Výsledky penzijního připojištění: hodnota úspor klesá

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 17. 5. 2018 | 23 komentářů
Penzijní společnosti zveřejnily, jaké zhodnocení připíšou fondy starého penzijka za loňský rok. Výsledky klienty rozhodně nepotěší.
Výsledky penzijního připojištění: hodnota úspor klesá

Žádné překvapení se nekoná. Klienti penzijních společností, kteří si ukládají úspory do fondů penzijního připojištění, spláčou nad výdělkem. Jejich peníze se v minulém roce znehodnotily. Žádný z transformovaných fondů „starého penzijka“, do kterého už nejde od konce roku 2012 vstoupit, totiž nepřekročil svým zhodnocením ani hranici jednoho procenta, zatímco inflace…

Inflace nenasyta

Penzijní společnosti už pár let varují, že zhodnocení v penzijním připojištění postupně klesne kvůli nízkým úrokovým sazbám takřka ke dnu. Výsledky za rok 2017 potvrzují, že nešlo o falešné varování. Transformované fondy za loňský rok v průměru připsaly zhodnocení jen 0,56 procenta. To je zhruba o dvě desetinky míň než o rok dřív. Tehdy byla ale inflace 0,7 procenta, loni už podle Českého statistického úřadu stoupla na 2,5 procenta, což je pro klienty mnohem bolestivější.

Ke konci loňského roku si přitom do penzijního připojištění odkládalo peníze na důchod necelých 3,7 milionu Čechů, kteří si v něm dohromady naspořili zhruba 384 miliard korun.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů – nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy a další – hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Nové a lepší?

Ani v doplňkovém penzijním spoření to loni žádná sláva nebyla. Ale jedenáct fondů z osmadvaceti překonalo aspoň inflaci. Přečtěte si, jak loni vydělávaly účastnické fondy nového penzijka.

Doplňkové penzijní spoření: výsledky 2017

Kdo je nejlepší

Jednookým králem mezi slepými byla v loňském roce Penzijní společnost České pojišťovny, která klientům penzijního připojištění připsala zhodnocení 0,84 procenta. Na druhém místě skončila AXA penzijní společnost (0,76 procenta) a bronz patří NN Penzijní společnosti (0,69 procenta).

„Nižší zhodnocení transformovaných fondů je cena za skutečnost, že klienti mají dle zákona garantován každoroční kladný výnos. Klientům, kteří očekávají od svého spoření na penzi větší výnosy, doporučuji přestup do doplňkového penzijního spoření,“ řekl k loňským výsledkům penzijka generální ředitel Penzijní společnosti České pojišťovny Marcel Homolka.

Výsledky fondů penzijního připojištění (%)

 

2017

2016

2015

2014

2013

Allianz penzijní společnost

0,41

1,03

1,38

1,64

1,6

AXA penzijní společnost

0,76

1,025

1,1

1,46

2,29

Conseq penzijní společnost

0,16

0,47

0,4

0,7

2,17

Česká spořitelna – penzijní společnost

0,51

0,68

0,85

1,42

1,3

ČSOB Penzijní společnost

0,63

0,7

1,2

1,4

1,7

KB Penzijní společnost

0,49

0,66

1,16

1,35

1,44

NN Penzijní společnost

0,69

0,66

0,88

1,13

1,41

Penzijní společnost České pojišťovny

0,84

0,94

1,4

1,7

2,1

Inflace

2,5

0,7

0,3

0,4

1,4

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat:

Šance pro nové penzijko

Od roku 2013 se místo penzijního připojištění součástí důchodového systému stal nový státem podporovaný finanční produkt – doplňkové penzijní spoření. To svým profilem mnohem víc odpovídá potřebám dlouhodobého zhodnocování peněz na důchod než ultrakonzervativní penzijního připojištění. Už ale ničím nepřipomíná klasické spoření, jde o investiční produkt, který se svým založením ještě víc podobá podílovým fondům.

S možností vyššího zisku ale roste i riziko. Fondy důchodového spoření na rozdíl od fondů penzijního připojištění nezaručují, že se investice nedostane také do minusu. Kromě možnosti výsluhové penze (vybrání poloviny našetřených peněz po patnácti letech spoření, které je možné v penzijním připojištění) se tak musíte rozloučit i s jistotou „černé nuly“.

Účastnické fondy doplňkového penzijního spoření na konci loňského roku evidovaly zhruba tři čtvrtě milionu klientů, což je ve srovnání se starým penzijkem (3,7 milionu klientů) stále výrazně méně. Prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop ale věří, že se počet přestupů do doplňkového penzijního spoření začne zvyšovat. „Tento trend už můžeme pomalu sledovat. Zatímco v roce 2016 přestoupilo zhruba 17 tisíc lidí, loni už to bylo 40 tisíc. Zvláště třicátníci a čtyřicátníci si začínají uvědomovat, že pokud nechají svoji penzijní společnost investovat jen do státních dluhopisů, těžko se jejich úspory mohou nějak výrazněji zhodnocovat,“ řekl Poklop portálu Peníze.cz.

Penzijní společnost

počet klientů ke konci roku 2017

penzijní připojištění

doplňkové penzijní spoření

Allianz penzijní společnost

418 000

38 705

AXA penzijní společnost

305 666

31 163

Conseq penzijní společnost

82 304

22 339

Česká spořitelna – penzijní společnost

674 449

240 319

ČSOB Penzijní společnost

513 913

117 009

KB Penzijní společnost

416 000

116 134

NN Penzijní společnost

310 565 

21 307

Penzijní společnost České pojišťovny

970 000

176 356

Vychytejte to

Penzijko staré, nebo nové?

Přemlouvat vás nebudeme, ale pokud nechcete jenom těžit státní příspěvky a příspěvky zaměstnavatele a pokud vám do důchodu ještě nějaká ta dekáda chybí, zvažte přesedlání.

Penzijko: Jak měnit staré za nové

Exodus nebude

Podle Lukáše Škopka z finančněporadenské společnosti Partners se ale nedá očekávat masivní úprk klientů do doplňkového penzijního spoření: „Účastnické fondy na našem trhu fungují přes pět let a některé z nich mají podstatně vyšší zhodnocení, než je průměr transformovaných fondů, a přesto se žádný masivní přesun klientů nekonal. Nepředpokládám proto, že vyhlášené zhodnocení za rok 2017 vyvolá velký zájem klientů o převod smlouvy. Nutno ale zmínit, že přechod na nové podmínky je výhodný pouze pro mladší klienty s tím, že klienti musí být tolerantní k případným výkyvům hodnoty jejich smlouvy.“

Zároveň připomíná, že se v praxi nesetkává s výrazným zájmem penzijních společností o převod klientů z původního penzijního připojištění na nové doplňkové penzijní spoření. Jedním z důvodů by prý mohla být skutečnost, že klienti můžou v rámci nového penzijka podstatně jednodušeji odejít se svou smlouvou a penězi ke konkurenci.

Anketa

Jak spořím na stáří

„Penzijní společnosti spíš řeší, jak motivovat zprostředkovatele ke sjednávání nových smluv. Původně dobře míněná regulace poplatků i nákladů za sjednání totiž nedopadla ideálně. Část prodejců kvůli nižší provizi klientům důchodové spoření prostě nenabízí. Raději doporučují investice do podílových fondů nebo investiční životní pojištění, které je v porovnání s penzijním spořením podstatně horší nástroj pro vytváření dlouhodobé finanční rezervy a rozhodně se pro účel spoření na důchod nedá doporučit. A to ani když celou smlouvu platí zaměstnavatel v rámci programu zaměstnaneckých benefitů,“ upozorňuje Lukáš Škopek.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+32
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

17. 5. 2018 9:43, TVK

Nestojí. Časem státní příspěvek pozbývá na svém významu, jeho podíl na výnosu výrazně klesá, takže při vyšší hodnotě úspor Vám třeba dnes ani státní příspěvek nepomůže, aby Vaše penzijní připojištění v transformovaných fondech alespoň dorovnalo inflaci.

Nejzajímavější je příspěvek zaměstnavatele, který může tvořit i několik tisíc % a při výběru před řádným termínem a zdaněním jde o peníze, které byste jinak neměl.

Zobrazit celé vlákno

+14
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

8. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Snadnější cesta k důchodu? Se zkrácením potřebné doby Jurečka narazil

Vláda odložila novelu, která má podle expertů chránit seniory před propadem do chudoby. Potřebná doba důchodového pojištění pro nárok na starobní penzi je v Česku ve srovnání se zahraničím... celý článek

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

7. 9. 2022 | Petr Kučera

Hledají se majitelé 5,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1113 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 5 503 810 Kč. Informovalo o... celý článek

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

29. 8. 2022 | Petr Kučera | 6 komentářů

Příspěvek na penzijní spoření má klesnout. Stát podpoří i investice

Ministerstvo financí přichází s návrhy, jak podpořit úspory na důchod. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty. Penzijní fondy by zároveň mohly investovat odvážněji... celý článek

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

25. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 35 komentářů

Kolik vydělalo vaše penzijní připojištění? Nová čísla nepotěší

Výnosy ve „starých“ fondech loni klesly, inflace naopak rostla. Kdo chce víc, musí riskovat.

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

11. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 220 komentářů

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

Nová důchodová komise má tentokrát pracovat rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce mít kompletně hotovo už v příštím roce. Do penzí chce dostat zásluhovost za výchovu... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.