Kdo platí za cashback? Prakticky nikdo. Uživatelé sKaret budou!

| rubrika: Komentář | 23. 8. 2012 | 11 komentářů
Česká spořitelna se zuby nehty brání narčením, že bude na držitelích sKarty, tedy příjemcích sociálních dávek včetně rodičovského příspěvku či podpory v nezaměstnanosti vydělávat prostřednictví přehnaných poplatků. Minimálně u výběru hotovosti u pokladen obchodů, tzv. cashbacku, je to ale pravda.

Služba výběru v obchodech (cashback) není v České republice dávno novinka. V listopadu 2006 ji začala nabízet ČSOB a Poštovní spořitelna, postupem času se přidaly další banky. Rychle si získala u bankovních klientů oblibu. V obchodě platíte kartou a přitom si uvědomíte, že si chcete ještě něco koupit v trafice, květinářství, dát si kávu v restauraci, kde neberou karty, nebo prostě mít v peněžence rezervu v hotovosti, která vám právě chybí. A tak si přímo na pokladně obchodu hotovost vyberete. Jednoduché, rychlé – a hlavně zdarma. Tedy, jak pro koho…

Poplatky za cashback v tuzemských bankách

Banka

Poplatek

Air Bank

0 / 5 Kč*

Citibank

Neposkytuje

Česká spořitelna

6 Kč

ČSOB

0 Kč

Equa Bank

0 Kč

Fio banka

0 Kč

GE Money Bank

0 Kč

Komerční banka

0 Kč

LBBW

Neposkytuje

mBank

0 Kč

Poštovní spořitelna

0 Kč

Raiffeisenbank

0 Kč

UniCredit Bank

0 Kč

Volksbank

0 Kč

ZUNO

Neposkytuje

*Malý tarif / Velký tarif
Zdroj: ceníky jednotlivých bank, zpracování: www.bankovnipoplatky.com

Jak uvádí tabulka vpravo, cashback mají zdarma zákazníci prakticky všech retailových bank, které službu poskytují. Výjimkou je část klientů Air Bank (těch, kteří mají její účet s názvem Malý tarif) a klienti České spořitelny. Za službu ale musí platit nejen klasičtí zákazníci České spořitelny – ti to ovšem dělají dobrovolně, a pokud se jim cena nebude líbit, kdykoli se můžou sbalit a přejít k jiné bance –, ale také držitelé sKarty, jimž povinnost využívat služby České spořitelny přikazuje stát zákonem.

Pokud stát někoho legislativně donutí využívat nějakou službu u komerčního subjektu, měl by zároveň zajistit, aby ta služba byla levnější, než je nejlevnější na trhu – což je v tomto případě za nulu. Jako klient České spořitelny se mohu rozhodnout, jestli službu budu využívat za 6 korun, nebo přejdu jinam a ušetřím. Když jsem si banku vybral dobrovolně, ať služba stojí klidně padesátikorunu. To je v pořádku. Jako „přinucený“ majitel sKarty ale nemám na výběr, proto by mělo docházet k jednoduchému porovnání s trhem. Poskytovat službu majitelům dávek zdarma by podle mého názoru mělo být logickým vyústěním a rozhodnutím samotné České spořitelny.

Ne každý žije v centru města, kde se to bankomaty jen hemží, a pro příjemce dávek, mezi něž patří i postižení, může být nutnost překonávat vzdálenosti velmi náročná. Pro mnoho majitelů sKaret by tedy cashback mohl být alternativou, jak se dostat k penězům. Rychle – Nemusím hledat bankomat – a levně – Nemusím vybírat z bankomatu České spořitelny za 6 korun (zdarma je jen jeden výběr k jedné dávce), nemusím vybírat z bankomatu cizí banky za 40 korun. Mohl by. Bohužel. Stát a Česká spořitelna nutí příjemce dávek platit za něco, co mají klienti jiných bank zdarma.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 8. 2012 18:32, Rada

Skarta je příšerný projekt, který se líbí snad jen těm, kteří z ní mají profit. Jsem zvědavý, jestli někdy bude zveřejněn výnos ČS z tohoto projektu. Pravděpodobně nejen ČS tento projekt přinesl a přinese penízky.

Bohužel jediný způsob, jak se panu Drábkovi nejen za sKartu "odměnit", je nevolit TOP09 a doufat, že se již tato strana nedostane do parlamentu. TOP09 je strana, která podvedla voliče (vzpomeňte si na co tato strana před volbami lákala voliče!!), takže i kdyby byl Drábek super ministr, stejně by si tato strana nezasloužila voličské hlasy (bohužel několik zaslepenců se jistě i příště najde). V TOP09 je možná několik dobrých lidí (osobně se mi nikdo, kromě věčně spícího a zmanipulovaného knížete, nevybavuje), jádro (Kalousek+Drábek) je ale zcela shnilé.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.