Rodné číslo už nemá být povinnou součástí DIČ

pk | rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019 08:40

Rodné číslo podnikatelů už nebude muset být automaticky součástí daňového identifikačního čísla (DIČ). Počítá s tím novela daňového řádu, kterou navrhuje ministerstvo financí.

Dosavadní způsob dlouhodobě kritizují podnikatelé i ochránci osobních údajů. DIČ může vidět třeba každý, komu podnikatel registrovaný k DPH vystavuje daňový doklad („fakturu“).

Ministerstvo přichází s kompromisní variantou: Kdo o to finanční úřad výslovně požádá, získá DIČ tvořené „vlastním identifikátorem správce daně, který bude na rozdíl od rodného čísla koncipován jako bezvýznamový“ – tedy číslo, které s tím rodným nijak nesouvisí. Změna by mohla začít platit během roku 2020, zhruba v polovině letošního roku ji zřejmě projedná vláda.

Všichni ostatní podnikatelé nicméně dál automaticky dostanou DIČ podle rodného čísla. „Toto řešení umožní nadále používat rodná čísla v případech, kdy daňový subjekt neprojeví opačnou vůli, což odpovídá skutečnosti, že rodné číslo je nadále obecným identifikátorem fyzické osoby, který není specialitou správy daní, ale je používán napříč výkonem veřejné moci. Rovněž budou minimalizovány dopady do stávající praxe tvorby DIČ v rámci správy daní, a to zejména finanční dopady v důsledku změny nastavení infomačních systémů,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Co se chystá: Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Už od loňského roku není DIČ nutnou součástí účtenky z elektronické evidence tržeb (EET), přestože na tom ministerstvo původně trvalo. Povinnost zrušil Ústavní soud. Stejným způsobem sice DIČ vzniká už dlouho a bylo veřejně dostupné mnoho let před zavedením EET, kritikům však vadilo, že se díky účtenkám tento citlivý údaj masově rozšíří.

Ministerstvo teď počítá s tím, že se DIČ na účtenky vrátí, ale jenom u právnických osob nebo cizinců, kde neobsahují rodné číslo. Jde o součást novely, která rozšiřuje EET na zbývající podnikatele.

Čtěte víc: Znají vaše rodné číslo. Můžou ho zneužít?

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

21. 9. 2021 | Daniel Tácha

Držte si cashflow! Tok peněz zrychluje

Nejistota, výpadky dodávek, rostoucí inflace, ale i ekonomický růst nutí mnohé firmy k přehodnocení svých byznysových modelů. Průměrná splatnost faktur se prodlužuje, což může narušit... celý článek

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

20. 9. 2021 | Jitka Šorfová | 1 komentář

Pomáhá léčit lidi, na své dluhy ale nestačí. Jak z toho ven?

Zdálo by se, že kdo podniká ve farmacii, nemůže se mít špatně. Zvlášť v době, kdy svět ochromila pandemie. Příběh lékárníka Pavla Veselého, jednoho z protagonistů pořadu Krotitelů dluhů,... celý článek

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

16. 9. 2021 | Olga Skalková | 5 komentářů

Smlouvu potvrdíte jako heslo do banky. Startuje Sign

Lidé dostanou jednodušší a levnější alternativu ke klasickému digitálnímu podpisu – takzvanému kvalifikovanému certifikátu. Novinka staví na bankovní identitě.

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

15. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 41 komentářů

Konec otravného volání. Stopka na telemarketing definitivně prošla

Firmy budou moci volat jen lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasili. Podle dosavadních pravidel to bylo obráceně.

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

14. 9. 2021 | Renata Lichtenegerová

Dejte zaměstnancům peníze na kartu. Ať se netopíte v účtování nákladů

Startup Fidoo zbavuje zaměstnance papírového vyúčtování nákladů. Starosti ubudou i účetním a šéfům, kteří výdaje schvalují. „Firmy potřebují řešit byznys, ne se brodit tunami papírů,“... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.