Banky pomůžou dodavatelům. Faktury proplatí expresně

jih | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2020 14:39 aktualizováno 3. 4. 2020 14:05

Velké firmy mohou v době koronavirové krize pomoci svým dodavatelům s hotovostí, a to rychlým proplácením faktur. Rozhodla se k tomu například Česká spořitelna, Raiffeisenbank nebo Oborová zdravotní pojišťovna.

Na úhradu pohledávek tak dodavatelské firmy nebudou čekat standardní dobu splatnosti, tedy 30 dnů.

„Chceme v této nelehké době pomoci i našim dodavatelům. Přijaté faktury za zboží a služby budeme proplácet bez ohledu na faktickou splatnost takřka okamžitě po jejich schválení,” říká Pavel Marek, ředitel účetního oddělení a controllingu v České spořitelně.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Spořitelna každý měsíc zpracovává v průměru okolo tří tisíc faktur od přibližně jednoho tisíce dodavatelů. Celkový objem plateb se měsíčně pohybuje kolem 600 milionů korun.

„Současná situace může pro řadu našich dodavatelů znamenat velkou komplikaci, pokud jde o řízení cash-flow. Chceme jim pomoci, jak jen můžeme, a proto jsme se rozhodli proplácet faktury ihned po interním schválení, tedy bez ohledu na jejich splatnost,“ říká Igor Vida, generální ředitel Raiffeisenbank. Banka ročně zpracuje přes 16 tisíc faktur.

K podobné praxi přistoupila i Oborová zdravotní pojišťovna, která lékařům nyní platií za poskytnutou zdravotní péči ihned po faktické kontrole vystavených faktur i přesto, že smluvně dohodnutý termín úhrady je delší.

„Za stávající situace považujeme za nutné podpořit finanční stabilitu poskytovatelů zdravotních služeb, lékařů. Proto okamžitě přistupujeme k dřívější úhradě našich závazků,“ říká Radovan Kouřil, generální ředitel Oborové zdravotní pojišťovny.

Už jste to četli? Odklad splátek využije třetina lidí. Banky ho nechtějí plošně

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

18. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.