Banky zpřísnily úvěry pro firmy. Někomu nepůjčí vůbec

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 9. 2020 08:00
Banky zpřísnily úvěry pro firmy. Někomu nepůjčí vůbec

Zdroj: Shutterstock

Banky jsou při poskytování podnikatelských úvěrů výrazněji opatrnější. Ukazují to zkušenosti finanční skupiny SFG Holding, která pomáhá firmám zajistit bankovní financování investic do nemovitostí, developmentu, podnikání a startupů.

Zatímco dříve banky podle zkušeností SFG profinancovaly na 90 % žádostí o financování, nyní jich schválí sotva třetinu. Pro mnoho žadatele je teď získání úvěru prakticky nemožné.

„Banky zásadně zpřísnily úvěrové podmínky. Dříve stačilo na pokrytí úvěru 25 % financí z vlastních zdrojů, nyní je to kolem 40 %. Stejně tak se zvýšily úroky – třeba u developerských projektů vyrostly z dřívějších 4,5 % v některých případech až na 9 %. Navíc žádosti z oblasti gastronomie a hotelnictví banky prakticky automaticky zamítají,“ říká Eva Hingarová z SFG Holding.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

„Uvědomujeme si, že banky musejí být nanejvýše obezřetné. Nové nastavení úvěrových podmínek však razantně limituje firmy, které mohou na finanční pomoc dosáhnout. Pro většinu z nich přitom neschválení úvěru může mít likvidační důsledky,“ říká Hingarová.

„Banky poskytují úvěry v dobách dobrých i v dobách zlých. V dobách dobrých jsou kritizovány za to, že jsou málo obezřetné. V dobách zlých jsou kritizovány za to, že jsou příliš opatrné,“ reaguje Vladimír Staňura, hlavní poradce České bankovní asociace.

Banky podle něj znají velmi dobře rizikový profil svých klientů. „Pokud někde zpřísnily svoje podmínky pro poskytování úvěrů, je to vždy ve vztahu k individuálnímu klientovi a jeho konkrétní situaci. Pokud je klient schopný prokázat, že má do budoucna udržitelné příjmy, banky se budou předhánět, aby mu mohly půjčit. I v dobách zlých,“ dodává Staňura.


Nejistá sezóna:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

KB vstupuje do firmy financující e-shopy

21. 10. 2020 | Petr Kučera

KB vstupuje do firmy financující e-shopy

Komerční banka majetkově vstupuje do společnosti Lemonero, získává 11% podíl prostřednictvím své dceřiné firmy KB SmartSolutions.

Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

8. 10. 2020 | Jiří Hovorka

Fakturu zaplatíte později. Novinka odkládá platby

Malé a střední firmy mají novou možnost, jak zaplatit za faktury později. Startup Cashbot.cz je převezme, zaplatí dodavatelům a podnikatelé za ně za poplatek zaplatí později.

Akcenta koupila tržiště s fakturami Zalep.to

1. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Akcenta koupila tržiště s fakturami Zalep.to

Platební instituce Akcenta CZ koupila startupový projekt Zalep.to. Svým klientům z řad firem tak nově nabídne možnost factoringu, tedy rychlého profinancování jejich faktur. Cenu akvizice... celý článek

Je jedna věc, kterou bankéři nesmíte udělat, říká šéf firemních obchodů RB

21. 5. 2020 | Gabriel Pleska

Je jedna věc, kterou bankéři nesmíte udělat, říká šéf firemních obchodů RB

S šéfem firemních obchodů Raiffeisenbank jsme v březnu mluvili o tom, jaký je pocit půjčovat desítky milionů, co po bance vlastně firmy chtějí – a co přinese pandemie.

Covid III může začít, vláda schválila záruky

18. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Covid III může začít, vláda schválila záruky

Vláda schválila úvěrový program Covid III, který je určen pro podnikatele a firmy zasažené koronavirem. Na státní záruky vyčlenila 150 miliard korun, banky by díky nim měly poskytnout... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.