Fondy: Stále v chudinské čtvrti

Petr Fejtek | rubrika: Sloupek | 23. 6. 2008
Fondy: Stále v chudinské čtvrti
Na to, jaká výprodejní vlna v pátek smetla akciové trhy, dopadly fondy se 160 miliony korun ještě celkem dobře. Zvítězily fondy peněžního trhu, které svými 110 miliony opět ovládly prodeje.

Počítat peněžní trhmezi investice je problematické, ač tradiční. Navíc je vidět pohyb i mezi těmito fondy. Pokračuje odliv z těch méně výkonných s ročním výnosem necelých 1,5 % do těch, které mají alespoň o procento víc. Na druhou stranu se proti nim dluhopisové fondypřevážně jen červenají hanbou ztrát, takže 100milionový dluhopisový týdenní odliv je už pomalu standardem. Ale pozor, po úvěrové krizi se už mohou rýsovat šance k dobré koupi právě v dluhopisech. A až koruna opustí spekulativní 16% zhodnocení vůči euru, budou na tom lépe zejména ty konvergenční obligace.

Ani jinde zatím nenajdeme žádnou světlou výjimku, zajištěné fondyani nenahrazují odliv z dluhopisů, smíšené se potácejí a mění barvy jak chameleón – tentokrát jim do zelena pomohla 100milionová privátní portfolia v České spořitelně, která horko těžko celkový součet překlopila o 10 milionů do plusu.

Podobná situace je pochopitelně i v akciových fondech. Téměř vyrovnané skóre odlivů a opatrných přílivů, takže opět jen 10milionový zelený výsledek je vlastně úspěch. Zdá se ovšem, že investoři (anebo bankovní poradci) začínají pomalu postupně chápat, že Reico není to, co ostatní tzv. nemovitostní či realitní, ale že jde o skutečný nemovitostní fond. Alespoň víc než 30 milionů korun tomu nasvědčuje.

Léto tedy nezačíná nijak optimisticky. K úvahám o problémech finančního sektoru se stále naléhavěji přidávají analýzy budoucího inflačního vývoje, stále častěji se vynořuje polozapomenuté slovo stagflace (stagnace + inflace), s níž si měnověpolitické nástroje neumějí poradit.

Reálné trhy jsou však spíše v zajetí cen komodit a pochopitelně i ratingů. To jsme mohli zažít i doma, když ORCO po určitém náznaku zotavení padlo na téměř čtvrtinu svého loňského maxima. Do toho všeho trumfuje koruna doslova utržená ze řetězu – všechny přepočty do eura proto šílí, takže i developeři prý budou nájemné počítat raději v korunách.

Výsledky finančních obrů, ať již největší investiční společnost na světě Goldman Sachs, anebo Morgan Stanley sice končí druhé čtvrtletí (do 30. května) se sníženým ziskem, ale spíš překonaly odhady. Rána ovšem přišla od agentury Moody''s Investors Service, která ve čtvrtek snížila rating pojišťovacím společnostem Ambac Financial Group a MBIA Insurance o tři a pět stupně s poukazem na jejich sníženou schopnost navýšit kapitál a uzavírat nové transakce. Navíc výhled ratingů je negativní, což naznačuje jeho další možné snížení během následujících 12 až 18 měsíců.

V pátek se pak na Wall Street celý finanční sektor ocitl na pokraji kolapsu: možná na základně horších makrodat, ale spíš po prohlášení Citigroup, že vykáže další odpisy držených cenných papírů. Americké trhy ztratily za týden 3 procenta, pražský index PX přišel o necelých 1,8 procenta, ale co přinese tento týden, netuší asi nikdo. Jen připomeňme pesimistům, že hlavní akciový index čínského trhu spadl ze svého historického maxima z října již o 50 procent, kdežto Praha jen necelých 20 procent.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Fondy: Medvědi na jarní procházce

16. 6. 2008 | Petr Fejtek | 3 komentáře

Fondy: Medvědi na jarní procházce

Ještě hůř než špatně dopadly týdenní součty fondů, když je tentokrát opustilo 120 milionů korun. Není to ale známkou žádné paniky, to jen končilo období zajištěnému fondu ČSOB Světový... celý článek

Fondy: Veselo bude jindy

9. 6. 2008 | Petr Fejtek

Fondy: Veselo bude jindy

Akciové trhy začaly červen výplachem, takže se není co divit, že ani ve fondech se žádné oslavy nemohly očekávat. Získaných 120 milionů není vlastně ani takový propadák, bylo i hůř.... celý článek

Fondy: Zatím jen náznak lepší nálady

19. 5. 2008 | Petr Fejtek

Fondy: Zatím jen náznak lepší nálady

Slabý zájem o investice do fondů sice pokračuje, protože necelých 90 milionů korun je stále velmi málo, ale 137milionové vítězství akciových fondů by mohlo naznačit poněkud světlejší... celý článek

Fondy: Květen s další porcí nejistoty

12. 5. 2008 | Petr Fejtek

Fondy: Květen s další porcí nejistoty

První kompletní májový týden byl opět kratší, takže se na ubohoučkých 25 milionů snad ani nelze zlobit. Navíc bylo tak hezké počasí, že jaksi zastínilo další bouře za Velkou louží.

Fondy: konečně vyklíčila aspoň čtvrtmiliarda

5. 5. 2008 | Petr Fejtek | 1 komentář

Fondy: konečně vyklíčila aspoň čtvrtmiliarda

Podivný začátek jara se možná chýlí ke konci a máj, byť nevýznamný statisticky, se může stát převratným realisticky. Zatím se to fondů u nás netýká, protože čtvrt miliardy korun neznamená... celý článek

Partners Financial Services