Rodné číslo už nemá být povinnou součástí DIČ

pk | rubrika: Aktuality | 27. 5. 2019

Rodné číslo podnikatelů už nebude muset být automaticky součástí daňového identifikačního čísla (DIČ). Počítá s tím novela daňového řádu, kterou navrhuje ministerstvo financí.

Dosavadní způsob dlouhodobě kritizují podnikatelé i ochránci osobních údajů. DIČ může vidět třeba každý, komu podnikatel registrovaný k DPH vystavuje daňový doklad („fakturu“).

Ministerstvo přichází s kompromisní variantou: Kdo o to finanční úřad výslovně požádá, získá DIČ tvořené „vlastním identifikátorem správce daně, který bude na rozdíl od rodného čísla koncipován jako bezvýznamový“ – tedy číslo, které s tím rodným nijak nesouvisí. Změna by mohla začít platit během roku 2020, zhruba v polovině letošního roku ji zřejmě projedná vláda.

Všichni ostatní podnikatelé nicméně dál automaticky dostanou DIČ podle rodného čísla. „Toto řešení umožní nadále používat rodná čísla v případech, kdy daňový subjekt neprojeví opačnou vůli, což odpovídá skutečnosti, že rodné číslo je nadále obecným identifikátorem fyzické osoby, který není specialitou správy daní, ale je používán napříč výkonem veřejné moci. Rovněž budou minimalizovány dopady do stávající praxe tvorby DIČ v rámci správy daní, a to zejména finanční dopady v důsledku změny nastavení infomačních systémů,“ uvádí ministerstvo v návrhu.

Co se chystá: Revoluce v daňovém přiznání: Po internetu a s novými termíny

Už od loňského roku není DIČ nutnou součástí účtenky z elektronické evidence tržeb (EET), přestože na tom ministerstvo původně trvalo. Povinnost zrušil Ústavní soud. Stejným způsobem sice DIČ vzniká už dlouho a bylo veřejně dostupné mnoho let před zavedením EET, kritikům však vadilo, že se díky účtenkám tento citlivý údaj masově rozšíří.

Ministerstvo teď počítá s tím, že se DIČ na účtenky vrátí, ale jenom u právnických osob nebo cizinců, kde neobsahují rodné číslo. Jde o součást novely, která rozšiřuje EET na zbývající podnikatele.

Čtěte víc: Znají vaše rodné číslo. Můžou ho zneužít?

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

12. 2. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Kdo teď dostane ošetřovné? Přehled a kalkulačka pro rok 2024

Ošetřovné dostává člověk, který se musí starat o někoho jiného, takže nemůže vydělávat. Kdo na něj má nárok a jaké jsou podmínky? Tady je přehled pro rok 2024.

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

24. 1. 2024 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 1 komentář

Pozor na změnu. OSVČ si musí zvýšit minimální zálohy už teď

Jaké jsou minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění živnostníků a dalších podnikatelů v roce 2024? Do kdy je potřeba zaplatit? Tady je přehled.

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

22. 1. 2024 | Marek Hejdušek

V podnikání plán B nestačí. Jak se připravit na nepředvídatelné situace

Jeden čas se firmě skvěle daří, ale pak může přijít nečekaná krize – jak ostatně dobře ukázalo několik posledních let. Pro podnikatele je extrémně důležité, aby měli dokonalý přehled... celý článek

Partners Financial Services