruny za litr |
90 dolarů | zlevnění o 1,3-1,8 koruny za litr |
100 dolarů | zlevnění o 0,7-1,2 koruny za litr |
120 dolarů | vzroste o 0,9-1,4 koruny za litr |
150 dolarů | vzroste o 4-4,5 koruny za litr |
Poznámka, jde o velmi hrubý odhad při ceně ropy kolem 115-116 dolarů za barel, kurzu 17,82 Kč za dolar, stejných daních a distribučních maržích |
Pramen: Colosseum |
Sdílejte článek, než ho smažem