Fondy: Veselo bude jindy

| rubrika: Sloupek | 9. 6. 2008
Fondy: Veselo bude jindy
Akciové trhy začaly červen výplachem, takže se není co divit, že ani ve fondech se žádné oslavy nemohly očekávat. Získaných 120 milionů není vlastně ani takový propadák, bylo i hůř.

Minulý týden nepřinesl žádné zásadní překvapení: fondy peněžního trhusi připsaly 50 milionů korun, ale tím nenahradily ani dluhopisové krvácení. Přesto, že to polevilo na 90 milionů korun. Smíšené fondy se také stále jen pohupují kolem nuly.

Nálada je nevypočitatelná a nejistoty se vracejí jako komety, jenže v nevypočitatelných drahách. Přitom se zdá, že to nejhorší mají i banky už za sebou. Chřipka je vleklá a Amerika ne a ne zbavit kýchání.

V Česku stále nejdou na odbyt ani zajištěné fondy, které také jen nepříliš úspěšně škemrají přede dveřmi úspor domácností. Sice se zajištěných fondů prodalo dokonce za 70 milionů, ale co to je?

Takže opět jsou jednookým králem mezi slepými akciové fondy, i když 75 milionů korun je spíše signál nezdolného optimismu. Každá nyní investovaná koruna do akcií totiž určitě v budoucnu potěšení přinese.

Přitom agentura Bloomberg koncem minulého týdne uvedla, že jsou evropské akcie proti americkými nejlevnější za nejméně posledních šest let. Poměr ceny akcií k zisku na akcii (P/E) se u společností, které tvoří evropský akciový index Dow Jones Stoxx 600, pohyboval kolem 12,7 – což je o 45 % níže než P/E 23 u amerického indexu S&P 500, uvedl rovněž Bloomberg. Pro srovnání P/E čtrnácti společností z hlavního trhu pražské burzy činilo koncem května podle burzovních dat 17,76. A po výprodeji minulý týden ještě méně.

Za všechno může zloduch strýček Sam, který stále publikuje rozporuplné zprávy: občas data z reálné ekonomiky překonávají očekávání, ale na druhou stranu sílí obavy z inflace. Ekonomové medvědí povahy sahají po slovu stagflace. Tak hned v pondělí opět Amerika o procento obrátila palec dolů. V úterý i ve středu sice dala naději lepší makrodata, ale po zeleném otevření americké trhy vždy opět padly do minusu. Ztrácely opět zejména finanční tituly po vystoupení Bena Bernankeho varujícího před vysokou inflací, která je mnohem výš než by chtěl FED. I když zdůraznil, že nevidí mnoho důkazů o tom, že by se začínala roztáčet mzdově-cenová spirála podobná stagflaci 70. let, banky dopadly na svá devítiletá minima.

Ve čtvrtek sice příjemně překvapily tržby maloobchodních řetězců a pokles žádostí o podporu v nezaměstnanosti, což vzbudilo naději, že spotřebitelé přece jen možná nebudou tolik utahovat opasky a trhy vyskočily o 2 %.

Cihla mezi oči ale přišla v pátek po největším měsíčním nárůstu nezaměstnanosti v USA od roku 1986: z dubnových 5 % na 5,5 %. Padl dolar, ropa vyskočila ke 140 dolarům, akcie ztratily (nejvíc za poslední dva měsíce) 3 % a bankovní index klesl na jedenáctileté minimum.

Pražský index PX za týden ztratil přes 3 %, od začátku roku zvýšila ztrátu opět nad 10 % a dostala se tak na dubnovou úroveň. Americké trhy za týden ztratily také kolem 3 % a padly dokonce téměř na svá lednová minima.

Řeč čísel

Co dalšího se ve svete fondu minulý týden stalo? Vše potrebné jako vždy najdete v našich pravidelných souhrnných tabulkách.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.