Jak se vyhnout sankcím za neodhlášené a nepojištěné vozidlo

| rubrika: Co se děje | 16. 12. 2008 | 18 komentářů
Jak se vyhnout sankcím za neodhlášené a nepojištěné vozidlo
Ne každému se letos před koncem roku podaří z registru odhlásit nepojízdné či dávno ztracené vozidlo. Většina lokálních registrů motorových vozidel je však přetížená a od ledna za nepojištěné auto hrozí vysoké sankce. Těm se dá ovšem poměrně elegantně vyhnout.

Nekonečné fronty na registrech motorových vozideludělaly řadě majitelů aut škrt přes rozpočet. Staré, nepojízdné auto, nebo ukradený a neodhlášený vůz je stále v registru a od roku 2009 za něj bude muset majitel platit povinné ručení. Jinak se ocitne na seznamu garančního fondu a čeká ho ve velmi krátké době upomínka České kanceláře pojistitelů. Vedle nově zavedeného poplatku do garančního fondu za každý den bez povinného ručení se může těšit i na tisícikorunové pokuty od správních orgánů (5 – 40 tisíc korun) a případně i na ty od policie při silniční kontrole. Za další neplacení sankcía povinného ručení mu bude hrozit vymáhání dluhu a exekutoři. Skutečnost, že auto či motorka už mnoho let stojí v garáži, na tom nic nezmění.

Pojišťovny si tuto situaci uvědomují, a proto řada z nich nabízí elegantní řešení – krátkodobé povinné ručení. Dají tím majitelům neodhlášených aut čas, aby vše v klidu s registrem vozidel zúřadovali.

„Řidiči takto budou moci splnit podmínku pojištěnía získají čas potřebný k vyřízení agendy spojené s odhlášením vozidla,“ zdůrazňuje výhody krátkodobých pojistek Miloš Velíšek, ředitel úseku pojištění vozidel České podnikatelské pojišťovny ( ČPP ).Pro případ způsobené nehodyse podle Velíška sjednává u ČPP spoluúčast na pojistném plnění ve výši 25 tisíc korun.

Krátkodobé pojištění odpovědnosti z provozu vozidlazpravidla vychází ze stejných parametrů jako pojištění dlouhodobé. Výše pojistného bývá v ceníku pojišťoven nejčastěji fixní. Často však platí – čím kratší doba, tím v přepočtu na rok, dražší pojistka. Doba, na kterou lze vozidlo krátkodobě pojistit, se mezi jednotlivými pojišťovnami liší. Na opravdu krátkou dobu „pár dní“ je možné se pojistit jedině u České pojišťovny. Ta prodává pojistky i na období 14 dnů.

Anketa

Pořídili byste si krátkodobé povinné ručení, abyste se vyhnuli sankčním poplatkům do garančního fondu?

Nejčastěji pojišťovny nabízejí pojistné smlouvy na měsíc a déle. Vždy ale na celý měsíc. Kooperativamá svoji krátkodobost fixně definovanou – umožňuje jen dvouměsíční pojistky, a to pro všechny běžné typy vozů. Výjimkou jsou tahače, návěsy a autobusy s trolejbusy.

Pojistky na omezenou dobu mají jednu nevýhodu. Kvůli sjednání takovéhoto pojištění je nutné zajít na pobočku či jiné obchodní místo dané pojišťovny. Nákup pojistky přes internetové stránky umožňuje pouze Česká pojišťovna, a to na dobu od třiceti dnů výše.

Krátkodobé povinné ručení není zase až taková novinka, jak by se z momentálně komunikace některých pojišťoven jako Kooperativa či ČPP mohlo zdát. Kupříkladu pojišťovna Allianzjej má ve své nabídce už od roku 2000. Podle slov mluvčí Pavly Pasekové jej využívají převážně majitelé motocyklů a sezónních vozidel jako jsou pracovní stroje, zemědělské malotraktory či sněžné skútry. Česká pojišťovna se u těchto pojistek chlubí i pojištěnci z řad veteránských vozů. „V některých případech tyto krátkodobé smlouvy Česká pojišťovna uzavírá i s majiteli zcela běžných osobních automobilů, kteří vědí, že budou vůz například v dohledné době prodávat,“ dodává mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Využili jste již někdy krátkodobé nebo sezónní pojistky? Jaké s nimi máte zkušenosti? Podělte se o názor s ostatními čtenáři.

Allianz
Česká pojišťovna
ČPP
ČSOB Pojišťovna
Direct
Generali
Kooperativa
Uniqa

Minimální doba trvání pojištění - 3 měsíce

  • Pojištění bez přirážky k pojistnému
  • Krátkodobě sjednají i havarijní pojištění
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 18 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 12. 2008 2:13, Radek

Pokud není problém trvání 1 měsíc, tak si přece mohu pojistit vozidlo u kterékoliv pojišťovny.
Předpokládám, že pojištění mohu vypovědět/zrušit z důvodů, jako je prodej vozidla, odhlášení atd.

+5
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 12. 2008 22:30, Věra Tůmová

Dobrý den,
děkujeme za váš - byť anonymní - komentář. Článek se však nezabývá detaily automatického zániku pojištění, takže nevím odkud znáte názor autorky. Jsem ovšem ráda, že se shodujeme v tom, že rozhodné skutečnosti je zapotřebí pojišťovně oznámit. V tom je totiž kámen úrazu - ne každý tak kupříkladu činí, byť to je jeho chyba a měl by si pojistnou smlouvu vždy přečíst celou a před podpisem. S pozdravem VT

Zobrazit celé vlákno

-2
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (18 komentářů) příspěvků.
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.