Penzijní připojištění vám na spokojené stáří stačit nebude, už jsme to opakovali v několika lekcích – namátkou v hodině věnované přímo penzijku nebo v hodině o tom, jak spořit na stáří. Měli byste vzít svůj osud do vlastních rukou a začít si vytvářet rezervy na stáří. K tomu právě slouží různé podílové fondy, pomocí kterých můžete svoje peníze investovat. Jde to už od stokoruny měsíčně, takže se nemusíte bát, že na to nemáte peníze.
Samozřejmě, že existují i jiné cesty, jako například založit vlastní firmu a podobně, ale ne každý má podnikatelského ducha, takže mu nezbývá než poctivě chodit do práce a dávat něco „do prasátka“. Fondů je dnes nepřeberné množství, pojďme si říct, jaké jsou jejich základní typy.
Dluhopisový fond
Jak z názvu tušíte, tak v dluhopisovém fondu se investuje do dluhopisů. Dluhopis si můžete představit jako kus papíru, na kterém se někdo zaváže k tomu, že vypůjčené peníze vrátí i s úroky. Vždy je dopředu známa i doba, za jakou to má udělat.
Dluhopisy můžou být jak státní, tak firemní. V podstatě i vy sami můžete vydat svůj vlastní dluhopis, otázka je, zda o něj někdo bude mít zájem.
Například jednoletý státní dluhopis, který si dnes můžete koupit v bankách, má úrok asi dvě procenta. Takže když si ho koupíte, dáte za něj 1 000 Kč, stát se vám zavazuje, že za rok vám vrátí 1 020 Kč. Při nákupu dluhopisu se jeho cena určuje také podle toho, jak daleko je moment, kdy bude dluhopis vyplacen. Jednoduše když je tento moment příliš daleko, je cena dluhopisu nižší, než kdyby to bylo příští týden.
S dluhopisy se tedy dá obchodovat, rozhodně ho nemusíte koupit a pak rok jen čekat. Ve fondu má toto obchodování s dluhopisy na starosti člověk, kterému se říká portfolio manažer. Ten spravuje celý balík peněz ve fondu, kde může být mnoho milionů korun od mnoha tisíc lidí. Tímto způsobem se pak dají nakoupit i dluhopisy, na které by běžný smrtelník neměl dost peněz. Často má totiž jeden dluhopis hodnotu přes půl milionu korun. Když se ale „domluví“ pět set lidí a každý dá po tisícovce, lze obchod uskutečnit. Samozřejmě se pak i stejným dílem podělí i o výnos.
Akciový fond
Akcie je velmi jednoduše malý kousíček firmy, která si říká akciová společnost. Když například nějaká firma vydá 300 tisíc kusů akcií, každou za tisíc korun, jejich úspěšným prodejem získá 300 milionů, ale také tím dává všem akcionářům právo, „kibicovat“ hospodaření firmy. Je ovšem jasné, že když máte jednu třísettisícinu, tak váš hlas není moc silný.
Akcie velmi intenzivně mění svoji hodnotu. Každý den můžete sledovat pohyby hodnoty o několik procent nahoru nebo dolů. Cílem portfolio manažera akciového fondu je, aby koupil akcie v momentě, kdy jsou zrovna levnější a prodal je, když jsou zrovna dražší. Zní to jednoduše. Bohužel nikdo nemá křišťálovou kouli, ve které by viděl, v jakém okamžiku se nacházíme právě teď.
Podrobný výpis toho, jaké akcie se ve fondu nacházejí nebo teoreticky mohou nacházet, vždy najdete v tzv. prospektu fondu (který má mnoho stran textu) nebo ve zkráceném prospektu fondu (který shrnuje ty nejdůležitější informace). Když se nenecháte odradit, určitě daný prospekt vždy najdete.
Fondy peněžního trhu
Tyhle fondy se specializují na finanční nástroje, které mají nízké riziko a stále ještě nějaký výnos. Jedná se například o dluhopisy s velmi krátkou splatností (maximálně jeden rok), státní pokladniční poukázky a termínované vklady různých bank. Dost často je v těchto fondech uložena i prostá hotovost.
Termínované vklady bank totiž fungují tak, že čím větší balík najednou vložíte, tím lepší dostanete úrok. Pro nějaký fond není problém vložit do termíňáku několik desítek milionů korun a získat tak opravdu ty nejlepší podmínky.
Žádné velké obchodování zde nečekejte, fondy peněžního trhu jsou klidným přístavem pro všechny konzervativní investory nebo pro ty, kteří potřebují své peníze někam uklidit na několik málo let a dávat je do akcií nebo dluhopisů by pro ně bylo příliš rizikové.
Nemovitostní fondy
Nemovitostní fondy fungují trošičku jinak, než všechny tři předchozí. V jednoduchosti to funguje tak, že spousta lidí dá na hromadu peníze a fond za ně koupí nějakou nemovitost, typicky kancelářskou budovu nebo obchodní centrum a podobně. Z nájemného pak fondu plyne zisk a zároveň se hodnota fondu zvyšuje (nebo snižuje) tak, jak se zvyšuje (nebo snižuje) hodnota nemovitosti.
Ve správném nemovitostním fondu samozřejmě není pouze jeden dům, ale je jich tam víc. Portfolio manažer se opět snaží v rámci možností, které mu určuje prospekt fondu, diverzifikovat rozložení nemovitostí ve fondu.
Komoditní fondy
Komodity to jsou suroviny. Všeho druhu: nerostné materiály jako zlato a další drahé i méně drahé kovy, materiály rostlinného i živočišného původu jako dřevo či vlna, potraviny a pochutiny – pšenice, kukuřice, sója, káva, cukr, krávy a vepři, energetické suroviny jako ropa, zemní plyn... a další a další.
Cena komodit se může proměňovat velmi dramaticky a bleskově. Je často velmi závislá na přírodních a politických podmínkách, které mohou být velmi nestabilní. Vzroste napětí na Blízkém východě, vzroste cena ropy. Vydaří se úžasné počasí, úroda kávy je dvojnásobná a producenti nevědí, jak až jít s cenou dolů, aby aspoň něco prodali.
Z těchto důvodů se nedoporučuje obchodovat s komoditami začátečníkům, kteří sem tam po večerech něco koupí nebo prodají. Prostě nemají šanci sledovat, kde se stala jaká katastrofa a podobně. Když už vás komodity lákají, vyberte si nějaký fond a svěřte svoje peníze profesionálům.
U komoditního fondu je důležité vědět, zda nakupuje komodity jako takové nebo obchoduje s akciemi firem, které komodity produkují nebo zpracovávají. Akcie těchto firem jsou sice s cenami komodit pevně svázané, ale najdou se případy, kdy se chovají protichůdně. Klidně se může stát, že se nějaká firma na zpracování bavlny dostane do potíží, ale není to tím, že by byl problém s bavlnou jako takovou, ale proto, že továrna je na ostrově, kam se zboží dováží letecky, nedaleko bouchla sopka, letecký provoz je pozastaven a lodní spojení přece jenom trvá o něco déle.
Smíšené fondy
Aby toho nebylo málo, tak existují i fondy smíšené. Jak už z názvu vyplývá, obchodují nikoli jen čistě s akciemi nebo čistě jen s dluhopisy, ale kombinují. Pokud se chystáte investovat do smíšeného fondu, určitě odkazuji opět do prospektu fondu, kde bude napsáno, zda příslušný portfolio manažer zvládá všechny typy cenných papírů a obchoduje s nimi napřímo nebo se jedná o tzv. fond fondů.
Fond fondů funguje tak, že portfolio manažer se nezatěžuje nějakým obchodováním s akciemi, dluhopisy nebo komoditami, ale nakupuje či prodává podíly v již existujících fondech, jejichž typologii jsme si dnes představili.
Dnes jsme tedy probrali typy jednotlivých fondů podle toho, s čím obchodují. Příště si řekneme, co jsou to ETF fondy, fondy životního cyklu a jaký vliv má měnové riziko. Tím vším se nám budou proplétat poplatky, kolik za co se platí a zda je lepší si investování předplatit nebo si poplatky nechávat strhávat průběžně.
Autor je finanční poradce Partners For Life Planning
Sdílejte článek, než ho smažem