Stejný obal, horší obsah. Vláda zakázala dvojí kvalitu potravin

pk | rubrika: Aktuality | 20. 5. 2019

V Česku začne platit zákaz prodeje potravin, které sice mají stejný obal jako v jiných zemích EU, ale různé složení nebo vlastnosti (často horší než na Západě). Počítají s tím novely zákonů o potravinách a o ochraně spotřebitele, které dnes schválila vláda.

Dodržování zákazu má kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, za porušení by hrozila pokuta až 50 milionů korun.

Podobný krok chystá i ministerstvo průmyslu a obchodu. Chce zakázat prodej všeho dalšího zboží ve stejném obalu, ale různé kvalitě. Zákaz by se pak týkal nejenom potravin.

Dvojí kvalitu se snažili omezit zástupci zemí střední a východní Evropy prostřednictvím Evropské komise. Měly tak skončit případy, kdy spotřebitelé nemůžou na první pohled poznat rozdíl. Odlišné složení by mělo být jasně označeno, aby bylo pro spotřebitele okamžitě viditelné (tedy ne malým písmem na zadní straně nebo matoucím, nicneříkajícím dodatkem k názvu jako „speciální edice“).

Evropský parlament ale nakonec schválil mírnější verzi, která dál počítá s výjimkami kvůli chuťovým preferencím spotřebitelů, dostupností surovin a podobně. O tom, kdy výrobce skutečně zohledňuje odlišné chutě v různých státech, a kdy jenom šetří na kvalitě, by se v každém jednotlivém případě vedl zřejmě dlouhý spor.

Česká vláda se proto rozhodla pro přísnější a rychlejší úpravu. Novelu teď projednají poslanci.

Odpovědnost za dvojí kvalitu by měl mít výrobce nebo distributor, říká předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. "Obchod nemá možnost zjistit, zda se daná potravina vyrábí ve více variantách, a nemůže zkontrolovat, zda jsou jednotlivé varianty na evropském trhu nabízeny ve shodných či zdánlivě shodných obalech, nebo ne," vysvětluje.

Obchodní řetězce také chtějí, aby ministerstvo zemědělství vydalo vyhlášku, která jednoznačně stanoví jednak to, jaké úpravy potraviny budou považovány za odlišnou verzi, a stejně tak stanoví minimální podmínky pro odlišnost obalů různých verzí potraviny tak, aby český zákazník nebyl klamán příliš podobnými obaly.

Součástí zákazu by podle Prouzy měla být i novela zákona o významné tržní síle. Výrobci totiž dosud můžou v praxi bránit obchodníkovi, aby si objednal (dovezl) lepší verzi potraviny z jiného členského státu. Takové bránění by se mělo stát zakázanou obchodní praktikou, říká šéf svazu obchodu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 3 komentáře

Pojišťovny čekají nové spory. Ústavní soud se zastal klienta

Někteří lidé, kteří si před lety sjednali investiční životní pojištění, mají šanci na vrácení víc peněz. Podle Ústavního soudu nemuseli hned od začátku vědět, že je smlouva neplatná.... celý článek

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

6. 5. 2022 | Martin Horvát | 4 komentáře

Zaměstnanec způsobil škodu klientovi. Po kom chtít náhradu?

Při plnění pracovních úkolů může zaměstnanec způsobit škodu nějaké třetí osobě – typicky zákazníkovi, klientovi nebo dodavateli svého zaměstnavatele. Na koho se má poškozený obrátit... celý článek

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.