Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 1. 2022 | 13 komentářů
Spořitelna postaví dostupné nájemní byty. Vzorem je Vídeň

Zdroj: Shutterstock

Česká spořitelna založila společnost ČS Dostupné bydlení, která plánuje v úzké spolupráci s městy v následujících letech postavit stovky až tisíce cenově dostupných nájemních bytů zejména pro potřebné profese. To jsou třeba učitelé, zdravotní sestry, ošetřovatelky nebo policisté.

Cílem nové firmy, kterou ze 70 procent vlastní Česká spořitelna a z 30 procent Stavební spořitelna ČS, je poskytovat nájemní bydlení za ceny, které jsou výhodnější než průměrný tržní nájem. Nové bydlení chce sama stavět, ideálně v rámci společných projektů s magistráty a radnicemi.

„Nemůžeme nájemné přímo dotovat, ale věříme, že budeme schopni při výstavbě nájemních bytů postupovat formou společných projektů s municipalitami a využít pro stavbu cenově výhodnější obecní pozemky. Právě takové projekty jsou typické ve Vídni, kde město poskytuje pozemky za zvýhodněné ceny pod podmínkou, že vzniknou cenově dostupné nájemní byty, z nichž například část následně pronajímá přímo město,” říká Tomáš Salomon, generální ředitel a předseda představenstva České spořitelny.

Kupujete? Poradíme!

Klíčení
Zdroj: Shutterstock

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? My porovnáme nabídky, vy ušetříte.

„Budeme hledat partnery primárně mezi municipalitami, jakkoli samotná výstavba bude realizována se stavebními firmami. Naši působnost určitě nechceme omezovat pouze na Prahu,” dodává Marek Blaha, ředitel ČS Dostupné bydlení. Blaha byl ve České spořitelně v minulých pěti letech ředitelem retailové distribuce.

„Máme za sebou úvodní informativní jednání ve čtyřech velkých městech, která se odehrávala buď na úrovni náměstků, případně na úrovni primátorů a starostů. Zahájili jsme také komunikaci se dvěma velkými stavebními firmami,“ pokračuje Blaha.

Ve Vídni podobné projekty nájemního bydlení mají charakter joint ventures, kde banky financují výstavbu developerů na obecních pozemcích za výhodnější ceny a město zároveň získává přímý podíl na výnosech z nájmů nebo má garantované určité procento sociálních bytů pro své potřeby, či přímo část postavených bytů vlastní a dále samo pronajímá.

Erste Group, vlastník České spořitelny, v hlavním rakouském městě vlastní a pronajímá tisíce nájemních bytů. Podstatnou část z nich pronajímá právě za dostupné ceny. Nedávno také Erste Group majetkově vstoupila do developerského projektu Wien 3420, kterého se vedle komerčních developerů účastní také rakouská vláda, a jehož cílem je vybudování více než 21 tisíc nových nájemních bytů v rámci nové vídeňské čtvrti Seestadt Aspern, 14 tisíc z těchto bytů má být pronajímáno za výhodnějších podmínek pro nájemníky.

„Věříme, že pro zlepšení dostupnosti bydlení v Česku pomůže inspirace z Rakouska nebo Německa, kde je legislativní a daňové prostředí více motivující a do jisté míry zvýhodňuje majitele cenově dostupných nájemních bytů a zároveň zvyšuje motivaci institucionálních investorů kapitálově vstupovat do projektů nájemního bydlení,” říká Blaha.

V Česku nemovitosti v posledních letech rychle zdražují. Z dat Eurostatu vyplývá, že cena nemovitostí zde vzrostla za posledních pět let průměrně o 60 %, přičemž jen za poslední rok o 20 %. To je po Maďarsku nejvíce ve Střední Evropě.

„Dostupné bydlení vnímáme jako jednu z podmínek prosperity celé společnosti a sociálního smíru vůbec. Žádná banka nemůže prosperovat ve společnosti, kde je tak špatná dostupnost bydlení. Jako dobrý hospodář musíme samozřejmě vytvářet zisk pro akcionáře, nicméně dlouhodobá prosperita našich klientů, která na dostupností bydlení závisí, je první podmínkou jakéhokoli zisku spořitelny,” říká Salomon.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

19. 1. 2022 17:34, Ing.

Jo jo oni chtějí hlavně především získat stavební povolení a potom maximálně a jestli vůbec tak budou levnější o pár korun na m2 než je průměr na trhu. Navíc ještě získají mnoho dotací od státu nebo z EU. Ve finále to beztak zaplatí daňoví poplatníci.
Já osobně jsem čekal 5 let na stavební povolení na blbou půdní vestavbu (laxní úředníčci na Praze 4)

+19
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 1. 2022 22:38, Pag

Citace / 19.01.2022 18:05

stat musi rychle stavet byty statni levne najemne cesko je na pokraji bidy kolapsu 80 procent lidi ma problem ve vsem
Ale kde má stavět,když ODS vše odklonilo?

Zobrazit celé vlákno

-1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

11. 4. 2022 | Vít Hradil | 17 komentářů

Nájmy zdraží ještě víc, než jsme čekali. Kvůli válce

Nájmy během dvou let zdraží o přibližně 30 %, očekává Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Už před začátkem války na Ukrajině bylo zřejmé, že Čechy čeká přesun do nájmů. Válka... celý článek

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

5. 4. 2022 | redakce Peníze.CZ | 21 komentářů

Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje. Jak žádat

Od pondělí 11. dubna lze žádat o „příspěvek na solidární domácnost“. Nakonec to půjde jen online, upřesnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

16. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 28 komentářů

Domácnosti dostanou příspěvek na ubytování uprchlíků

Máme novější zprávu po definitivním schválení příspěvku vládou. Obsahuje vyšší strop na domácnost i konkrétní termín výplaty.

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

7. 3. 2022 | redakce Peníze.CZ | 4 komentáře

Zdražili vám energie správně? Úřad radí, kdy nemusíte platit víc

Postup oznámení o zvýšení ceny – tedy to, jak dodavatel musí informovat spotřebitele – má pevná pravidla. Pokud je dodavatel poruší, nemá na úhradu zvýšené ceny nárok, zdůrazňuje Energetický... celý článek

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

10. 2. 2022 | Jana Divinová, Jiří Hovorka | 24 komentářů

Ceny nájmů rostou. Zájem zvedá nedostupné vlastní bydlení

Zdražují nemovitosti i hypotéky. A jak kvůli tomu klesá dostupnost vlastního bydlení, roste zájem o nájmy. Jak to s nimi vypadá?

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.