Rodné číslo už nemá být povinnou součástí DIČ

pk | rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019

Rodné číslo podnikatelů už nebude muset být automaticky součástí daňového identifikačního čísla (DIČ). Počítá s tím novela daňového řádu, kterou navrhuje ministerstvo financí.

Dosavadní způsob dlouhodobě kritizují podnikatelé i ochránci osobních údajů. DIČ může vidět třeba každý, komu podnikatel registrovaný k DPH vystavuje daňový doklad („fakturu“).

Ministerstvo přichází s kompromisní variantou: Kdo o to finanční úřad výslovně požádá, získá DIČ tvořené „vlastním identifikátorem správce daně, který bude na rozdíl od rodného čísla koncipován jako bezvýznamový“ – tedy číslo, které s tím rodným nijak nesouvisí. Změna by mohla začít platit během roku 2020, zhruba v polovině letošního roku ji zřejmě projedná vláda.

Všichni ostatní podnikatelé nicméně dál automaticky dostanou DIČ podle rodného čísla. „Toto řešení umožní nadále používat rodná čísla v případech, kdy daňový subjekt neprojeví opačnou vůli, což odpovídá skutečnosti, že rodné číslo je nadále obecným identifikátorem fyzické osoby, který není specialitou správy daní, ale je používán napříč výkonem veřejné moci. Rovněž budou minimalizovány dopady do stávající praxe tvorby DIČ v rámci správy daní, a to zejména finanční dopady v důsledku změny nastavení infomačních systémů,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Co se chystá: Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Už od loňského roku není DIČ nutnou součástí účtenky z elektronické evidence tržeb (EET), přestože na tom ministerstvo původně trvalo. Povinnost zrušil Ústavní soud. Stejným způsobem sice DIČ vzniká už dlouho a bylo veřejně dostupné mnoho let před zavedením EET, kritikům však vadilo, že se díky účtenkám tento citlivý údaj masově rozšíří.

Ministerstvo teď počítá s tím, že se DIČ na účtenky vrátí, ale jenom u právnických osob nebo cizinců, kde neobsahují rodné číslo. Jde o součást novely, která rozšiřuje EET na zbývající podnikatele.

Čtěte víc: Znají vaše rodné číslo. Můžou ho zneužít?

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Změna v registraci k DPH. Co teď udělat, abyste už neplatili

6. 12. 2022 | Petr Kučera

Změna v registraci k DPH. Co teď udělat, abyste už neplatili

Limit pro registraci k DPH stoupne z jednoho na dva miliony korun. Kdo se chce rychle zbavit dosavadní povinnosti, má čas jenom do 8. prosince.

Evidence skutečných majitelů už nemá být přístupná každému

6. 12. 2022 | Jana Divinová

Evidence skutečných majitelů už nemá být přístupná každému

Soudní dvůr Evropské unie zrušil ustanovení, podle kterého mají být evidence skutečných majitelů firem v členských státech veřejně přístupné. Posuzoval dva případy z Lucemburska, kde... celý článek

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

25. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

EET definitivně končí. Nevrátí se ani jako dobrovolná

Podnikatelé se už nebudou muset znovu zapojit do elektronické evidence tržeb (EET), jejímž původním cílem bylo omezit daňové úniky. Definitivní zrušení této povinnosti dnes potvrdili... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ v roce 2023. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

15. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.