Kdo bydlí, má vystaráno?

PR článek | rubrika: PR Článek | 9. 4. 2012
Kdo bydlí, má vystaráno?
Jinou realitu ovšem vnímá uživatel právě zkolaudované novostavby a jinou majitel letitého domu. S přibývajícími roky nemovitosti jistota bydlení trvá, ale postupně přibývá starostí. Inu všechno chce své a rodinný domek není výjimkou. Potřebná je pravidelná údržba, opravy a nakonec i menší nebo větší modernizace.

Zásadní otázkou jsou samozřejmě rostoucí náklady na energie. Jejich ceny rostou a položka výdaje domácnosti na teplo a teplou vodu je stále dominantnější. Není to dobré, a proto kolem sebe vidíme, jak se tvář obcí a měst mění. Nové fasády, nová okna, vše s cílem zamezit tepelným ztrátám. A na jaká opatření je záhodno myslet?

Zateplení zdiva. Spotřebu tepla určuje tepelná ztráta budovy. Průniku tepla pláštěm budovy nelze zcela zabránit, lze ho však do značné míry snížit aplikací vhodné izolace.
Únik tepla okny. Rozdíl v izolační schopnosti nových oken může být až dvojnásobný. Vyplatí se upřednostnit kvalitní dvoj- či trojskla plněná argonem nebo jiným interním plynem.
Izolování podlah, stropů a střechy. Pokud má dům neizolované podkroví, topí vlastník domu pánubohu do oken. Je třeba pamatovat, že střecha je fakticky pátou fasádou domu. Vyplatí se jí dopřát novou střešní krytinu.
Únik tepla větracím vzduchem, modernizace topného zařízení. Ztráty větráním tvoří až jednu třetinu spotřeby u nezatepleného domu. Efektivní a komfortní řešení představuje systém nuceného větrání s rekuperací. Centrální systém větrání lze efektivně spojit s moderním vytápěním.

Jestliže standardní stavba k vytopení jednoho metru čtverečního spolyká ročně asi 100 až 120 kilowatthodin i více, nízkoenergetickému domu k témuž účelu bohatě stačí zhruba čtvrtina. Pro srovnání, energetické hodnotě 10 kWh odpovídá přibližně jeden metr krychlový zemního plynu. Samozřejmostí se pomalu stávají pasivní domy. Na vrcholu pomyslné stavební pyramidy stojí tzv. nulový dům, který by v ideálním případě potřeboval k provozu pouze 0-5 kWh placené energie na vytápění. Starší objekt je schopen docílit lepších hodnot, které se k hodnotám nízkoenergetického či pasivního domu více či méně přiblíží, výhradně rekonstrukcí.

A právě tak si to řekli manželé Pavel a Olga. Tedy když děti opustily rodinné hnízdo, řekli si, že život v pětačtyřiceti nekončí, a pustili se do komplexní modernizace rodinného domku na venkově. S otázkou financování se obrátili na poradce Českomoravské stavební spořitelny. Znali se už léta, spoření v minulosti zakládal nejen jim, ale i jejich dětem. K ruce měli projekt a předpokládané náklady v celkové výši 800 tisíc korun.

A protože se do stavebních prací chtěli pustit prakticky ihned, vybrali si k financování překlenovací úvěr Topkredit. Celková doba splatnosti 20 let, měsíčně zaplatí celkem 4940 Kč. Co je podstatné, že finanční zatížení rodiny díky úsporným opatřením se projeví již bezprostředně po rekonstrukci. A navíc úpravami získají jako důležitou přidanou hodnotu pohodlnější bydlení.

Reprezentativní příklad průměrného překlenovacího úvěru/úvěru ze stavebního spoření (tzn. meziúvěru/úvěru ze stavebního spoření) - tarif Atraktiv Rychlá
Při výši průměrného meziúvěru 350 000 Kč a úrokové sazbě 4,4 % p.a. budete splácet měsíční splátku úroků 1 283 Kč po dobu do přidělení cílové částky ze stavebního spoření, která průměrně trvá 12 měsíců. Za zpracování meziúvěru zaplatíte úhradu ve výši 1750 Kč. Přidělení cílové částky je možné už po dvou letech od uzavření smlouvy o stavebním spoření pokud uspoříte alespoň 38 % z cílové částky a dosáhnete hodnotícího čísla 64. Po tomto přidělení bude meziúvěr splacen uspořenou částkou, státní podporou a úvěrem ze stavebního spoření, který je poskytován v průměrné výši 213 413 Kč. Tento úvěr bude úročen úrokovou sazbou 3,7 % p.a. a budete splácet měsíční splátku 2800 Kč po dobu 7 let a 4 měsíce. Celkem zaplatíte za takový průměrný meziúvěr a úvěr částku 394 032,5 Kč a celková RPSN činí 4,55 %. Za vedení meziúvěrového účtu a následně úvěrového účtu budete platit 330 Kč ročně.

Bližší informace o možnostech financování pořízení či modernizace bydlení získáte u finančních poradců ČMSS nebo na adrese www.cmss.cz. Tam také snadno najdete podle názvu obce či PSČ nejbližšího místně příslušného finančního poradce ČMSS.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

16. 4. 2024 | Petr Kučera

Předčasný výběr z termínovaného vkladu. Kolik si nechá banka?

Zavázali jste se, že na peníze po určitou dobu nesáhnete. Jenže je nečekaně potřebujete dřív. Aspoň část. Jde to? A jakou sankci vám banka naúčtuje? Podmínky v jednotlivých bankách... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Úroky klesají, kdo dá víc?

Banky dál snižují úročení na spoření. Kam se teď podívat, když si chcete vyšší úroky udržet co nejdéle?

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Nová podpora zajištění na důchod. Jak vylepšit DIP a na co si dát pozor?

Co říkáte na současné nastavení dlouhodobého investičního produktu? Je správné jeho daňové zvýhodnění? Jak hodnotíte první nabídky na trhu z pohledu poplatků? A co by se mělo u DIPu... celý článek

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

7. 4. 2024 | Petr Kučera

Česká spořitelna přestala nabízet vkladní knížky. Založí je poslední banka

Česká spořitelna definitivně přestala zakládat vkladní knížky pro nové zájemce. Dříve založené knížky neruší. Poslední bankou, která novou vkladní knížku založí, zůstává ČSOB.

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

4. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Jak se dědí účet v bance, spoření nebo penzijko? Na tohle si dejte pozor

Zatímco například peníze z běžných a spořicích účtů míří po smrti majitele do dědictví, s penzijním či životní pojištěním je to komplikovanější. Životní úspory, mnohdy v řádech statisíců... celý článek

Partners Financial Services