Přes Fincentrum na bankovní účty. Využije licenci německé firmy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 8. 2019

Klienti poradenské skupiny Fincentrum a Swiss Life Select získají přes klientský portál přístup na své běžné bankovní účty. V první fázi uvidí účty České spořitelny, Air Bank a ČSOB, postupně se přidají i zbývající banky.

Od využití takzvaného multibankingu si firma slibuje, že klienti získají kompletní a aktuální přehled o své finanční situaci. „Finanční poradce jim tak bude moci nabídnout produkty, které přesně reagují na jejich potřeby,“ říká Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum.

Se souhlasem klienta se jeho běžný účet (případně více účtů v různých bankách) propojí s informacemi, které o něm dosud mají finanční poradci – například o pojištění nebo investicích. V ideálním případě by tak lidé měli všechny smlouvy a informace týkající se osobních financí dostupné na jediném místě, a to online. Právě to má být podle Duchoně hlavní výhodou oproti samotným bankám, které multibanking také spouštějí.

Co nám nachystali

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď. 

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí

Fincentrum a Swiss Life Select věří, že lidé umožní náhled na účty i svým poradcům. „Klient nebude muset při analýze přemýšlet, za co kolik utrácí. Pokud umožní poradci náhled na svůj účet, poradce získá přesné informace, které mu umožní velmi rychle navrhnout klientovi optimální řešení pro jeho finance,“ upřesnil Duchoň v rozhovoru pro web Investujeme.cz, který spadá pod Fincentrum.

Takzvané otevřené bankovnictví přinesla od poloviny loňského ledna unijní směrnice PSD2. Banky musí umožnit přístup k účtům jak konkurenci, tak i nebankovním společnostem (pokud dostanou licenci a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale můžou ovládat všechny své účty z jediného rozhraní.

Fincentrum ani Swiss Life nemají ani bankovní licenci, ani speciální licenci pro nebankovní firmy potřebnou k multibankingu. Využijí ale licenci svého partnera – německé společnosti FinAPI, která ji u tamního regulátora získala letos v lednu. Licence platí pro celou EU, od dubna má FinAPI oprávnění k činnosti i od České národní banky.

Propojení s bankovními účty má být součástí už existující aplikace MůjŠanon. V první fázi budou moci klienti z jednoho místa jenom sledovat informace o stavu a pohybech na svých účtech, až ve druhé fázi se přidá i možnost účty ovládat, tedy zadávat z jednoho místa i platební příkazy.


Psali jsme:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Pojistěte potíže, ne jen vůz

Nejde jen o peníze. Dobrá pojistka vás rychle vrátí na silnici a váš život do normálních kolejí. Proto si zvolte…

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

21. 2. 2024 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera

Třetí největší banka končí s telefonním bankovnictvím

Klienti Komerční banky už nebudou moct zadávat platební příkazy a využívat další služby přes telefonního bankéře. Už dříve tuto službu zrušily UniCredit Bank a ČSOB.

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

20. 2. 2024 | Kateřina Hovorková | 4 komentáře

Kde všude měl účty? Novinka usnadní pátrání po dědictví

Pozůstalí ani notáři zatím nemají k dispozici nástroj, který by našel všechny bankovní účty zemřelého. Aspoň částečné vylepšení má přinést nová platforma, kterou chystají Notářská komora... celý článek

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Čtyři banky hlásí odstávku, o víkendu omezí platby

Česká spořitelna v noci z pátku 9. února na sobotu 10. února dočasně odstaví systém George. V mobilu ani na webu nebude dostupný od páteční 23. hodiny do sobotní osmé hodiny ranní.

Partners Financial Services