Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Jak dál s EET? Rozšíření neuteče skoro nikdo

| rubrika: Co se děje | 13. 5. 2019 | 19 komentářů
Další vlna elektronické evidence tržeb má zelenou. Vládní koalice odmítla většinu opozičních zlepšováků. Láká na nižší DPH a úlevu pro drobné podnikatele.

Na definitivní potvrzení si ještě pár dnů počkáme, ale poslední dění v Poslanecké sněmovně to ukázalo jasně: Do elektronické evidence tržeb (EET) se v příštím roce zapojí skoro všichni zbývající podnikatelé, kteří přijímají hotovost.

Vládní návrh z dílny ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) téměř jistě projde v původní podobě – jedinou výraznější změnou bude zvýšení limitu pro možnost dlouhodobě evidovat tržby bez připojení k internetu. Opozice totiž v klíčovém sněmovním výboru neuspěla s návrhy, které měly zapojení zbývajících podnikatelů zrušit nebo aspoň zmírnit.

Závěrečné třetí čtení začali poslanci v pátek před polednem, podle očekávání ho ale po 14. hodině přerušili a schůzi ukončili. Čeká se ještě dlouhá diskuze nebo i další obstrukční pokusy. Konečné schválení se sice zdrží, ale vládní návrh má přesto zelenou. Potřebnou většinu zajistí hlasy ANO, ČSSD a komunistů.

Třetí a čtvrtá vlna se slijí v jednu

Novelu by měli poslanci a senátoři schválit do poloviny roku. Její nejdůležitější část začne být účinná po půl roce od zveřejnění ve Sbírce zákonů – to znamená přibližně od začátku příštího roku.

Původně plánovaná třetí a čtvrtá vlna EET se nakonec slijí v jednu. Povinná bude prakticky pro všechny zbývající podnikatele, kteří přijímají hotovost.

Anketa

Měla by se EET rozšířit na další obory?

Půjde o řemeslníky (třeba instalatéry, elektrikáře, obkladače nebo malíře), různé opraváře a servisy, svobodná povolání (lékaře, právníky, účetní, veterináře a další), taxikáře, ostatní provozovatele služeb (kadeřnictví, kosmetika...), zbývající prodejce občerstvení (prodávající jídlo a pití „do ruky“ jako párek v rohlíku, zmrzlinu do kornoutu a podobně), ale i některé výrobce (oděvy, papír, zpracování dřeva...), stejně jako podnikatele v zemědělství nebo dopravě (kromě prodeje jízdenek pro pravidelnou hromadnou dopravu).

Jediným oborem, který zřejmě dostane výjimku, bude předvánoční prodej kaprů. S jejich zapojením nepočítal ani předchozí harmonogram, novela to teď potvrdí přímo v zákoně. Opozice neuspěla se snahou vyjmout z EET další obory, třeba prodej na farmářských trzích, na hudebních festivalech nebo jiných krátkodobých akcích.

EET nebude povinná ani pro nevidomé podnikatele – i s jejich vynětím počítal už původní plán, teď ho ale musí znova potvrdit zákon.

A dál platí, že do EET se nemusí zapojit ti, kdo přijímají peníze jenom bezhotovostním převodem na účet nebo platebními kartami.

Zvláštní režim jako zjednodušení?

Drobní podnikatelé nicméně dostanou aspoň mírnou úlevu. Využít ji budou moct všichni, kdo nejsou plátci DPH, mají maximálně dva zaměstnance a jejich tržby podléhající evidenci (příjmy v hotovosti) nepřesahují 600 tisíc korun za posledních dvanáct měsíců. Schillerová původně navrhovala hranici 200 tisíc korun, rozhodla se ale podpořit poslanecký návrh na zvýšení limitu.

Zmínění podnikatelé by mohli od příštího roku začít evidovat tržby bez připojení k internetu. Potřebovali by k tomu speciální blok účtenek od ministerstva, data z nich by pak státu odesílali na formuláři jednou za čtvrt roku. Půjde o „zvláštní režim EET“ jako třetí variantu k dosavadnímu běžnému (kód FIK) a zjednodušenému režimu (kód PKP, kdy se data z off-line terminálu odešlou se zpožděním nejpozději do pěti dnů).

Elektronická evidence článků

Jak se systém osvědčil a jak by se s ním mělo naložit dál? Zeptali jsme se ekonomů, daňových poradců, zástupců podnikatelů i ministerstva financí.

Očima expertů: Co dál s EET?


Mohli jsme v něm najít dárek skoro pro každého. Běžný člověk ale nakonec uvidí maximálně čtyři změny. Co přinesl daňový balíček?

Otevíráme daňový balíček. Potěší OSVČ s paušály, mění se i přivýdělky na dohodu

Otázkou je, jestli to lze vůbec nazvat úlevou. Třeba šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek říká, že tahle varianta přinese ještě víc papírování a zdržování, takže živnostníci nakonec rádi přejdou na běžnou formu EET – což je nejspíš cílem ministerstva. Nebo s podnikáním radši skončí.

Rozjezd stopnul Ústavní soud

EET odstartovala v prosinci 2016 první vlnou, do níž se povinně zapojily stravovací a ubytovací služby – hlavně restaurace, hospody, kavárny, hotely, penziony nebo kempy. Podle ministerstva právě tady unikalo státu nejvíc příjmů kvůli krácení tržeb.

Výjimku dostali stánkaři, kteří prodávají občerstvení „do ruky“ (tedy nenabízejí jídla a nápoje k okamžité konzumaci na místě, a nemají proto stolky, židle či další zázemí). Ti se měli zapojit ve třetí vlně. Ve druhé vlně se od března 2017 přidali všichni obchodníci.

Třetí vlna pak měla odstartovat v březnu 2018 a čtvrtá v červnu 2018 – jenže jejich start zdrželo rozhodnutí Ústavního soudu, na který se obrátila skupina opozičních poslanců ODS a TOP 09. Uspěli jenom částečně.

Ústavní soud v prosinci 2017 zrušil povinnost EET pro platby kartou, což potěšilo hlavně e-shopy (které se předtím musely do systému nelogicky zapojit, protože Andrej Babiš ještě „netušil, kolik druhů podnikání u nás máme“ a výjimku pro online prodej původně odmítal). Zrušil také povinnost tisknout na účtenku DIČ, protože u fyzických osob obsahuje rodné číslo.

Celý zákon však ústavní soudci nezrušili. EET podle nich sleduje legitimní cíl: účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí. Nelíbilo se jim ale, že obory, na které se EET má nebo nemá vztahovat, upřesňuje jenom vládní nařízení – něco tak důležitého by mělo být přímo v zákoně. Soudci také chtěli, aby vláda o dalším pokračování EET – a konkrétních oborech – rozhodla až „po důkladném zvážení dopadů na různé skupiny podnikatelů“. Rčení, že při kácení lesa létají třísky, nemá v právním státě místo, uvedli soudci.

Ministerstvo tedy všechno důkladně zvážilo – a v červnu 2018 vláda schválila prakticky stejný návrh. Od původního plánu se lišil zmíněnou úlevou pro drobné podnikatele (zvláštní režim) a „kompenzací“ ve formě snížení daně z přidané hodnoty.

Neblokujte snížení DPH

Současně se startem zbývající vlny EET se mají přesonout některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Jde hlavně o úklidové práce nebo mytí oken v domácnostech, kadeřnické a holičské služby, drobné opravy oděvů, obuvi a jízdních kol nebo domácí pečovatelské služby (o děti a staré, nemocné či zdravotně postižené lidi). Klesnout má i DPH na vodné a stočné. Původně byl ve hře i prodej řezaných květin.

Nejlepší zvýšení daní je takové, kterého si lidé ani nevšimnou. Ministryni financí se teď docela hodí, že její předchůdci nemysleli na systémové řešení do budoucna.

Daň z příjmů potichu roste. Proč to Schillerová nechce zastavit?

Veřejnost a podnikatele si chce ministerstvo získat i dalším snížením DPH na stravovací služby – z 21 na 15 % klesla už při startu první vlny EET, teď má jít ještě níž. „Bilance prvního roku s evidencí tržeb v pohostinství v kombinaci se snížením daně na stravovací služby nám ukázala, že i přes nižší DPH se výběr daní zvýšil,“ říká Schillerová.

A tentokrát se s tím mají svézt nejenom nealkoholické nápoje, ale i točené pivo. Přitom zrovna ministr zdravotnictví za ANO nedávno poslance varoval, jak je alkohol škodlivý; a odkázala se na něj i Schillerová, když odmítala podobný návrh podporující malé pivovary – akorát prosazovaný opozicí.

Neschválíte rozšíření EET, nesnížíme ani DPH – může teď říkat vláda a svádět zdržování na opozici. Jak ale připomíná pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík, snížit daň na vodné a stočné mohla vláda už před pár měsíci, jenže senátní návrh tehdy nepodpořila.

Schillerová se loni snažila zavděčit i opoziční ODS. Když si přečetla knihu Na volné noze a poznala těžký život živnostníků, podpořila opoziční návrh na vyšší limit pro výdajové paušály OSVČ.

Autor ilustrační fotky v úvodu článku: Rychlá pokladna – One Pub

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+12
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 5. 2019 6:42, Honza

Jsem věru zvědav, jak bude finanční správa kontrolovat EET např. u zedníka, pokrývače, elektrikáře a vůbec u většiny řemeslníků, když v dnešní době je sehnání dobrého řemeslníka téměř neřešitelný úkol. Když už řemeslníka seženu, tak to jako budu vyžadovat účtenku a riskovat, že příště "nebude mít čas"??? Anebo finančák bude obesílat majitele opravené střechy s žádostí o předložení účtenky???

Reagovat

 

+31
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 5. 2019 11:03

No konečně - tady se vymyslely 4 vlny, nakonec se to týká jen prvních dvou a zbytek z toho vyklouznul, což je rozhodně velmi nefér. Buď všichni nebo nikdo a ne dosavadní už 2 roky trvající mezistav, který je absurdní.

Za mě EET určitě ano (náklady si každý podnikatel eviduje rád sám, ale tržby samozřejmě ne a přes to nejede vlak, musí se to udělat nějak externě), víme že to pro nikoho nepřináší žádné problémy, poctiví si toho ani nevšimnou a šmejdi holt začnou platit alespoň nějaké daně. Jen mi tam chybí nějaká aktivnější kontrola - mě spousta účtenek neprojde kontrolou v Účtenkovce a nikdo to neřeší, že jsou firmy, které vydávají cinknuté účtenky (já to ohlašovat nebudu, od toho je tu právě Účtenkovka, aby na to přišla).

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

17. 5. 2019 | 19:35 | Johny

Fajn, Hano - to se hodí. Až dostaneš výměr toho předčasného důchodu hoď to na NET. Velmi by mne výše důchodu podnikatele - živnostníka zajímala !!!! Já jsem byl celý život zaměstnanec a teď jsem musel jít taky do předčasného...více

17. 5. 2019 | 19:22 | ........

Máš tisíckrát pravdu, Jirko. Sekni s tím. více

15. 5. 2019 | 15:01 | ppagani

No konečně přestanou platit daně jen málo placení zaměstnanci. více

14. 5. 2019 | 19:28 | PB

Ani ministerstvo financí nemá jasno jak se používá kasa na trhu v dešti, ALE VŽDYŤ ONI TU DEŠTĚM ZNIČENOU KASU za cca15000 PLATIT NEMUSÍ.
DIKY EET SE ZVEDLY CENY I O 50% ( vice práce účetní-více úředníků) KDO V TÉHLE...
více

14. 5. 2019 | 19:06 | mai

Můžete mi vysvětlit,jak se to dělá jet na oko v mínusu a odepisovat si jakékoliv náklady? Víte já podnikám,ale tohle mne ještě nenapadlo.Takže pokud se chcete vyjadřovat,tak o tom chce něco vědět,jinak jste úplný blb. více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK