Rodné číslo už nemá být povinnou součástí DIČ

| rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019 08:40

Rodné číslo podnikatelů už nebude muset být automaticky součástí daňového identifikačního čísla (DIČ). Počítá s tím novela daňového řádu, kterou navrhuje ministerstvo financí.

Dosavadní způsob dlouhodobě kritizují podnikatelé i ochránci osobních údajů. DIČ může vidět třeba každý, komu podnikatel registrovaný k DPH vystavuje daňový doklad („fakturu“).

Ministerstvo přichází s kompromisní variantou: Kdo o to finanční úřad výslovně požádá, získá DIČ tvořené „vlastním identifikátorem správce daně, který bude na rozdíl od rodného čísla koncipován jako bezvýznamový“ – tedy číslo, které s tím rodným nijak nesouvisí. Změna by mohla začít platit během roku 2020, zhruba v polovině letošního roku ji zřejmě projedná vláda.

Všichni ostatní podnikatelé nicméně dál automaticky dostanou DIČ podle rodného čísla. „Toto řešení umožní nadále používat rodná čísla v případech, kdy daňový subjekt neprojeví opačnou vůli, což odpovídá skutečnosti, že rodné číslo je nadále obecným identifikátorem fyzické osoby, který není specialitou správy daní, ale je používán napříč výkonem veřejné moci. Rovněž budou minimalizovány dopady do stávající praxe tvorby DIČ v rámci správy daní, a to zejména finanční dopady v důsledku změny nastavení infomačních systémů,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Co se chystá: Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Už od loňského roku není DIČ nutnou součástí účtenky z elektronické evidence tržeb (EET), přestože na tom ministerstvo původně trvalo. Povinnost zrušil Ústavní soud. Stejným způsobem sice DIČ vzniká už dlouho a bylo veřejně dostupné mnoho let před zavedením EET, kritikům však vadilo, že se díky účtenkám tento citlivý údaj masově rozšíří.

Ministerstvo teď počítá s tím, že se DIČ na účtenky vrátí, ale jenom u právnických osob nebo cizinců, kde neobsahují rodné číslo. Jde o součást novely, která rozšiřuje EET na zbývající podnikatele.

Čtěte víc: Znají vaše rodné číslo. Můžou ho zneužít?

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.