Stejný obal, horší obsah. Vláda zakázala dvojí kvalitu potravin

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019 16:30

V Česku začne platit zákaz prodeje potravin, které sice mají stejný obal jako v jiných zemích EU, ale různé složení nebo vlastnosti (často horší než na Západě). Počítají s tím novely zákonů o potravinách a o ochraně spotřebitele, které dnes schválila vláda.

Dodržování zákazu má kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, za porušení by hrozila pokuta až 50 milionů korun.

Podobný krok chystá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce zakázat prodej všeho dalšího zboží ve stejném obalu, ale různé kvalitě. Zákaz by se pak týkal nejenom potravin.

Dvojí kvalitu se snažili omezit zástupci zemí střední a východní Evropy prostřednictvím Evropské komise. Měly tak skončit případy, kdy spotřebitelé nemůžou na první pohled poznat rozdíl. Odlišné složení by mělo být jasně označeno, aby bylo pro spotřebitele okamžitě viditelné (tedy ne malým písmem na zadní straně nebo matoucím, nicneříkajícím dodatkem k názvu jako „speciální edice“).

Evropský parlament ale nakonec schválil mírnější verzi, která dál počítá s výjimkami kvůli chuťovým preferencím spotřebitelů, dostupností surovin a podobně. O tom, kdy výrobce skutečně zohledňuje odlišné chutě v různých státech, a kdy jenom šetří na kvalitě, by se v každém jednotlivém případě vedl zřejmě dlouhý spor.

Česká vláda se proto rozhodla pro přísnější a rychlejší úpravu. Novelu teď projednají poslanci.

Odpovědnost za dvojí kvalitu by měl mít výrobce nebo distributor, říká předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Obchod nemá možnost zjistit, zda se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemůže zkontrolovat, zda jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech, nebo ne," vysvětluje.

Obchodní řetězce také chtějí, aby ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku, která jednoznačně stanoví jednak to, jaké úpravy potraviny budou považovány za odlišnou verzi, a stejně tak stanoví minimální podmínky pro odlišnost obalů různých verzí potraviny tak, aby český zákazník nebyl klamán příliš podobnými obaly.

Součástí zákazu by podle Prouzy měla být i novela zákona o významné tržní síle. Výrobci totiž dosud můžou v praxi bránit obchodníkovi, aby si objednal (dovezl) lepší verzi potraviny z jiného členského státu. Takové bránění by se mělo stát zakázanou obchodní praktikou, říká šéf svazu obchodu.

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

24. 2. 2021 | Veronika Hejná | 3 komentáře

Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte

Od března začínají platit nová pravidla Evropské komise, která zaručují opravitelnost domácích spotřebičů. Praktické dopady poznají spotřebitelé zřejmě až za dva roky. A například u... celý článek

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

17. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Podvodníci už míří i na občanky. Slibují bitcoiny

S pokračující investiční horečkou kolem bitcoinu a dalších kryptoměn dál roste aktivita podvodníků. Zneužívají známé tváře nebo značky a snaží se dostat k osobním datům i penězům. Třeba... celý článek

Kvalita benzinu a nafty roste. Kde prodávali špatné?

4. 2. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Kvalita benzinu a nafty roste. Kde prodávali špatné?

Čerpací stanice v Česku loni prodávaly nejkvalitnější pohonné hmoty v novodobé historii. Potvrzuje to dnes zveřejněná statistika České obchodní inspekce.

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

12. 1. 2021 | Petr Kučera | 78 komentářů

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během roku 2020.

Na tyhle e-shopy pozor. Poznáte je teď snadněji

22. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Na tyhle e-shopy pozor. Poznáte je teď snadněji

Na seznamu rizikových stránek, který vede Česká obchodní inspekce (ČOI), je už víc jak 1000 webů. Jde většinou o anonymní či dokonce podvodné stránky, které se tváří jako e-shopy a... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.