Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Šoky podle Saxo Bank: Bude příští rok zlato za 1800 dolarů?

| rubrika: Co se děje | 23. 12. 2010 | 6 komentářů
Šoky podle Saxo Bank: Bude příští rok zlato za 1800 dolarů?
Šokující prognózy dánské Saxo Bank na příští rok nenabízejí politické předpovědi. Je to proto, že ty předchozí často nevyšly? Investory ale jistě zajímá, že cena troyské unce zlata má prý vyšplhat na 1800 dolarů a americký akciový index S&P 500 na historické maximum.

Firma Apple koupí Facebook, cena ropyprudce poroste, ale pak spadne o třetinu dolů, troyská unce zlata se bude kvůli  měnovým válkám prodávat za 1800 dolarů, americký akciový index S&P 500stoupne na historické maximum. To jsou jen některé ze „šokujících předpovědí“, které na další rok, tedy 2011, tradičně vydává touto dobou dánská Saxo Bank (SB).

Banka se tentokrát „drží svého kopyta“, zůstává tedy na ekonomickém kolbišti a nepouští se do dalších, například politických prognóz. O některých "černých labutích", jak se nečekaným událostem díky knize Nassima Taleba říká, ovšem spekuluje i veřejnost. Jde o zmiňovanou spekulaci, podle které společnost Apple po neúspěchu jednání o partnerství koupí rovnou celý Facebook.

Další předpověď SB říká, že Kongres v USA zablokuje třetí vlnu kvantitativního uvolňování, jejímž cílem je znovu nalít další peníze do americké ekonomiky. Americký dolarový index, který měří hodnotu dolaru výši koši šesti předních měn(euru, jenu, libře, kanadskému dolaru, švédské koruně a švýcarskému franku) přinese výrazné posílení americké měny. Zmíněný index dosáhne koncem třetího čtvrtletí příštího roku 125 %. Výnosy 30letých amerických státních dluhopisů naproti tomu klesnou na tři procenta.

SB také předvídá silný růst britské ekonomiky a naopak oslabování růstu v Austrálii vzhledem ke zpomalení čínské ekonomiky kvůli rostoucí inflaci, neboť do Číny naši protinožci hodně vyvážejí. Výsledkem má být pokles kurzu australského dolaru vůči britské libře o 25 procent.

Podobná předpověď zajímá spíše fajnšmekry, s měnami zatím čeští i nvestořipříliš neobchodují. Daleko větší pozornost ale jistě vyvolá předpověď prudkého růstu ceny ropy až na 100 dolarů za barel kvůli euforii z růstu americké ekonomiky. Cena barelu ropy má poté ovšem podle SB oslabit o třetinu.  

Zemní plyn po dvou letech dvouciferných ztrát v příštím roce zdražit o polovinu, cena troyské unce zlata se - na pozadí měnových válek -vyšplhá až na 1 800 dolarů. Povede se i americkým akciím. Akciový index S&P 500 se má prý dostat na historické maximum 1 600 bodů. Banka zdůvodňuje tento růst dalšími masivním přílivem peněz do ekonomiky USA a tím, že investoři pokládají za jedinou účinnou strategii nákupy akciípři poklesech jejich ceny. Když roste hodnota jejich akciových portfolií, začínají američtí spotřebitelé utrácet. Firmy v USA se podle předpovědi nenechají zmást euforií a budou pokračovat v oddlužování, což povede ke skutečnému oživení ekonomiky. Indikátor S&P 500 proto posílí na zmíněných 1 600 bodů.

Další ekonomická bublina, která se začíná nafukovat na začátku roku, podle předpovědi znovu vyšroubuje cenu ropy nad 100 dolarů za barel. Zatímco průměrný americký investor na tamějším akciovém trhu bude nakupovat jen při poklesech, investoři na ruském akciovém trhu si uvědomí, že jsou tamější akcie levné (poměr ceny akcií k zisku na akcii činí u firem z indexu RTS 8,6 a poměr k účetní ceně 1,26) a budou na to reagovat. Index RTS tak prý příští rok téměř zdvojnásobí hodnotu na 2500 bodů.

Odhadovat nečekané události, neboli "černé labutě", je problematické. V případě vzniku zmíněných šokujících prognóz platí zřejmě především logika ve smyslu: vyjde-li to, budu slavný, a pokud nikoliv, na mou špatnou předpověď se zapomene.

Některé z loňských šokujících předpovědí Saxo Bank přitom dopadly přesně naopak. Platí to zejména o zlatě. Troyská unce tohoto drahého kovu měla být koncem letošního roku za 870 dolarů, její aktuální cena se však pohybuje kolem 1 390 dolarů. Také cena cukrusleduje opačný trend, než uváděla předpověď SB. Místo poklesu o třetinu vystoupala na 30leté maximum. Mimo terč zůstává zatím rovněž prognóza, podle které povede velká nespokojenost Američanů ke vzniku třetí politické strany. Stále však nelze vyloučit, že se v ni hnutí Tea Party nakonec přemění. Jak dopadne hodnocení šokujících předpovědí banky na rok 2011 koncem příštího prosince?

 

Jak se díváte na zmíněné šokující předpovědi pro příští rok? Souhlasíte s nimi, nebo máte jiný názor? Případně byste k nim přidali některou další prognózu? Napište nám o tom!

Vytisknout

Líbil se vám článek?

-2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 12. 2010 11:05, jaroslav fišer

To, že se mediálně prosazují bankovní a bursovní makléři považuji za nehorázné. Jejich náhled na světové trendy, zejména v hospodářství, jsou dělány prizmatem jejich zájmu. Doopravdičtí ekonomové a hospodářští pracovníci si nemohou dovolit takový luxus a jejich hodnocení bývá značně skeptičtější.Zlaato šplhá nahoru protože dolar padá! Samozřejmě tím stimuluje poptávku po zlatě.
Komodity, jako např cukr ap. jsou už velice závislé ma hospodářství a proto mívají i opačné trendy.
Holt peníze se utrhly od ekonomiky a žijí si svým vlastním životem.

Reagovat

 

+2
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

1. 4. 2014 | 10:48 | Oskubany_kocour

Nic v životě není tak úplně zadarmo, že :-)))) samozřejmě, že informace, které pocházejí od velký hráčů, mají svůj smysl, případně nesmysl. Předpovědi by si každý měl dělat sám podle svých informací. Je dobré mít přehled...více

10. 2. 2011 | 0:23 | Petr

Pratele,zlato nejen ze prekona hranici 1800$ za unci,ono prekona hranici i 2000 $ a jakmile prijde hyperinflace bude na vysokych hodnotach prekracovat neuveritelnych 5000 $ za unci.good luck pratele. více

26. 12. 2010 | 9:32 | pepík

Samozřejmě to dopadne přesně naopak. Kdo se bude řídit touto předpovědí v investicích ,utrpí velké škody více

25. 12. 2010 | 20:26 | Jiří

Předpovědi dělají, aby si zajistili tučné příjmy, potřebují, aby zlato ještě stouplo a mohli hovýhodněji prodat, atd. Proč by dávali zadarmo pravdivé, ale pro ně nevýhodné předpovedi, to by byli blázni !! více

24. 12. 2010 | 18:13 | XxX

Zvláštní je, že si snad každý člověk musel povšimnout, že předpovědi ekonomů a ratingy soukromých agentur jsou co do úspěšnosti prognóz horší než předpověď počasí. Za co jsou ti lidé placeni? více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK