Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ze znalostí pojištění proti živlům dostali Češi trojku. Jste nadprůměrní?

Průzkum České asociace pojišťoven, zaměřený na pojistnou ochranu proti živlům, ukázal i na nedostatečnou znalost základních pojmů v pojišťovnictví. Kdyby se známkovalo, uspěli Češi v průměru na trojku. Dokážete to líp? Otestujte se.

Česká asociace pojišťoven testovala ve svém průzkumu zaměřeném na „živelní pojištění“ jak teoretickou, tak praktickou znalost nejen pojišťovací terminologie. Bez ní jen těžko uzavřeme vhodné pojištění, těžko ho budeme spravovat a – v neposlední řadě – snižujeme své šance snížit nebo docela vymazat škodu, když nakonec opravdu přijde pohroma.

Teoretická znalost pojistné terminologie je u nás dlouhodobě podprůměrná. Známku tři a nižší by v testu dostalo 59 procent respondentů. Jedničku pouze každý desátý. Jen o trochu lépe dopadla praktická část testu.

Co potřebujete při hlášení škody?

Co potřebujete, když hlásíte pojišťovně škodu? V první řadě přehled. Máte ho? Podívejte se, jak odpovídali ostatní:

Zdroj: Průzkum, který pro Českou asociaci pojišťoven zpracovala agentura NMS Market Research. Graf zvětšíte klikem

V celkovém vyhodnocení prokázalo znalosti na jedničku a dvojku 43 procent z nás. Nejvíce vědomostí měli lidé starší 40 let, s příjmem na domácnost nad 40 tisíc korun, nejhůře se umístili mladí lidé do 30 let s nižšími příjmy. Rozdílné výsledky přineslo i zkoumání jednotlivých krajů. Nejlépe obstáli respondenti z Prahy, Středočeského a Libereckého kraje, kde jedničku nebo dvojku obhájila rovná polovina. Nejmenší přehled měli naopak respondenti z Jihočeského, Královohradeckého a Karlovarského kraje, kde na jedničku nebo dvojku uspěla pouhá třetina dotazovaných.

Bez teorie se neobejdeme

„Pokud se řidič nenaučí znát dopravní značky, riziko, že nedojede bezpečně do cíle, je dost vysoké. Stejné je to s pojištěním. Pojistná smlouva je pro laika plná odborných výrazů a s těmi je třeba se pro vlastní dobro seznámit už ve fázi sjednávání pojištění,“ říká Marcela Kotyrová a pokračuje: „Jen tak máme kontrolu nad tím, že si sjednáváme pojistnou ochranu, jakou potřebujeme, a nenecháváme nic náhodě.“ Respondenti výzkumu České asociace pojišťoven váhali u běžně používaných pojmů, které se objevují ve smlouvách a se kterými se právě při sjednání často operuje. „Pokud si člověk plete pojistnou částku s pojistným, logicky se snaží ji stanovit co nejnižší, což vede k podhodnocení majetku,“ zamýšlí se Marcela Kotyrová a uvádí další příklady. „Odpovídající nevnímali rozdíly mezi jednotlivými riziky a nevěděli, jaký význam má ve smlouvě slovo připojištění. Za takové situace není možné nastavit optimální pojistnou ochranu ani kompetentně kontrolovat a aktualizovat smlouvu.“ Průzkum také ukázal, že každý třetí Čech nezná, nebo není schopen dobře vysvětlit pojmy, jakými jsou časová cena, sublimit pojistného plnění nebo indexace.

Jak se v pojištění vyznáte vy? Otestujte se!


Co je časová cena?

Co je limit pojistného plnění?

Co jsou sublimity pojistného plnění?

Co je podpojištění?

Co je pojistná částka?

Co je připojištění?

Co je výluka z pojištění?

Co je indexace?

Co je pojistné období?

Co jsou zachraňovací náklady?

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+7
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

18. 3. 2014 1:39, jezevec

test je jednoduchounký, nicméně pokud respondenti tápali, je to především vina pojišťoven, pokud už je nepodezřívám ze zlého úmyslu.
pořád čekám, kdy nějaká pojištovna udělá pojistnou smlouvu ne na 40 stran, ale na dvě slova NA FŠECKO bez nějakých 3,14-čovin kolem. ale to asi není tak lukrativní, jako voblbovat lidi, kasírovat pojistné, a v případě škody na ně vystrčit zadek.

Reagovat

 

+16
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (6 komentářů)

18. 3. 2014 | 12:24 | JJJ

To se mylite,
All Risk ma dost vyjimek, nevztahuje se typicky na pneumatiky, podvozkove dily, strechu, skla, vnitrni vybavu apod. Takze kdyz se vam v USA projde po aute cernoch, rozbije okenko a ukradne autoradio, tak...
více

18. 3. 2014 | 12:05 | jezevec

je zajímavé, že v civilizovaných zemích na západ od aše, když si například beru auto z půjčovny - nikoli exotickou součástí pronájmu je ALL RISK pojištění (v kanadě PeaceOfMind), kterým pojišťovna bez kliček pojistí prostě...více

18. 3. 2014 | 10:31

Myslím, že se to lepší, akorát je to o milimetry, kde by byly potřeba metry. Jo – tohle pojištění by mimichodem bylo řádně drahý. více

18. 3. 2014 | 10:25

Pojištění na FŠECKO bys nikdy nezaplatil, truhlíku.
Vozíš v osobním autě tunu štěrku? Proč ne, když to stejné žádáš po pojišťovně?
více

18. 3. 2014 | 9:12 | eďa

Máte naprostou pravdu. Všichni ti rádoby pojištníci by měli nejdřív strčit hlavu do záchoda a alespoň desetkrát spláchnou, aby vystřízlivěli, kam chtějí a začnou házet své peníze. Nebo ještě jinak. Peníze na světě proudí...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK