Stejný obal, horší obsah. Vláda zakázala dvojí kvalitu potravin

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019

V Česku začne platit zákaz prodeje potravin, které sice mají stejný obal jako v jiných zemích EU, ale různé složení nebo vlastnosti (často horší než na Západě). Počítají s tím novely zákonů o potravinách a o ochraně spotřebitele, které dnes schválila vláda.

Dodržování zákazu má kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, za porušení by hrozila pokuta až 50 milionů korun.

Podobný krok chystá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce zakázat prodej všeho dalšího zboží ve stejném obalu, ale různé kvalitě. Zákaz by se pak týkal nejenom potravin.

Dvojí kvalitu se snažili omezit zástupci zemí střední a východní Evropy prostřednictvím Evropské komise. Měly tak skončit případy, kdy spotřebitelé nemůžou na první pohled poznat rozdíl. Odlišné složení by mělo být jasně označeno, aby bylo pro spotřebitele okamžitě viditelné (tedy ne malým písmem na zadní straně nebo matoucím, nicneříkajícím dodatkem k názvu jako „speciální edice“).

Evropský parlament ale nakonec schválil mírnější verzi, která dál počítá s výjimkami kvůli chuťovým preferencím spotřebitelů, dostupností surovin a podobně. O tom, kdy výrobce skutečně zohledňuje odlišné chutě v různých státech, a kdy jenom šetří na kvalitě, by se v každém jednotlivém případě vedl zřejmě dlouhý spor.

Česká vláda se proto rozhodla pro přísnější a rychlejší úpravu. Novelu teď projednají poslanci.

Odpovědnost za dvojí kvalitu by měl mít výrobce nebo distributor, říká předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Obchod nemá možnost zjistit, zda se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemůže zkontrolovat, zda jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech, nebo ne," vysvětluje.

Obchodní řetězce také chtějí, aby ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku, která jednoznačně stanoví jednak to, jaké úpravy potraviny budou považovány za odlišnou verzi, a stejně tak stanoví minimální podmínky pro odlišnost obalů různých verzí potraviny tak, aby český zákazník nebyl klamán příliš podobnými obaly.

Součástí zákazu by podle Prouzy měla být i novela zákona o významné tržní síle. Výrobci totiž dosud můžou v praxi bránit obchodníkovi, aby si objednal (dovezl) lepší verzi potraviny z jiného členského státu. Takové bránění by se mělo stát zakázanou obchodní praktikou, říká šéf svazu obchodu.

Rychlé řešení škod na majetku

@SubmitCaption

Zvládněte nečekané situace v klidu. Více než 30 % škod na majetku vyřešíme již v den jejich nahlášení.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

nákupy, potraviny, spotřebitel

A tohle už jste četli?

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

22. 5. 2023 | Veronika Hejná

Hrozba jako u H-Systemu. Lidé mohou přijít o nehotové soláry

Insolvence společnosti Energetický holding Malina přináší problémy i klientům, kterým ke zprovoznění chybí už jen drobné nedodělky. Zaplacením zálohy se totiž nestali vlastníky dodaných... celý článek

Zdražili vám energie? Možná to neplatí, upozorňuje úřad

18. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zdražili vám energie? Možná to neplatí, upozorňuje úřad

Energetický regulační úřad varuje před praktikami některých prodejců energií, kteří neoprávněně svým zákazníkům zvyšují cenu za dodávky. Varování úřad vydal na základě rostoucího počtu... celý článek

Úrok není všechno. Jak poznat, která půjčka je nejvýhodnější

18. 5. 2023 | Jan Müller | 1 komentář

Úrok není všechno. Jak poznat, která půjčka je nejvýhodnější

Naštěstí pro vás je tady RPSN. K čemu je tahle zkratka na světě, co znamená a proč se vyplatí ji znát?

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

25. 4. 2023 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy přes Facebook. Berou na sebe masku bankéře, úředníka nebo i kamaráda. Pomůžeme vám nenaletět. celý článek

Kontrola potravin dopadla hůř, než se čekalo. Zavřelo pět prodejen

13. 4. 2023 | Jana Divinová

Kontrola potravin dopadla hůř, než se čekalo. Zavřelo pět prodejen

Už několik týdnů probíhají kontroly u zemědělců a potravinářů kvůli vysokým cenám potravin. Zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) a České obchodní inspekce (ČOI)... celý článek

Partners Financial Services