V jakém stavu je český trh? Jedním z klíčových indikátorů stavu ekonomiky je míra nezaměstnanosti. Ta je v Česku velmi nízká, v čase psaní tohoto článku byla s 3,5 procenty (za červenec) druhá nejnižší v rámci celé Evropské unie (průměr EU byl podle Eurostatu 5,7 procenta). Aktuální meziroční výkyv se pohybuje v desetinách procentních bodů, tedy v rámci statistické chyby, a počet volných pracovních míst stále zůstává vysoký. To svědčí o relativní stabilizaci trhu práce a jeho schopnosti absorbovat pracovní sílu.
Od zvýšení úrokových sazeb v červnu minulého roku nenastala zásadní změna. Inflace postupně klesá, červencová meziroční inflace se dostala na 8,8 procenta. Zjednodušeně můžeme říct, že stát ani ČNB v uplynulém roce neudělaly žádná zásadní rozhodnutí, nedošlo ke znárodnění ČEZ, o kterém se mluvilo, ani nekrachovaly velké společnosti. Nedošlo ani ke kolapsu žádné významné banky – bankovní sektor se tedy stabilizoval. Z pohledu těchto ukazatelů se zdá, že špičku krize máme už za sebou.
Zpožděné úhrady se množí
Vzhledem k zaměření Platební instituce Roger máme poměrně dobrý vhled do chování firem v odvětví, jako je e-commerce, rychloobrátkové zboží, logistika, stavebnictví nebo strojírenství. Ze svých dat začínáme pozorovat zpožďování úhrad, ale zatím ne v takovém objemu, aby to negativně ovlivnilo trh a firmy začaly krachovat.
Naše služby, tedy zkrácení splatnosti faktur (faktoring), obvykle vyhledávali především živnostníci, menší a střední firmy. A to ve chvíli, kdy jim banky nejsou schopny dát úvěr. Za první dva kvartály letošního roku faktoring poptávaly ale i střední a větší firmy, které postupovaly faktury s vyšší nominální hodnotou. Objem profinancovaných faktur přesáhl v prvním pololetí letošního roku tři miliardy korun, což představuje meziroční nárůst asi o třetinu.
Firmy tak postupně mění přístup k financování. Před deseti lety bylo extrémně snadné dostat půjčku v podstatě na cokoliv. Banky byly vstřícné a likvidita nebyla tak drahá. Krize minulého roku přístup bank ale změnila.
Banky mají modely rizik nastaveny mnohem přísněji, a tak je, zejména pro menší a střední společnosti, velice obtížné získat úvěry. Z toho důvodu se aktivnější část managementu začíná dívat po alternativních způsobech financování. Což je trend, který se odehrává minimálně v celé Evropské unii.
Podle statistik EU Federation for the Factoring and Commercial Finance Industry vzrostl evropský faktoringový trh v minulém roce asi o pětinu na 2,4 bilionu eur (56 bilionů korun). Objem postoupených pohledávek v Česku za stejné období stoupnul o 22 procent na 286 miliard korun.
Přesto podíl faktoringu na HDP u nás představuje pouze čtyři procenta, zatímco v EU se v průměru pohybuje okolo 10 procent HDP. Jinými slovy, prostor pro růst v Česku je. Největší podíl na evropském faktoringovém trhu mají Francie, Německo a Velká Británie.
Recesi tedy nepozorujeme, nepozorujeme ale ani její opak. Současný stav asi nejlépe vystihuje pojem stagnace. Všichni – stát, ČNB i firmy – spíše vyčkávají. Ti chytří ale berou podnikání do vlastních rukou a snaží se z této doby vytěžit, co se dá. Právě takováto doba ukáže, které společnosti mají dobré a pevné vedení a které ne.
Adam Šoukal
Spoluzakladatel a CEO Platební instituce Roger. Stará se o strategický vývoj a vedení společnosti. Před založením Rogera pracoval dva roky pro banku Santander, kde měl na starost bankovní akvizice. Je velkým zastáncem fintechových... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem