Soud potvrdil: Za triky se slevami hrozí obchodům vyšší pokuty

| rubrika: Aktuálně.cz | 15. 6. 2014 | 2 komentáře
Krajský soud v Brně ve sporu s řetězcem Kaufland uznal argumenty České obchodní inspekce.

Za podvody při slevových akcích hrozí obchodníkům vyšší pokuty. Česká obchodní inspekce jim totiž jako přitěžující okolnost může přičíst fakt, že spotřebitelé si nemusí chyby všimnout hned při placení, ale až později (nebo vůbec), takže reklamace je obtížná.

Argumenty České obchodní inspekce nyní ve sporu s obchodním řetězcem Kaufland potvrdil Krajský soud v Brně, k němuž se společnost odvolala.

Část nakupujících si vůbec neuvědomí, že ceny uvedené u zboží v prodejně nesouhlasí s částkami účtovanými u pokladny, protože se nesnaží zapamatovat si nebo zapisovat ceny všech výroků.

„Pokud to nakupující nezjistí ihned při placení, že mu nebyla zaúčtovaná sleva deklarovaná na cenovce u příslušného zboží, je jeho situace při požadování případné náhrady později komplikovaná, popřípadě si své poškození nemusí vůbec uvědomit,“ konstatoval senát Krajského soudu v Brně, vedený Zuzanou Bystřickou.

Podle něj jde o přitěžující okolnost, která má vliv na zvýšení pokuty za chyby při slevových akcích.

Anketa

Kontrolujete si u pokladny účtenku?

Vše za polovinu. Vlastně jen něco

Kaufland dostal od České obchodní inspekce pokutu ve výši 120 tisíc korun za předražení nákupů a chyby při slevových akcích v prodejnách v Brně a Kyjově.

Kontroloři zjistili, že prodejny nabízely takzvané slevové koše, u nichž byla informace o slevě 50 procent na každé zboží. Ve skutečnosti ale byly v koších výrobky s různou slevou od osmi do 34 procent, zatímco slibovaná padesátiprocentní sleva platila jenom na menší části zboží.

Česká obchodní inspekce v pokutě přihlédla jako k přitěžující okolnosti k takzvanému kritériu odstranitelnosti. Tedy faktu, že pokud lidé nezjistí chyby při vyúčtování slev u pokladny, nemusí už být při pozdější reklamaci úspěšní.

Kaufland s tím nesouhlasil. Podle právníků řetězce nemusí lidé reklamaci uplatnit hned, ale mohou přijít kdykoliv, kdy pochybení zjistí. Lidé tedy mají právo žádat o náhradu škody.

Soudci se nyní postavili na stranu inspekce. Podle nich je přísnější pokuta ve výši 120 tisíc spravedlivá a je správně pohlíženo i k přitěžující okolnosti.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.