Fondy: Medvědi na jarní procházce

| rubrika: Sloupek | 16. 6. 2008 | 3 komentáře
Fondy: Medvědi na jarní procházce
Ještě hůř než špatně dopadly týdenní součty fondů, když je tentokrát opustilo 120 milionů korun. Není to ale známkou žádné paniky, to jen končilo období zajištěnému fondu ČSOB Světový click+ 5, který musel vyplatit 425 milionů.

Z končícího zajištěného fondu ČSOB Světový click+ 5 odteklo přes 100 milionů do ČSOB Krátkodobého globálního růstu 3. I tak to bylo málo, aby tato suma se zbytkem trhu nahradila celkové manko.

Obecně není investorská nálada nijak optimistická a nebýt více než 220 milionů do peněžního trhu, byl by propad ještě horší. Dluhopisové fondy krvácejí stabilními 100 miliony týdně a ani smíšené fondy se stále nemohou dostat do trochu žádanější pozice. Aby ne, vždyť pohled na jejich výkonnost je víc než tristní – u většiny z nich dokonce nenajdeme kladné číslo ani v jednom z běžně uváděných období. Na tříletém horizontu je sice situace lepší, ale ani tam údaje nevzbudí žádné nadšení.

Totéž v bleděmodrém bychom mohli říci o akciových fondech, ale tam investoři chodí (nebo by měli chodit) s delším výhledem, tentokrát jich přes „blbou náladu“ přišlo za 50 milionů korun.

Trhy opět rozehrály podivný týdenní gambit. Polovina týdne dokonce vypadala, že z býků zůstaly jen steaky, ale medvědí taneček nakonec zkrotl v pátek. Týden tedy skončil nakonec pro americké trhy bez významných změn, ale možná jen medvědi nemají rádi pátek třináctého a v tomto týdnu opět na Wall Street vyrazí. Navíc se objevily „spiklenecké teorie“, že relativní klid se udržoval uměle v zájmu demokratických primárek a teď už velcí hráči začnou prodávat, aby zalepili dluhy.

Negativní sentiment zkrátka stále přetrvává a trhy jsou enormně citlivé na jakákoli data. A to platí nejen pro akcie, například americké dluhopisy zažily rekordní ztráty v úterý, kdy jejich výnosy zaznamenaly největší denní růst za posledních 25 let – na obzoru totiž cení zuby inflace tentokrát dokonce globální.

Ještě háklivější jsou „venkovské“ trhy: ty evropské snad trochu méně, ale například MSCI Asia Pacific Index ztratil za týden 6,1 procenta, což je nejvýraznější týdenní pokles od srpna roku 2007.

Proti tomu bylo v Praze ještě dost blaze, i když týdenní pokles indexu PX o 2,77 procenta posunuje ztrátu od začátku roku opět pod 12,5 procenta – kde jsme byli již začátkem dubna. Jedinou pozitivní zprávou je tedy právě páteční silný růst v Americe, takže zelenat by se mělo i v Evropě Prahu nevyjímaje. Alespoň dnes.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.