Banky pomůžou dodavatelům. Faktury proplatí expresně

| rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 14:39 aktualizováno 14:05

Velké firmy mohou v době koronavirové krize pomoci svým dodavatelům s hotovostí, a to rychlým proplácením faktur. Rozhodla se k tomu například Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo Oborová zdravotní pojišťovna.

Na úhradu pohledávek tak dodavatelské firmy nebudou čekat standardní dobu splatnosti, tedy 30 dnů.

„Chceme v této nelehké době pomoci i našim dodavatelům. Přijaté faktury za zboží a služby budeme proplácet bez ohledu na faktickou splatnost takřka okamžitě po jejich schválení,” říká Pavel Marek, ředitel účetního oddělení a controllingu v České spořitelně.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Spořitelna každý měsíc zpracovává v průměru okolo tří tisíc faktur od přibližně jednoho tisíce dodavatelů. Celkový objem plateb se měsíčně pohybuje kolem 600 milionů korun.

„Současná situace může pro řadu našich dodavatelů znamenat velkou komplikaci, pokud jde o řízení cash-flow. Chceme jim pomoci, jak jen můžeme, a proto jsme se rozhodli proplácet faktury ihned po interním schválení, tedy bez ohledu na jejich splatnost,“ říká Igor Vida, generální ředitel Raiffeisenbank. Banka ročně zpracuje přes 16 tisíc faktur.

K podobné praxi přistoupila i Oborová zdravotní pojišťovna, která lékařům nyní platií za poskytnutou zdravotní péči ihned po faktické kontrole vystavených faktur i přesto, že smluvně dohodnutý termín úhrady je delší.

„Za stávající situace považujeme za nutné podpořit finanční stabilitu poskytovatelů zdravotních služeb, lékařů. Proto okamžitě přistupujeme k dřívější úhradě našich závazků,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Už jste to četli? Odklad splátek využije třetina lidí. Banky ho nechtějí plošně

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.