Přes Fincentrum na bankovní účty. Využije licenci německé firmy

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 16. 8. 2019 09:30

Klienti poradenské skupiny Fincentrum a Swiss Life Select získají přes klientský portál přístup na své běžné bankovní účty. V první fázi uvidí účty České spořitelny, Air Bank a ČSOB, postupně se přidají i zbývající banky.

Od využití takzvaného multibankingu si firma slibuje, že klienti získají kompletní a aktuální přehled o své finanční situaci. „Finanční poradce jim tak bude moci nabídnout produkty, které přesně reagují na jejich potřeby,“ říká Filip Duchoň, generální ředitel společnosti Fincentrum.

Se souhlasem klienta se jeho běžný účet (případně více účtů v různých bankách) propojí s informacemi, které o něm dosud mají finanční poradci – například o pojištění nebo investicích. V ideálním případě by tak lidé měli všechny smlouvy a informace týkající se osobních financí dostupné na jediném místě, a to online. Právě to má být podle Duchoně hlavní výhodou oproti samotným bankám, které multibanking také spouštějí.

Co nám nachystali

Online platby kartou mají být od poloviny září ještě bezpečnější a jednodušší. Kdo ale nemá mobilní aplikaci nebo chytrý telefon, bude to mít složitější než doteď. 

Změny v placení na internetu: SMS už nestačí

Fincentrum a Swiss Life Select věří, že lidé umožní náhled na účty i svým poradcům. „Klient nebude muset při analýze přemýšlet, za co kolik utrácí. Pokud umožní poradci náhled na svůj účet, poradce získá přesné informace, které mu umožní velmi rychle navrhnout klientovi optimální řešení pro jeho finance,“ upřesnil Duchoň v rozhovoru pro web Investujeme.cz, který spadá pod Fincentrum.

Takzvané otevřené bankovnictví přinesla od poloviny loňského ledna unijní směrnice PSD2. Banky musí umožnit přístup k účtům jak konkurenci, tak i nebankovním společnostem (pokud dostanou licenci a zároveň získají souhlas klienta). Lidé se pak už nebudou muset přihlašovat ke každému účtu zvlášť, ale můžou ovládat všechny své účty z jediného rozhraní.

Fincentrum ani Swiss Life nemají ani bankovní licenci, ani speciální licenci pro nebankovní firmy potřebnou k multibankingu. Využijí ale licenci svého partnera – německé společnosti FinAPI, která ji u tamního regulátora získala letos v lednu. Licence platí pro celou EU, od dubna má FinAPI oprávnění k činnosti i od České národní banky.

Propojení s bankovními účty má být součástí už existující aplikace MůjŠanon. V první fázi budou moci klienti z jednoho místa jenom sledovat informace o stavu a pohybech na svých účtech, až ve druhé fázi se přidá i možnost účty ovládat, tedy zadávat z jednoho místa i platební příkazy.


Psali jsme:

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

23. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

Komerční bance od dnešního rána nefungovalo internetové bankovnictví MojeBanka. Klienti zatím mohli použít mobilní aplikaci, která je dál funkční.

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

18. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

Do systému okamžitých plateb se nově zapojila Oberbank. Zatím je dokáže jenom přijímat z jiných bank, které tuto novinku zavedly už dřív.

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách... celý článek

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

12. 11. 2020 | Petr Kučera | 19 komentářů

Nejabsurdnější bankovní poplatky. Kde vám je naúčtují

Prozkoumali jsme, které banky mají v ceníku položky z medailových pozic ankety o nejabsurdnější poplatek. A jak se jim můžete vyhnout, když nechcete rovnou změnit banku.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.