Chomsky: Byznys nestojí o volný trh, byznys stojí o moc

Michal Kašpárek | rubrika: Sloupek | 13. 6. 2014 | 5 komentářů
Noam Chomsky v Olomouci mluvil o socializaci ztrát a privatizaci zisků nebo o uchvácení státu – nic z toho není pro publicisty hlavních médií takové téma jako poměřování disidentských pinďourů.
Chomsky: Byznys nestojí o volný trh, byznys stojí o moc

Pozvali si anarchistu, ale zpochybňoval jim autority: Noam Chomsky v Olomouci nadhodil, že byli v osmdesátých letech disidenti v zemích pod americkým vlivem pronásledováni hůř než ti východoevropští. Pokud české disidenty chováte v úctě, můžete na to reagovat třemi způsoby:

  • Připomenout, že to není tenisový žebříček. Nedává smysl srovnávat odvahu a utrpení odpůrců jedné totality s oběťmi položenými jinde. Dává smysl je srovnávat s těmi, kteří se vycukali v jejich bezprostřední okolí. Ani utrpení Salvadořanů přece nebylo „nijak výjimečné“, když je porovnáte s mučením odpůrců Césara nebo Tiberia. – Bohužel, takovou věcnost a zdrženlivost projevilo minimum komentátorů, čest Petru Honzejkovi a pár dalším.
  • Vyvrátit Chomského tvrzení. – Což je těžké, protože Chomského výroky z tiskové konference jsou sice drzé, ale věcně správné. Navíc tím přistupujete na hru a potvrzujete, že je takové srovnávání v pořádku. A tak Jan Jandourek zbytečně a kontraproduktivně připomíná Zvěřinu, Wonku nebo Coufala: vždyť Chomsky neříká, že čeští disidenti netrpěli a neumírali.
  • Napadnout Chomského ad hominem. – To by bylo jalové i v polemice s dredatým rozumbradou ze squatu Připálená fajfka, ale mezi českými publicisty tenhle postup převládl. S nálepkami „intelektuálně bezcenný“ „arogantní blb“ a „vřed“ z „bostonské kavárny“ popisující „rozdíl mezi šimpanzem a mravencem“ jsme zažili revival výronů z protektorátní Národní práce.
Noam Chomsky by tatranactivist

Noam Chomsky (1928), dlouholetý (dnes emeritní) profesor MIT, se ve vědeckých kruzích proslavil přelomovou (ovšem několikrát také osobně radikálně revidovanou) generativní gramatikou. Později se stal – při pohledu zvenčí – mnohem více než teoretickým lingvistou praktickým společenským kritikem; na mušku si z vyhraněně levicové pozice bere zejména zahraniční politiku Spojených států.

V Česku byl na pozvání Univerzity Palackého, na jejíž půdě se zúčastnil lingvistické konference Olinco.

Obrázek od tatranactivist pod licencí Creative Commons

Vlastně je fajn, že média jako Reflex nebo Neviditelný pes hájí Havla s Uhlem. Nějaký americký anarchista by ještě mohl zpochybnit romský holocaust: podle logiky „to jsou naši nepřátelé a cizí levičák nám je okopávat nebude“ by možná Parlamentní listy uspořádaly sbírku na památník v Letech. – Švanda, ale bohužel v té vřavě zanikly důležitější věci, o kterých v Olomouci Chomsky mluvil.

Bohatí a mocní se chrání před trhy, seč můžou

Doposlouchat Chomského vystoupení v kině Metropol až do druhé hodiny je sice pracnější než ocitovat pár bomb z ČTK, ale pokud vás víc než rozškrábávání starých bebínek zajímá současnost, měli byste si s tím na rozdíl od většiny publicistů tu práci dát. Kromě našich svatých totiž Chomsky zpochybňuje například dva názory zažité v Česku přinejmenším stejně silně jako v Americe, o které hovořil.

Noam Chomsky v olomouckém kině Metropol

Prvním je stereotyp, že bohatí a úspěšní byznysmeni stojí o co nejvolnější trh, nízké daně pro všechny a další pravicová zaklínadla, protože malý stát a úspěch jdou přece ruku v ruce: „Bohatí a mocní se chrání před trhy, seč můžou,“ říká ale Chomsky v devětašedesáté minutě. „Byznys nestojí o volný trh, byznys stojí o moc,“ doplňuje za chvíli.

Pouštět to v nekonečné pásce všem pidiživnostníkům, kteří volí ANO, protože Andrej Baťa Babiš přece není jako politik, maká, zná starosti podnikatelů a má stejné zájmy! Ani omylem: plejtvák a plankton jsou sice oba od P a žijou v moři, ale těžko o nich mluvit jako o soudruzích.

Několik minut nato potom Chomsky šťourá do kultů podpory podnikání:

„Dalším tržním principem je, že když investujete dejme tomu do firmy, ta firma jde do rizika a nakonec uspěje, náleží vám zisk. Ne tak v naší společnosti! V té daňoví poplatníci investují po celá desetiletí třeba do počítačů nebo internetu, ale když z toho vypadne něco ziskového, peníze nejdou nazpátek k daňovým poplatníkům. Jdou za Stevem Jobsem nebo Billem Gatesem. S trhem to nemá nic společného.“

Jobs nebo Gates nejsou dobrými příklady „suckers“, v českých podnikatelských inkubátorech a na seznamech příjemců dotací byste našli myriády lepších. Nepochopte mě špatně: nehejtuju je, jen žasnu nad tím, kolik lidí od zelených po modré tak snadno přijímá názor, že inovace jsou něco univerzálně pozitivního a stát by je měl podporovat. Jen málo nás v tom dokáže zahlédnout netransparentní a mlhavě obhajovaný přesun veřejných peněz do soukromých firem.

Slabé mozky pod ochranným štítem hlavního názorového proudu

Socializace ztrát a privatizace zisků, uchvácení státu, ale třeba taky rozmach vládního špehování – zkrátka nic z toho, o čem Chomsky v Olomouci hodinu a půl bystře mluvil, není pro publicisty hlavních médií tak důležité téma jako poměřování disidentských pinďourů. Připomínání komunistických zvěrstev je bezpečné pole: nevyžaduje kritické myšlení, velký rozhled ani odvahu. Pustit se zato do sebemenší kritiky současného ekonomického a politického systému nebo tzv. rozumných názorů chce kuráž, protože to přece dělávají mašíblové. A když vaši chabou argumentaci – viz všechny ad hominem plivance – nebude bránit ochranný štít hlavního názorového proudu, snadno se přijde na to, že jste vlastně trouba.

Úzkost, jaká na některé české komentátory padá z pomyšlení na myšlení, vystihuje text Ať sem lidé jako Chomsky nejezdí. Náš výklad minulosti je posvátný, každá nepravdivá pomluva vhodná k potření protivníka dobrá, poslouchání jiných názorů – nebo i našich názorů, jen jinak zabalených — narušuje naši komfortní zónu. Neobtěžujte nás svou nechutnou přítomností, my chceme klid na práci. Ať sem radši jezdí lidé rozumní, pro které dějiny skončily rokem 1989. My se jich budeme ptát na to, jak jim chutná české pivo a jak se jim líbí české holky. Víc nechceme a neumíme.

Úvodní foto isifa/MAFRA/Tomáš Frait

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+129
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 6. 2014 14:38, jp

O tom už psal hezky Mises, že jednou úspěšní podnikatelé či bohatí lidé, nemají zájem o volný trh, ale naopak o zakonzervování současného stavu a tím i jejich výsad. Vědí, že trh je neustále v pohybu, a že mladší, dravější a vynalézavější se chystají na jejich místo. Proto lobbují u politiků za různé výsady, úlevy, nové regulace a bariéry, které zabrání vstoupit do odvětví a konkurovat. I když je to morálně pochybné, tak to, že zkouší získat výsady, je menší problém než to, že politici mají příliš moci na to, aby to povolili. Odpovědnost proto skoro výhradně leží na politicích (ale i těch, kteří to schvalují, třeba u voleb).

Volný trh (žádné dotace, zbytečné regulace apod.), kterého se někteří tak bojí, nejvíce vyhovuje malým a středním živostníkům a firmám. Správně je napsáno, že na to by měli myslet, nikoliv na to, že se o ně pan Babiš (a podobní) postará. Ten by nejraději zkoupil/ovládl co může, navíc částečně z jejich daní (dotací), a měl z nich zaměstnance.

+39
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

13. 6. 2014 12:34, Bouček Antonín

A líbí se panu Chomskému české pivo? Chutnají mu české holky? Byla jeho letenka do Olomouce socializována? Zprivatizoval mu někdo honorář? A co cena, kterou tam dostal - byla uchvácena státem? Příliš mnoho znepokojivých otázek na tak krátký komentář.

-23
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Jídlo před koncem spotřeby za polovic. Řetězce rozšiřují výhodné balíčky

Zákazníci Penny Marketu si ode dneška mohou přímo na prodejnách řetězce zakoupit balíčky zboží s blížící se dobou spotřeby za poloviční cenu. Dosud to bylo možné jen přes mobilní aplikaci. celý článek

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

19. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Která sleva je falešná? ČOI má jasno, říká šéf kontroly

Novela zákona o ochraně spotřebitele funguje krátce a s prodejci je třeba si stále vymezovat hranice, říká ke správnému uvádění slev Michael Maxa, ředitel kontroly České obchodní inspekce.... celý článek

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

18. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 2 komentáře

Pošta chce nabídnout vklady a výběry hotovosti pro klienty všech bank

Státní podnik připravuje řešení, které na přepážkách České pošty umožní vložit nebo vybrat hotovost z účtu u jakéhokoliv banky – nejen u ČSOB jako dosud.

Síť obchodů Hruška změní majitele, úřad souhlasí

17. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Síť obchodů Hruška změní majitele, úřad souhlasí

Společnost Hruška, která provozuje stejnojmenné maloobchodní prodejny především na Moravě, může změnit majitele. 

Pošta zruší noční provoz na jediné pobočce, která ho nabízela

17. 4. 2024 | Pavla Adamcová

Pošta zruší noční provoz na jediné pobočce, která ho nabízela

Česká pošta od 1. května omezí otevírací dobu pobočky v pražské Jindřišské ulici. Ta jako jediná v Česku funguje prakticky nonstop (kromě dvouhodinové přestávky po půlnoci).

Partners Financial Services