Špatná zpráva pro výherce. Daň z loterií a sázek stoupne
21. 11. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Výhercům zůstane míň peněz – mnohem častěji narazí na limit pro daňové osvobození. Některým zato přibude práce s daňovým přiznáním.
Dobrý den, točím videa na youtube a mám je zpeněžněná pomocí reklam od společnosti Google. Ve smlouvě mám psáno, že společnost Google odpovědná za veškeré případné daně spojené s transakcemi mezi společností Google a inzerenty v souvislosti s reklamami, a také že společnost Google je odpovědná za daně založených na čistém příjmu společnosti Google. Znamená to tedy, že já už daně odvádět nemusím? Částky jsou to malé, ročně nepřesáhnou 15.000 kč. Ale kdyby v budoucnu ano, co mám dělat?
Otázku poslal/a: , 13. 3. 2017 23:06
Na otázku odpovídá:
Ve vámi citovaném ustanovení smlouvy o odpovědnosti společnosti Google za daně není nic o tom, že by společnost odpovídala za vaše daně. Citovaným ustanovení vlastně společnost Google jen potvrzuje, že společnost platí vlastní daně (za společnost Google).
Z toho, že máte se společností Google uzavřenu smlouvu vplývá, že se nejedná o příležitostnou činnost, ale o soustavnou, opakující se činnost, která je podnikáním a jako příjem z podnikání se i zdaňuje, tj. jako příjem podle § 7 (viz § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů, kde se jmenovitě uvádí jako příjem z podnikání příjem z užití nebo poskytnutí autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem.
Jste tedy osobou samostatně výdělečně činnou. Z toho vyplývá povinnost registrace OSVČ na finančním úřadě, správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně.
Podle konkrétního charakteru vaší činnosti by bylo vhodné posoudit i možnost, že vaše činnost je živnostenským podnikáním, např. živnost „Výroba, rozmnožování, distribuce, prodej, pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů a výroba nenahraných nosičů údajů a záznamů“, která zahrnuje “výrobu a rozmnožování zvukových a zvukově-obrazových záznamů, zejména činnosti spojené s pořizováním originálních fonogramů a záznamů audiovizuálních děl za účelem komerčního využívání jejich rozmnoženin. Činnost vydavatelů zvukových záznamů a výrobců audiovizuálních děl a jiných filmů. Distribuce, prodej a pronájem zvukových a zvukově-obrazových záznamů, výroba nenahraných nosičů dat a zvukových a zvukově-obrazových záznamů, osobních magnetických karet a dalších nenahraných nosičů údajů“. V tomto případě by bylo nutno se zaregistrovat i na živnostenském úřadě.
Nahlášením zahájení podnikání prostřednictvím Jednotného registračního formuláře na kterémkoliv živnostenském úřadu, zajistí úřad informování zdravotní pojišťovny, okresní správy sociálního zabezpečení i finančního úřadu. V tomto případě se nemusíte sám registrovat.
Přesto, že se budete registrovat jako OSVČ, pokud budete mít v daném kalendářním roce příjmy z podnikání do 15 000 Kč a nebudete mít žádné jiné příjmy, kromě příjmů osvobozených nebo zdaněných srážkovou daní, nemusíte podávat daňové přiznání, a tedy ani platit daň z příjmu.
Pokud se týká důchodového pojištění, u studenta do 26 let se považuje podnikání za vedlejší činnost, a proto nemusíte v prvním roce podnikání platit měsíční zálohy a v případě, že příjmy po odpočtu výdajů nepřekročí rozhodnou částku za daný kalendářní rok (pro rok 2016 je to 64 813 Kč), tak nemusíte na důchodovém pojištění odvést vůbec nic. Musíte však podat přehled o příjmech a výdajích, a to i tehdy, když nejste povinen podat daňové přiznání z důvodu, že příjmy jsou nižší než 15 000 Kč. Pokud budou příjmy za rok vyšší než rozhodná částka, začne se na vás vztahovat povinnost odvádět měsíční zálohy.
Z hlediska zdravotního pojištění je student do 26 let tzv. osobou, za kterou platí zdravotní pojištění stát, a proto za první rok samostatné výdělečné činnosti nemusí zálohy na zdravotní pojištění platit. Je však povinen podat Přehled o příjmech a výdajích. V dalších letech pak podnikající student hradí zálohy vypočtené podle skutečně dosaženého příjmu, které uvede v Přehledu o příjmech a výdajích.
K vámi uvedené činnosti se pravděpodobně vztahuje ještě povinnost z hlediska DPH. Podle § 6i zákona o DPH má osoba povinna k dani při poskytování služeb do jiného členského státu EU povinnost se zaregistrovat na finančním úřadě jako Identifikovaná osoba k DPH. Ověřte zda službu poskytujete osobě povinné k dani se sídlem nebo provozovnou v jiném členském státě EU. Pak se tato povinnost vztahuje i na vás.
16. 3. 2017 23:20
Položte svojí vlastní otázku. Daňová poradna je vám plne k dispozíci.
Partner sekce
NeoTax spol. s r.o.
Společnost NeoTax poskytuje klientům své služby v oblasti vedení a zpracování účetnictví, mzdového a daňového poradenství od r. 2013. Nabízí individuální přístup malým a středním firmám, ale i fyzickým osobám doma v České republice či zahraničním společnostem působícím na českém trhu. Jako člen Komory daňových poradců pomáhá klientům zorientovat se v nepřehledném daňovém systému a nacházet optimální daňová řešení. I když hodně procesů řeší online, vychází vstříc všem, kteří preferují osobní jednání. Společně s daňovými poradci připravila také online daňovou poradnu s nejčastejšími dotazy i s možností položit vlastní dotaz. Mezi projekty společnosti patří webová aplikace pro zpracování daňového přiznání fyzických osob OnlinePriznani.cz. Ta je schopna pomoct při jeho vyplňování. NeoTax je členem Asociace společenské odpovědnosti, a také proto se snaží o stále lepší přístup ke svým zákazníkům, kolegům i partnerům.
Za poradnu odpovídá:
Ing. Marcela Vjačková
Partnerem poradny od: 20.9.2016
Aktuální články
Nejlepší stavební spoření v prosinci. Kolik přinese po snížení podpory?
V prosinci je poslední příležitost, jak uzavřít smlouvu o stavebním spoření a získat státní...více
O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění
Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na...více
Revoluce v placení se blíží, hlásí banka. Zacvakáte bez terminálu
Nové řešení, které má podstatně rozšířit možnost bezhotovostního placení v Česku, přinese...více
Interaktivní grafiky
Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd
Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek...více
Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny
Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více
Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI
Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více
Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety
Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více
Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky
Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více