Pražská burza nad hrobem?

Pražská burza nad hrobem?
Akcie je prostředníkem mezi penězi investorů a zájmem firmy na dalším rozvoji. Podniky, které chtějí získat další peníze nabízejí prostřednictvím burzy své akcie. Investoři, kteří je kupují zase hledají společnosti se zajímavými projekty do kterých by mohli uložit své peníze a v nichž by mohli v budoucnu dosáhnout velkého zisku.

Peníze vložené do akcií firmy mohou jejich majitelé získat zpět jen na burze, kde se hodnota akcií vyvíjí podle zájmu investorů aktuální ekonomické situace obchodované společnosti. Svůj vliv však má i vývoj hospodářství v dané zemi i zahraničí. Zájemci o nákup akcií nemohou na burze obchodovat přímo, ale pouze prostřednictvím jejích členů. To bývají většinou velké banky nebo makléřské společnosti. Ty lepší z nich jsou schopny zajistit obchodování na desítkách světových trhů a své pokyny pro obchodování jim můžete zadávat po telefonu nebo přes internet.

Dobré fungování akciové burzy přispívá i k rozvoji ekonomiky dané země. Peníze, které investoři v zemi vydělají vkládají zpět do firem ze své vlasti. Pokud však takové příležitosti nemá, vkládá své volné zdroje do podniků v jiných zemích. To je i případ naší země. Česká burza vznikla před osmi lety. Po skončení první a druhé vlny privatizace na ní byly obchodovány dva tisíce titulů. Všechno to však byly firmy, jejichž akcie byly rozdány za kupóny. Mnohé z nich neměly moc velký zájem setrvávat na akciovém trhu a dnes na burze zbývá řádově stovka titulů, mezi nimiž jen pár stojí za povšimnutí. Taková situace přiměla české investory uložit své peníze jinde, především ve Spojených státech a západní Evropě.

Situaci českého kapitálového trhu mohou změnit jedině nové firmy se zajímavými projekty přicházející na trh se svými akciemi. Koncem června se o získání nových zdrojů pro investice pokusila brněnská firma Limart. Ke smůle své, ale i celého trhu nebyla snaha o vydání akcií úspěšná. Největší překážkou se ukázal být nezájem investorů. Přestože hodně i drobných investorů prezentovalo svůj zájem podílet se na úspěšném IPO (Initial Public Offering – vstup podniku na kapitálový trh) nenašla emise Limartu za pouhých 175 milionů korun své kupce. Představitelé společnosti i manažer emise (obchodník s cennými papíry, který pomáhá s uvedením na trh) po neúspěchu řekli, že to zkusí znovu na podzim. Podle některých odborníků by však další případný neúspěch emise mohl udělat konečný křížek nad českým kapitálovým trhem. Zájemci o investice do českých akcií již mají dnes velmi omezený prostor. Na pražské burze se obchoduje deset pro investory zajímavých emisí. Ve Spojených státech či Německou jsou jich však stovky až tisíce. Pokud se tedy náš trh nevzpamatuje, i ti poslední střádalové odejdou do zahraničí a nebo svěří peníze fondům. A ty již dnes mají největší části svých portfolií v západní Evropě či USA. Peníze, které si čeští investoři u nás vydělají tak vloží do zahraničních firem a do česká ekonomika tak bude přicházet o kapitál, který je potřebný pro její další rozvoj.

Podaří se emisi Limartu upsat na podzim, nebo je první pokus o tuzemské IPO nenávratně ztracen? Spojí se nakonec Burza a RM-Systém nebo zahynou oba? Napište své zkušenosti a názory.

Psáno pro časopis Redhot.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 7. 2001 17:33, XXX

Mate pravdu. Jen se slusi dodat, ze v dnesni ekonomice se mali stavaji koristi velkych a co funguje u vyroby aut, aerolinii ci vyrobcu limonad proste funguje i u burz. I u burz existuji vynosy z rozsahu a vyhody standardizace aplikovane na vetsi pocet subjektu a i u burz preziji jen ty velke, ktere jsou schopny koncentrovat velkou nabidku a velkou poptavku za stejnych podminek (obchodni pravidla, pravidla reportovani, atd.). Stejne jako u spotrebitelu nemela koncentrace vyroby limonad ci aerolinii do mensiho poctu vetsich subjektu negativni dopady, nebude tomu tak ani u burz na jejich zakazniky (investori + emitenti).

Zobrazit celé vlákno

+21
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 7. 2001 12:04, Feudál

Dlouhodobě je jak dlouho? Vy máte pocit, že pražská burza je fungujícím kapitálovým trhem? Nebo, že česká ekonomika je skutečnou tržní ekonomikou? Nemám ten pocit, neboť se vzájemně zjevně nepotřebují, pak je asi něco v nepořádku. Netvrdím, že burzu nepotřebujeme, protože jsme malí - my jí nepotřebujeme takovou, jaká dnes je (a asi ještě dlouho bude - bohužel). Představa, že současná burza žene českou ekonomiku vpřed je úsměvná (Bůh ví, že bych to tady chtěl v budoucnu odvolat). Jo, á propos, globalizace. "Slušné" podniky v cizině klidně kotují na druhé straně zeměkoule...

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.