Nová podpora pro podnikatele. Vláda začne od stánkařů

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 16. 2. 2022 | 5 komentářů
Nová podpora pro podnikatele. Vláda začne od stánkařů
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes schválila podporu pro podnikatele, na které loni v listopadu a prosinci dopadla vládní protiepidemická opatření. Pomoc se bude týkat oblastí cestovního ruchu, stravování, ubytování, prádelen, pořádání akcí, eventů a zájezdové dopravy.

„Jdeme cestou adresné podpory pro ty, kteří ji opravdu potřebují a kterým minulá vláda ze dne na den znemožnila nebo omezila podnikání. Připravili jsme programy dle nejvíce zasažených oblastí,“ říká Josef Síkela, ministr průmyslu a obchodu.

Jako první vypíše ministerstvo průmyslu program Covid – Adventní trhy. „Pokud nenastane něco nepředvídatelného, program vypíšeme přibližně do týdne a za tři týdny by měly být připraveny peníze pro první příjemce,“ dodává Síkela.

Maximální podpora pro stánkaře se bude odvíjet od počtu jejich stánků a dnů, kdy měl trvat adventní trh. Kdo měl jeden stánek, tak za jeden den, kdy měl zavřeno, bude mít nárok na 5 tisíc korun. Ten, kdo měl dva stánky, bude mít nárok na 8 tisíc za den a stánkaři se třemi a více stánky budou moci dostat 11 tisíc korun za den. Maximální podpora pro jednoho stánkaře za 30 dní tedy bude 330 tisíc korun.

Daňové přiznání online!

Zdroj: Shutterstock

Chcete mít hotovo za pět minut?

  • Za 189 korun si můžete pořídit šikovného průvodce daňovým přiznáním. 
  • Vy jen odpovídáte na otázky. Aplikace si vše sama dopočítá a vyplní.
  • Pokud jste OSVČ, pomůže vám i s přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Pro podnikatele z oblasti cestovního ruchu a pořádání akcí a eventů budou připraveny dvě nové výzvy. První bude Covid – Nepokryté náklady – Sektorová podpora. Ta bude pro podnikatele, kterým v období od 1. listopadu do 31. prosince 2021 poklesl obrat alespoň o 50 % oproti stejnému období roku 2019 (případně 2018). Pro organizátory akcí je pak rozhodné období 1. listopad 2021 až 28. únor 2022. Žadatelům bude poskytnuta podpora ve výši 50 % nepokrytých nákladů a 70 % pro organizátory akcí. Maximální možná výše podpory na jednoho žadatele činí 1,5 milionu korun a 3 miliony pro organizátory akcí. Na tuto výzvu má ministerstvo průmyslu připraveny dvě miliardy korun.

Program Covid 2022 – Sektorová podpora je pro podnikatele s poklesem tržeb za rozhodné období alespoň o 50 %. Za každého zaměstnance v pracovním poměru získá jeden žadatel 500 Kč na den. Žádat mohou podnikatelé ve výše uvedených sektorech (kromě zájezdové dopravy). Podpora bude poskytována na období od 1. listopadu do 31. prosince 2021 do maximální výše 1,5 milionu korun. Pro organizátory kulturních a sportovních akcí a pro organizátory seminářů, konferencí a veletrhů od bude za období od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022 k dispozici až tři miliony korun. Zde ministerstvo počítá s celkovou podporou ve výši 1,75 miliardy korun.

Podnikatelé z oblasti zájezdové dopravy budou mít k dispozici další výzvu z programu Covid Bus. Podpora je zaměřena na ty zájezdové dopravce, kterým od 1. listopadu do 31. prosince 2021 poklesl obrat nejméně o 50 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Jeden žadatel může získat maximálně 2,5 milionu korun, výše podpory bude odvozena od emisní třídy autobusu. Zohledněna je také kapacita autobusu dle míst na sezení. Na program má ministerstvo připraveno 400 milionů korun.

Žádost o podporu mohou podnikatelé podat pouze v jednom ze všech zmíněných programů, nelze je kombinovat. Další podrobnosti k nim bude ministerstvo postupně zveřejňovat na svém webu. Například u programu Covid Bus úřad uvedl, že pomoc bude vyhodnocena a proplacena v 1. pololetí.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+19
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.