Příspěvek na pomůcku získá víc lidí, nespravedlnost ale zůstává

| rubrika: Aktuality | 5. 3. 2020 10:50 | 1 komentář

Novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením sice od března rozšířila okruh lidí s nárokem na příspěvek na zvláštní pomůcku, ale ty nejpodstatnější problémy neřeší. Upozornila na to Kancelář veřejného ochránce práv.

„Například u nároku na příspěvek na motorové vozidlo tak stále nestačí, že mají lidé těžkou poruchu pohyblivosti, ale záleží na tom, co je příčinou jejich stavu. Nespravedlivé rozlišování tak pokračuje,“ konstatuje ombudsman Stanislav Křeček.

Nárok na příspěvek na automobil mají od března nově i lidé s vyšším příjmem, ten teď může činit až šestnáctinásobek životního minima. Lidé s postižením často namítali, že automobil potřebují a využívají k cestám do zaměstnání. Kvůli příjmu ze zaměstnání jim ale byl příspěvek na automobil krácen, což považovali za nespravedlivé. Nyní se tedy rozroste skupina lidí s postižením, kteří budou mít nárok na příspěvek na automobil v plné výši.

„I po změně zákona však stále platí, že nárok na příspěvek mají jen lidé se ‚správnou‘ příčinou poruchy pohyblivosti. Ti, kdo se nemohou pohybovat, ale důvodem je třeba postižení mozku, nikoli přímo porucha pohybového ústrojí, mají smůlu, novela jim situaci nezlepšila,“ připomíná Křeček.

Jak to funguje

Příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcku a příspěvek na auto v roce 2020. Kolik dostanou hendikepovaní držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P a jak o dávky žádat?

Dávky pro zdravotně postižené. Kdo má nárok a kolik dělají

Lidé trpící různými onemocněními a poškozeními mozku (roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc a další) si ombudsmanovi stěžují na zamítnutí žádosti o příspěvek na zvláštní pomůcku na pořízení motorového vozidla. Úřady žádosti zamítají s odůvodněním, že jejich onemocnění není těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí.

„Zcela se přitom pomíjí fakt, že reálné projevy jejich poruchy pohyblivosti jsou zcela srovnatelné s poruchami zapříčiněnými vadou nosného a pohybového ústrojí vymezenými přílohou k zákonu. O nároku na příspěvek na auto tak stále rozhoduje diagnóza, nikoli stav člověka s postižením,“ říká Křeček.

U ostatních příspěvků na pomůcky poskytované podle tohoto zákona (kromě příspěvku na motorové vozidlo), tedy například na schodolezy, přenosné rampy, zvedací plošiny, schodišťové sedačky, rozšíření dveří v bytě, uzpůsobení koupelny a podobně, novela rozšiřuje výčet zdravotních diagnóz o další skupinu onemocnění, u nichž lze o dávku žádat.

Na příspěvky tak nově dosáhnou i někteří lidé, kteří sice nemají postižení nosného či pohybového aparátu (nemají konkrétní pohybové postižení), ale jejich mobilita je výrazně narušena závažnými interními chorobami. Konkrétně se jedná o lidi s těžkým plicním onemocněním, s těžkým postižením srdce či se závažným postižením cév dolních končetin.

Přestože novela podle ombudsmana o trochu rozšířila okruh osob, které mají na dávku nárok, změna stále není dostačující: „Podle Úmluvy o právech osob s postižením je úkolem státu zajistit lidem s postižením rovný přístup ke kompenzačním pomůckám. K tomu však zatím nedošlo,“ upozorňuje Křeček.

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.