Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Jiří Hovorka | rubrika: Analýza | 19. 1. 2022 | 1 komentář
Ani na prosincových 2,99 % už teď v praxi nikdo nedosáhne. Noví zájemci v lednu těžko seženou hypotéku s úrokem pod 4 %.
Hypotéky rekordně zdražily, ukazují nová čísla z bank

Zdroj: Shutterstock

Průměrný úrok hypoték podesáté v řadě stoupl – v prosinci na 2,99 % z listopadových 2,7 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Ještě loni v prosinci přitom úroky mířily opačným směrem, průměrná sazba tehdy klesla na 1,96 %.

Prosincový skok o 29 setin procentního bodu je rekordní v celé historii Hypoindexu, který hypoteční trh sleduje od roku 2003. Nový rekord navíc nemusí vydržet dlouho, protože zdražování hypoték v posledních týdnech ještě zrychlilo a ani na prosincových 2,99 % už teď v praxi nikdo nedosáhne.

Noví zájemci v lednu těžko seženou hypotéku s úrokem pod 4 %, banky dál zdražují v reakci na růst úroků ČNB. Naposledy od pondělí zdražovala skupina ČSOB: u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let sazbu zvýšila o 0,6 procentního bodu, nabídky začínají na 4,59 %. Od stejného data zdražovala také Air Bank, která úroky zvedla o 0,4 procentního bodu. Pětiletou fixaci tam pořídíte s úrokem od 4,14 %.

Hypoindex má za nabídkovými sazbami zpoždění v řádu několika týdnů, které je dáno tím, že banky teprve postupně zpracovávají dříve rozjednané hypotéky. A u nich ještě byly úroky nižší.

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003.

Přinejmenším v několika dalších měsících by měly úroky u hypoték dál růst. Česká národní banka zřejmě ještě bude zvyšovat své základní sazby ve snaze bojovat s dalším růstem inflace. Od nich se pak odvíjejí i tržní sazby. U hypoték se tak brzy můžeme dostat s průměrným úrokem nad pět procent, kde jsme byli naposledy v první polovině roku 2010.

„Tržní úrokové sazby, od kterých se nejvíce odvíjí hypoteční sazby, v závěru minulého roku vzrostly a nyní se pohybují na nejvyšší úrovni od roku 2008. V té době byla průměrná hypoteční sazba u hypoték kolem 5,5 %,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

„Pokud se tržní sazby letos výrazněji nezmění, měly by hypoteční sazby letos postupně směřovat k této hranici, ačkoli konkrétní sazba se bude odvíjet od zvolené délky fixace. V tuto chvíli je tržní úroková sazba u delších splatností nižší, přesto může řada klientů zvolit raději kratší fixaci s nadějí, že úrokové sazby výhledově opět poklesnou,“ dodává Seidler. 

Ke zlevňování by mohlo dojít až v momentě, kdy růst cen začne výrazněji zpomalovat a ČNB na to bude reagovat opětovným snížením úroků. To se podle ekonomů může stát nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Rychlý růst úroků spolu s vysokými cenami bytů a rodinných domů dál zhoršuje dostupnost vlastnického bydlení pro lidi, kteří si ho chtějí pořídit. Dá se tedy čekat – především ve velkých městech, kde jsou byty nejdražší – zvýšený zájem o nájmy. I u nich se ale tím pádem dá čekat růst cen.

Zdražování hypoték nepotěší ani lidi, kterým končí fixace a dosud si nesjednali nový úrok na další období. Když někomu zbývá doplatit třeba dva miliony korun a dosud měl sazbu například 2,19 %, tak při zbývající době splatnosti 20 let by jeho měsíční splátka hypotéky dělala 10 299 korun. Kdyby mu úrok vyrostl na 4,25 %, bude to už 12 385 korun. A pokud sazby vyrostou na 5 %, dělala by měsíční splátka 13 199 korun.

Zájem o hypotéky na konci loňského roku zůstával vysoký. Banky podle údajů Fincentrum Hypoindexu sjednaly v prosinci 10 745 hypoték v celkovém objemu 34,532 miliardy korun. Bylo to nejvíc sjednaných hypoték v prosinci za historii Hypoidnexu.

Rekordní byl i celý rok 2021. Banky podle Hypoindexu sjednaly 132 tisíc hypoték za 427 miliard korun. Dosavadní rekord v počtu sjednaných hypoték držel rok 2016, kdy jich banky sjednaly 114 tisíc. Z pohledu objemu sjednaných hypoték byl dosud rekordní rok 2020 s 254 miliardami korun.

Za rekordem je souběh několika faktorů: na začátku roku 2021 to byly levné hypotéky s úrokem kolem dvou procent, poté přišly zprávy o blížícím se růstu úroků a nakonec i jejich skutečný růst. Lidé, kteří o hypotéce přemýšleli, vzali banky útokem. Zájem byl také o refinancování, když loni končily třeba pětileté fixace z rekordního roku 2016. Podle dat České bankovní asociace dělalo refinancování v posledním čtvrtletí roku 2021 více jak pětinu celkového objemu nově sjednaných hypoték (22,6 %).

„Dá se očekávat, že rok 2021 nějakou dobu překonán nebude. Letos bude následovat ochlazení hypotečního trhu, a to nejméně o 20 %,“ říká Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select. Zchladit trh by měly především rychle rostoucí úroky a také by k němu mohl přispět efekt možného předzásobení – viz rekordní roky 2021 a 2020.

„Kvůli rostoucím úrokovým sazbám jsme už v prosinci zaznamenali výraznější pokles podaných žádostí. Ještě rychlejší ochlazení poptávky očekáváme v letošním roce, kdy by trh mohl poklesnout i o 40 %,“ říká Radek Perman, vedoucí hypoték v Air Bank.

Průměrná výše hypotečního úvěru v prosinci meziměsíčně klesla téměř o 60 tisíc na 3 213 738 korun. I tak za poslední rok vzrostla o 248 tisíc korun. V roce 2020 byl růst průměrné hypotéky ještě rychlejší, tehdy vzrostla o více než 422 tisíc korun. Před pěti lety, v prosinci roku 2016, dosahovala průměrná výše 2 034 199 korun. Za pět let tedy narostla o 58 % a kopíruje rychlý růst cen nemovitostí z posledních let.

A ještě poznámka na konec: Do Hypoindexu nehlásí své výsledky některé banky, které mají na trhu menší podíl – například Creditas, Fio, mBank nebo Oberbank.

Úrokové sazby ČNB a hypotéky

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: Golem Finance

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Řekněte si o daňový přeplatek. Co teď přinést účetní v práci

Máte zájem o roční zúčtování daně? Tuhle nabídku od mzdové účetní v zaměstnání je škoda nevyužít, pokud neplánujete sami podávat daňové přiznání. Poradíme, na co se při tom zaměřit. celý článek

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

16. 1. 2023 | Olga Skalková

Černý rok pro hypotéky. Čísla z bank ukazují, jak klesl prodej

Banky a stavební spořitelny poskytly za celý loňský rok hypotéky v objemu 197 miliard korun, z toho čistě nové úvěry bez refinancování činily 162 miliard.

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

10. 1. 2023 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky nemají dobré zprávy, naději dává klíčová sazba

Jestli letos zlevníme, tak jenom mírně, říkají banky. Od listopadu nicméně klesla sazba IRS, od které se úroky hypoték odvíjejí víc než od repo sazby ČNB.

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Zájem o hypotéky prudce klesl. Letos mají zlevnit

Rok 2022 byl pro trh s hypotékami v Česku nejhorší za posledních osm let. Důvodem jsou hlavně vysoké úroky a zdražující nemovitosti.

Banka dostala rekordní pokutu kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky

4. 1. 2023 | Olga Skalková

Banka dostala rekordní pokutu kvůli poplatkům za předčasné splacení hypotéky

Po Komerční bance a Modré pyramidě potrestala ČNB také UniCredit Bank. Ministerstvo financí přitom už chystá změnu zákona, aby si banky při předčasném splacení úvěru mohly účtovat víc... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.