Přes Fincentrum na bankovní účty. Využije licenci německé firmy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 8. 2019

Klienti poradenské skupiny Fincentrum a Swiss Life Select získají přes klientský portál přístup na své běžné bankovní účty. V první fázi uvidí účty České spořitelny, Air Bank a ČSOB, postupně se přidají i zbývající banky.

Od využití takzvaného multibankingu si firma slibuje, že klienti získají kompletní a aktuální přehled o své finanční situaci. „Finanční poradce jim tak bude moci nabídnout produkty, které přesně reagují na jejich potřeby,“ říká Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum.

Se souhlasem klienta se jeho běžný účet (případně více účtů v různých bankách) propojí s informacemi, které o něm dosud mají finanční poradci – například o pojištění nebo investicích. V ideálním případě by tak lidé měli všechny smlouvy a informace týkající se osobních financí dostupné na jediném místě, a to online. Právě to má být podle Duchoně hlavní výhodou oproti samotným bankám, které multibanking také spouštějí.

Co nám nachystali

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď. 

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí

Fincentrum a Swiss Life Select věří, že lidé umožní náhled na účty i svým poradcům. „Klient nebude muset při analýze přemýšlet, za co kolik utrácí. Pokud umožní poradci náhled na svůj účet, poradce získá přesné informace, které mu umožní velmi rychle navrhnout klientovi optimální řešení pro jeho finance,“ upřesnil Duchoň v rozhovoru pro web Investujeme.cz, který spadá pod Fincentrum.

Takzvané otevřené bankovnictví přinesla od poloviny loňského ledna unijní směrnice PSD2. Banky musí umožnit přístup k účtům jak konkurenci, tak i nebankovním společnostem (pokud dostanou licenci a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale můžou ovládat všechny své účty z jediného rozhraní.

Fincentrum ani Swiss Life nemají ani bankovní licenci, ani speciální licenci pro nebankovní firmy potřebnou k multibankingu. Využijí ale licenci svého partnera – německé společnosti FinAPI, která ji u tamního regulátora získala letos v lednu. Licence platí pro celou EU, od dubna má FinAPI oprávnění k činnosti i od České národní banky.

Propojení s bankovními účty má být součástí už existující aplikace MůjŠanon. V první fázi budou moci klienti z jednoho místa jenom sledovat informace o stavu a pohybech na svých účtech, až ve druhé fázi se přidá i možnost účty ovládat, tedy zadávat z jednoho místa i platební příkazy.


Psali jsme:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

18. 1. 2023 | Petr Kučera

Bezúročná rezerva u kontokorentu v Air Bank končí

Air Bank ke konci března zruší možnost bezúročného čerpání kontokorentu do výše 3000 korun. Tu nabízela klientům od srpna 2021.

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

16. 1. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Ověření přes bankovní identitu už nabízí i UniCredit

Možnost přihlášení přes bankovní identitu při online přihlašování k Portálu občana nově nabízí i UniCredit Bank. Služba se bude dále rozšiřovat, oznámila dnes banka.

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

10. 1. 2023 | Petr Kučera | 4 komentáře

Air Bank nabízí rozložení plateb bez úroku. I zpětně

Klienti Air Bank si nově mohou rozložit platbu na tři měsíční splátky, a to bez úroku. Za využití služby zaplatí jednorázový poplatek 50 korun.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.