Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 6. 11. 2023
Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Zdroj: Shutterstock

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období, kdy nástupnické úřady dočasně zajišťovaly provoz datových schránek uzavřených pracovišť a zpracovávaly daňová přiznání a další podání, která do nich poplatníci omylem doručili.  

„Od poloviny listopadu tak již nebude možné ID těchto datových schránek vyhledat ani do nich doručit datové zprávy,“ informuje finanční správa v tiskové zprávě.

Doporučuje, aby se veřejnost a podnikatelé ověřili, jestli se svým finančním úřadem komunikují prostřednictvím správné datové schránky.

„Rádi bychom požádali, aby si všichni občané, podnikatelé i zástupci firem, kteří spadali pod zrušená pracoviště finančního úřadu a komunikovali se svým správcem daně elektronicky, zkontrolovali používané ID datové schránky. Ze statistik víme, že nemalá část poplatníků stále posílá svá podání na staré adresy,“ vysvětluje generální ředitelka finanční správy Simona Hornochová.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Na webu finanční správy je u každého ze zrušených územních pracovišť uvedeno, které pracoviště převzalo jeho agendu, včetně nového ID datové schránky. „Obzvláště by si měly dát pozor firmy a přenastavit své mzdové a účetní systémy, ve kterých mohou mít automaticky přednastavené ID datových schránek zrušených pracovišť,“ dodává Hornochová. 

Systém datových schránek ministerstva vnitra u znepřístupněných datových schránek neumožnuje automatické přesměrování do jiné datové schránky ani nastavení automatické odpovědi nebo jiné podobné notifikace. 

Datové schránky 77 zrušených územních pracovišť proto ponechala finanční správa po přechodnou dobu několika měsíců dočasně funkční, aby veřejnosti usnadnila zvyknout si na nové kontaktní údaje nástupnických pracovišť.

ID datových schránek nástupnických územních pracovišť finančních úřadů lidé najdou na webových stránkách finanční správy

Zrušena byla ta pracoviště finanční správy, jejichž služby veřejnost nejméně využívala, nebo ta, která zajišťovala v praxi především služby podatelny. Jako částečnou kompenzaci finanční správa slíbila častější výjezdy do obcí v době, kdy veřejnost řeší největší počet daňových přiznání. Tedy v lednu, kdy se podávají přiznání k dani z nemovitých věcí a v březnu, kdy se podávají daňová přiznání k dani z příjmů. 

Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Kellnerová – a kdo dál? Nový žebříček nejbohatších Čechů

4. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Kellnerová – a kdo dál? Nový žebříček nejbohatších Čechů

Nejbohatším Čechem zůstává Renáta Kellnerová. Vdova po zakladateli a hlavním majiteli PPF Petru Kellnerovi ovládá majetek v hodnotě 378 miliard korun, což je o necelých pět miliard... celý článek

Partners Financial Services