Pozor na novou vlnu podvodných e-mailů, varuje ČSOB

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 15. 5. 2020 | 1 komentář
Pozor na novou vlnu podvodných e-mailů, varuje ČSOB
Ilustrační foto.
Zdroj: Shutterstock

ČSOB varuje před dalšími podvodnými e-maily, pomocí nichž se podvodníci snaží vyzrát na zabezpečení internetového bankovnictví a ukrást nepozorným klientům peníze z účtu. 

„Ve zprávě najdete několik typických znaků podvodného e-mailu. Například familiární oslovení Ahoj, cizí doménu odesilatele (není ČSOB) nebo odkaz, který nevede do internetového bankovnictví, ale na PDF formulář s odkazem na falešnou přihlašovací stránku,“ upozorňuje banka klienty.

Jak podobné podvody fungují?

Na falešné stránce internetového bankovnictví vložíte své přihlašovací údaje. Tím je získají podvodníci, kteří je hned zadají do opravdového internetového bankovnictví. V tu chvíli vám banka na mobil pošle ověřovací SMS kód. Na něj zrovna čekáte, takže ho bez problémů zadáte – na falešnou stránku.

Nakonec na vás vyskočí chyba a žádost o nové ověření. Dalším SMS kódem už ale potvrzujete třeba převod svých vašich peněz do zahraničí – příkaz, který místo vás zadali podvodníci ve skutečném internetovém bankovnictví.

Podvodný e-mail, před nímž varuje ČSOB.

Podvodný e-mail, před nímž varuje ČSOB.

Podvodníci spoléhají mimo jiné na to, že někteří klienti nedávají pozor a nečtou všechny informace, které banka posílá v ověřovacích SMS nebo notifikacích do aplikací (Smart klíč v případě ČSOB).

„Ty jsou přitom pro bezpečnost vašich peněz důležité, proto jim prosím vždy věnujte pozornost. Vyplatí se také sledovat bezpečnostní notifikace prohlížečů a antivirových programů. Například některé prohlížeče dokáží rozpoznat nebezpečné webové stránky a zobrazí na ně upozornění,“ dodává banka.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+128
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

29. 2. 2024 | Olga Skalková | 2 komentáře

Banky mají víc chránit klienty před podvody. Za první chybu odškodnění, chce EU

Evropská unie chystá balíček zvaný PSD3/PSR. Má zlepšit ochranu a bezpečnost spotřebitelů. O novinkách, jejichž definitivní podoba teprve vzniká, mluví v rozhovoru europoslanec Ondřej... celý článek

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

27. 2. 2024 | Pavla Adamcová | 2 komentáře

Pozor na nový trik u bankomatů. Platíte za to, co nechcete

Síť bankomatů Euronet v Česku strhává lidem poplatek za službu, kterou si ve skutečnosti neobjednali – nebo ji nakonec ani nedostali. Některým velkým bankám se takové klamání jejich... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Partners Financial Services