Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Předstíráte práci? Důvod k okamžité výpovědi, řekl soud

| rubrika: Aktuálně.cz | 25. 11. 2012 | 9 komentářů
Lidé, kteří podvádějí svého zaměstnavatele a jenom předstírají, že jsou v práci, musí počítat s tvrdým trestem. Takový podvod je totiž útokem na majetek zaměstnavatele a lze za něj dostat okamžitou výpověď.

Lidé, kteří podvádějí svého zaměstnavatele a jenom předstírají, že jsou v práci, musí počítat s tvrdým trestem. Takový podvod je totiž útokem na majetek zaměstnavatele a lze za něj dostat okamžitou výpověď.

Rozhodl o tom Nejvyšší soud ve sporu o výpověď pro manažera pražské společnosti Betonbau. Jde o zásadní verdikt, protože rozhodnutí Nejvyššího soudu jsou vodítkem i v dalších podobných případech.

Situace, kdy lidé pouze předstírají, že jsou v práci, ale přitom se věnují vlastním záležitostem, je podle soudu srovnatelná s přímým útokem na majetek zaměstnavatele, jako je například krádež.

„Je to tak významná okolnost, že zpravidla již sama o sobě postačuje pro závěr o porušení povinnosti zaměstnance vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem,“ konstatoval Nejvyšší soud.

Anketa

Předstíráte práci?

Jasný podvod

Zaměstnanec se podle firmy provinil tím, že ráno sice přišel do práce a nástup stvrdil podpisem, poté ale na celý den pracoviště opustil a pohyboval se v místě svého bydliště. Vrátil se až ke konci pracovní doby, aby svůj odchod z práce znovu potvrdil podpisem.

Firma se – i s ohledem na to, že šlo o velmi dobře placeného manažera, který měl pobírat až 70 tisíc korun – rozhodla pro okamžitou výpověď.

V následném sporu, který trval tři roky, zpočátku rozhodly soudy ve prospěch zaměstnance – nejdříve Obvodní pro Prahu 10 a poté Městský soud v Praze. Podle nich byla okamžitá výpověď příliš radikální řešení. „Šlo o ojedinělé pochybení a porušení pracovních povinností, které měla firma postihnout jiným způsobem, na který zákoník práce pamatuje,“ uvedl Městský soud v Praze s tím, že manažer měl dostat například písemnou výstrahu.

Firma se ale obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud. Argumentovala, že nešlo o prostou jednodenní neomluvenou nepřítomnost v práci, ale o celodenní neplnění pracovních úkolů, které přitom bylo zaměstnancem v manažerské pozici vědomě vykázáno jako odpracovaná pracovní doba.

A Nejvyšší soud tomuto dovolání vyhověl a zrušil předchozí verdikty, podle nichž byla okamžitá výpověď neplatná.

Podle soudců totiž neexistuje žádná pochybnost o tom, že manažer skutečně pouze předstíral přítomnost v práci, a porušil tak svoje povinnosti. A i když soudy mají při rozhodování v podobných sporech přihlížet i k tomu, zda zaměstnanec porušuje svoje povinnosti opakovaně, v tomto případu bylo podstatné skutečně hrubé porušení pravidel.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+10
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 11. 2012 13:27, iso

To by bylo nutné aplikovat na státní správu, kde zaměstnavatelem je český národ.

Reagovat

 

+9
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (9 komentářů)

6. 1. 2013 | 2:19 | Zdenka

No ... já jsem taky "manažer" a nejsem často 8 hodin u PC, protože jako manažer mám taky obchodní schůzky mimo "židli u PC", a jsou taky dny, kdy na té židli sedím i 14 hodin ..... a dobrý manažer se pozná tak, že když v...více

24. 11. 2012 | 19:48 | Johny

No ono práce úředníka, který dělá správní procesy a rozhodnutí, není o hodinové mzdě (a proto jsou všichni státní zaměstnanci odměňováni tarifní mzdou). Ne že bych to někdy dělal, ale pár známých úředníků mám a na píchačky...více

24. 11. 2012 | 19:45 | Johny

Souhlas s vámi. Jak může manažer používat píchačky, to mi nejde do hlavy. Manažerská pozice přece je o úkolech a placena musí být fixním základním platem a poté prémiemi dle výkonu, a ne hodinově. Trochu to zavání tím, že...více

24. 11. 2012 | 13:27 | iso

To by bylo nutné aplikovat na státní správu, kde zaměstnavatelem je český národ. více

24. 11. 2012 | 13:18 | Marcela

A jaký trest čeká zaměstnavatele,který nenechá lidi ani si pomalu dojít na WC a nebere ohledy na nějakou pracovní dobu,když je třeba ,tak je samozřejmé ,že tam zaměstnanec zůstane,ale na mzdě se to neprojeví? Pro mě takový...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK