Poradna - Capital partners - co dál s mým účtem?

Capital partners - co dál s mým účtem?

U Capital partners mám jeden titul z US burzy. Samozřejmě už nějakou dobu vím, co je to za firmu a akcie jsem bral jako dlouhodobou investici, tak mě jejich telefonáty, ať přikoupím nechaly chladným. Firma však konečně díky ČNB končí, volal mi jejich zástupce, že konec smlouvy pro mě znamená jenom to nejlepší a že můj titul musím odprodat, protože je na sběrném účtě. Je to tak skutečně? Nemůže mi titul přejít pod jiného obchodníka?

Dotaz poslal/a: garps, 12. 01. 2011 09:59

Vypomohl jsem si u zdroje nejkvalifikovanějšího, tedy u České národní banky. Zde je odpověď:
K Vašemu dotazu, který se týkal jednání obchodníka s cennými papíry CAPITAL PARTNERS a.s. v souvislosti se změnou předmětu jeho podnikání, Česká národní banka sděluje, že v případě rozhodnutí o změně předmětu podnikání podle ustanovení § 18 odst. 1 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o podnikání na kapitálovém trhu"), je obchodník s cennými papíry povinen postupovat v souladu s ustanovením § 18 odst. 2 zákona o podnikání na kapitálovém trhu a vydat majetek zákazníků a vypořádávat své pohledávky a závazky vyplývající z poskytnutých investičních služeb.

Podle zjištění České národní banky je proces vydávání majetku zákazníků komplikován objektivně danou skutečností, že investiční nástroje nakoupené na kapitálových trzích v USA, které jsou evidovány na hromadných účtech vedených na jméno CAPITAL PARTNERS u obchodníků s cennými papíry v USA, není možné převést na hromadný účet vedený na jméno jiného obchodníka s cennými papíry ani na individuální účet vedený u příslušného depozitáře přímo na jméno zákazníka. Uvedené omezení je důsledkem opatření, která přijal depozitář Penson Financial Services, Inc. (dále jen "Penson"), za účelem splnění povinností, které mu ukládá federální zákon USA proti financování terorismu. Jediný zákonný způsob, jak by bylo možné takový převod provést, je prodej investičních nástrojů za aktuální tržní cenu, výběr finančních prostředků ze zákaznického účtu a jejich převod na účet u jiného obchodníka s cennými papíry.

Dle názoru České národní banky má každý zákazník, který je vlastníkem akcií evidovaných na účtu zákazníků CAPITAL PARTNERS u Pensonu, s ohledem na výše uvedené skutečnosti, jednu ze tří možností:

První možností je podat CAPITAL PARTNERS pokyn k prodeji investičních nástrojů evidovaných na účtu u Pensonu. Tuto možnost lze aplikovat v případě, kdy se zákazník obává, že by v době před uplynutím výpovědní lhůty mohlo dojít k výraznému poklesu kursu těchto investičních nástrojů. V případě podání pokynu k prodeji investičních nástrojů je nutné počítat s tím, že je obchodník s cennými papíry oprávněn účtovat za obstarání obchodu smluvní odměnu podle platného sazebníku poplatků.

Druhou možností je vyčkat na prodej investičních nástrojů obchodníkem s cennými papíry po uplynutí výpovědní lhůty. Vzhledem ke skutečnosti, že nutnost tohoto prodeje je přímým důsledkem jednostranného rozhodnutí obchodníka s cennými papíry Česká národní banka zastává názor, že CAPITAL PARTNERS není oprávněn účtovat zákazníkům za provedení těchto vynucených prodejů smluvní odměnu podle individuálního ceníku služeb sjednaného se zákazníkem, ale jen prokazatelné účelně vynaložené náklady spojené s realizací těchto obchodů. Důsledkem čekání zákazníka na uplynutí výpovědní lhůty však může být snížení (ale i zvýšení) hodnoty investičních nástrojů na jeho zákaznickém účtu v důsledku vývoje jejich kursu na příslušném kapitálovém trhu.

Třetí možnost bezprostředně navazuje na možnost první nebo druhou. Výchozím předpokladem je uzavření příkazní smlouvy o obstarání nákupu a prodeje investičních nástrojů s jiným obchodníkem s cennými papíry, který poskytuje investiční služby k investičním nástrojům obchodovaným na kapitálových trzích v USA. Následně je nutné podat CAPITAL PARTNERS pokyn k prodeji investičních nástrojů evidovaných na účtu u Pensonu a pokyn k převodu finanční částky získané prodejem na zákaznický účet u jiného obchodníka s cennými papíry nebo vyčkat na vyplacení finančních prostředků za prodej cenných papírů obchodníkem po uplynutí výpovědní lhůty a převedení těchto prostředků na zákaznický účet jiného obchodníka. Po připsání potřebné částky na zákaznický účet u příslušného obchodníka s cennými papíry by pak bylo možné podat pokyn k nákupu stejného množství akcií za aktuální tržní cenu.

Česká národní banka děkuje za Váš podnět, který považuje za velmi prospěšný pro plnění jednoho z hlavních statutárních cílů dohledu nad kapitálovým trhem, kterým je přispívat k ochraně investorů a rozvoji kapitálového trhu a podporovat osvětu v této oblasti.

Děkuji tímto expertům z České národní banky.

Ondřej Veselý

Ondřej Veselý - vedoucí Klientského centra Partners na Václavském náměstí, ondrej.vesely@partners.cz, 09. 02. 2011 06:01

Výpis článků s klíčovým slovem akcie, obchodování s akciemi

Podílové fondy sílí. Víra je fajn, ale problémy nezmizí

5. 6. 2020 | Martin Mašát | 2 komentáře

Podílové fondy sílí. Víra je fajn, ale problémy nezmizí

Finanční trhy rostou díky optimismu investorů, že pandemie je za námi a že se ekonomiky rychle rozhýbají. Podle ekonoma Martina Mašáta z finanční skupiny Partners je však současné nadšení stejně přehnané, jako byla předchozí panika.

Rostou! Akcie se oklepaly z tvrdého pádu, zůstaňte ale opatrní

3. 6. 2020 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Rostou! Akcie se oklepaly z tvrdého pádu, zůstaňte ale opatrní

Koronavirus rychle srazil akcie o desítky procent dolů a připomněl, že investice do nich není bez rizika. Poměrně rychlý byl ale i následující odraz ode dna, zvlášť u technologických firem. Mezi poražené zatím patří pražská burza.

Porazíme inflaci. Krize ukázala, jak funguje Kohoutův „robot“

27. 5. 2020 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Porazíme inflaci. Krize ukázala, jak funguje Kohoutův „robot“

Do investování nepatří emoce, rozhodovat mají tvrdá čísla. Ekonom Pavel Kohout našel ta podle něj nejspolehlivější a vytvořil algoritmus, na kterém stojí fond Quant. Ten v krizi ukázal, že se mu daří plnit, co slibuje. Zatímco se trhy propadly o desítky procent, Quant počítal ztráty v jednotkách. Hlavní poslání fondu je neztratit klientům peníze a zhodnotit je nad inflaci. Mezi naše cíle nepatří lámání rekordů, říká Kohout v rozhovoru pro Peníze.cz.

Průměrný investor ztratil za čtvrtletí ve fondech 9 %. Ale nepanikařil

14. 5. 2020 | Petr Kučera | 1 komentářů

Průměrný investor ztratil za čtvrtletí ve fondech 9 %. Ale nepanikařil

Průměrnému českému investorovi klesla hodnota jeho investice v podílových fondech během prvního čtvrtletí o 8,9 procenta. Vyplývá to ze statistiky Asociace pro kapitálový trh (AKAT), která zahrnuje i březnový propad na trzích kvůli koronavirové panice.

Nové triky „finančních poradců“: Investice, ale i stavebko

12. 5. 2020 | Petr Zámečník | 30 komentářů

Nové triky „finančních poradců“: Investice, ale i stavebko

Vedle kvalitních finančních poradců bohužel narazíme i na lidi, kteří se za ně jenom vydávají a chtějí se hlavně obohatit na účet klienta. Ubývá jich, ale zcela nemizí. Jak se jejich praktiky měnily v čase a na co si dát pozor?

Buffett sedí na hotovosti. Utekla mu šance, nebo čeká hlubší propad?

10. 5. 2020 | Jan Traxler | 3 komentáře

Buffett sedí na hotovosti. Utekla mu šance, nebo čeká hlubší propad?

Při březnové panice nekupoval Warren Buffett žádné akcie. Naopak v dubnu prodal všechny aerolinky a dál hromadí hotovost. Vypadá to, že Fed mu tentokrát vypálil rybník.

Investování pro všechny: Komu věřit

9. 5. 2020 | Gabriel Pleska | 6 komentářů

Investování pro všechny: Komu věřit

Jednoduchá rada: v investování nevěřte tomu, že je něco jisté. Pokud má někdo stoprocentní tip, pokud něco chtějí všichni, ruce pryč. A především: nikdy nevěřte sami sobě. O nejvíc peněz vás při investování můžou připravit vaše srdce a vaše hlava.

Strach na trzích? Šance nakoupit akcie se slevou

27. 4. 2020 | Martin Mašát | 9 komentářů

Strach na trzích? Šance nakoupit akcie se slevou

Lidé zapomínají na všechno ošklivé. Kdo si ještě pamatuje padesátiprocentní poklesy cen akcií v letech 2002 a 2008? Leckoho pak překvapí, že akcie můžou čas od času padat.

Kam teď investovat. Akcie očima expertů

24. 4. 2020 | Ondřej Tůma | 16 komentářů

Kam teď investovat. Akcie očima expertů

Říká se, že větší pokles cen akcií je ideální doba k jejich nákupu. Ptáme se odborníků, jestli to platí i teď. A pokud ano, do jakých akcií tedy investovat.

V investicích je teď potřeba zatnout zuby a vydržet

23. 4. 2020 | Ondřej Tůma | 4 komentáře

V investicích je teď potřeba zatnout zuby a vydržet

Na finančních trzích toho Martin Řezáč zažil hodně. Splasknutí internetové bubliny na začátku milénia, velkou krizi po roce 2008 i rekordní akciovou jízdu posledních let. „Rozhodně není důvod k panice. Když dnes někdo vycouvá z investování, už se jen těžko vrátí zpátky,“ říká v rozhovoru předseda Asociace pro kapitálový trh ČR a šéf české pobočky Erste Asset Management.

Nejlepší den od roku 1933. Akcie nakopl americký plán

25. 3. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 4 komentáře

Nejlepší den od roku 1933. Akcie nakopl americký plán

Světové akcie mají za sebou nejzelenější den za poslední roky. Růstový impuls přišel ze Spojených států amerických, kde se politici dohodli na masivním balíku podpory pro tamní ekonomiku.

Dividendy nevyplatí ani Komerční banka

24. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Dividendy nevyplatí ani Komerční banka

Komerční banka nevyplatí dividendy za loňský zisk. Vyšla tak vstříc České národní bance, která před týdnem vyzvala jednotlivé banky ke zvýšené obezřetnosti a k zastavení výplaty dividend.

Kvůli ochraně života zemře ekonomika, varují bývalí šéfové ČNB

20. 3. 2020 | Jiří Hovorka, Petr Kučera | 15 komentářů

Kvůli ochraně života zemře ekonomika, varují bývalí šéfové ČNB

Týden na trzích byl jako na houpačce. V pondělí a ve středu burzy ve Spojených státech a v Evropě rychle ztrácely, v úterý a ve čtvrtek přišlo mírné oživení a pátek je rozpolcený. Evropské akcie skončily růstem, americké padaly poté, co úřady například v Kalifornii vyhlásily karanténu.

Koruna zastavila pád. ČNB půlku zisku do rozpočtu nepošle

19. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Koruna zastavila pád. ČNB půlku zisku do rozpočtu nepošle

Po středečním propadu, se trhy ve čtvrtek zklidnily.

Koruna prudce oslabila. Americké akcie padají

18. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Koruna prudce oslabila. Americké akcie padají

Středeční dění na finančních trzích jsme sledovali online.

Moneta nevyplatí dividendu a zadrží čistý zisk

17. 3. 2020 | Petr Kučera

Moneta nevyplatí dividendu a zadrží čistý zisk

Moneta Money Bank se rozhodla pozastavit svou dividendovou politiku a zadržet čistý zisk za rok 2019.

Trhy po černém pondělí: Nahoru, dolů a zase zpátky

17. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 55 komentářů

Trhy po černém pondělí: Nahoru, dolů a zase zpátky

Aktuální dění na finančních trzích jsme sledovali online.

Černé pondělí: Prudký pád akcií, koruna klesá pod 27 za euro

16. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Černé pondělí: Prudký pád akcií, koruna klesá pod 27 za euro

Aktuální dění na finančních trzích jsme sledovali online.

Koruna oslabila nejvíc od intervencí, burzy prudce padají

12. 3. 2020 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Koruna oslabila nejvíc od intervencí, burzy prudce padají

Česká měna dnes výrazně oslabila. Vůči euru klesla na 26,23 koruny za euro, což je nejslabší úroveň od června 2017. K dolaru oslabila na 23,67 Kč/USD, vyplývá z údajů webu Patria Online.

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

10. 3. 2020 | Jan Traxler | 9 komentářů

Je čas začít s nákupy akcií. Panika jako příležitost

Indexy spadly během tří týdnů o 20 až 25 %, mnohé akcie i výrazně více. Po černém pondělí nastal vhodný čas uskutečnit první větší nákupy.

Partner sekce

Partners Financial Services, a.s.

Partners Financial Services, a.s.

Ryze česká akciová společnost Partners Financial Services, a.s., zahájila svou činnost v červnu roku 2007 a její hlavní aktivitou je poskytování nezávislého finančního poradenství. V roce 2009 se stala největší finančněporadenskou firmou v České republice a v roce 2010 překročil provizní obrat společnosti jednu miliardu korun. Do skupiny Partners patří i projekty Partners bankovní služby, Partners Akademie, Partners media a Partners investiční společnost. Zásluhu na úspěchu poradenství Partners má především objektivita, nabídka exkluzivních produktů a pečlivá příprava a vzdělání finančních poradců Partners. Odborníci a analytici Partners v čele s Pavlem Kohoutem, Alešem Tůmou, Dušanem Šídlem a Igorem Polanským publikují v předních českých médiích. V roce 2011 Partners vyhlásili 8. září Dnem finanční gramotnosti a spustili projekt pod stejným názvem ve spolupráci s organizací UNESCO. Partners se rozhodli vrátit finančnímu poradenství v České republice důstojnost, která mu náleží, a nabídnout klientům seriózní a komplexní pomoc s jejich rodinnými financemi.

Za tuto kategorii odpovídá:

Martin Tománek

http://www.partners.cz/

Partnerem poradny od: 1.6.2012

Ušetřete s Peníze.cz

Naši čtenáři s námi ušetřili už  12 275 794 Kč. Podívejte se na poslední poptávky a vyzkoušejte nás také. Vše je zcela zdarma.

Aktuální články

Bakšiš, Vojtík, Rýmula. Zkroťte virus líp než oni!

Bakšiš, Vojtík, Rýmula. Zkroťte virus líp než oni!

Zvládli byste ukočírovat pandemii koronaviru? Zkuste to v satirické online hře Korona...více

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

Rekordně levné hypotéky nečekejte, říká expert z České spořitelny

„Pro realitní i úvěrový trh je teď klíčové, jak se bude zotavovat ekonomika. Koncem roku...více

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

V Česku je světová novinka mezi bankomaty

ČSOB se pochlubila, že jako první na českém trhu uvedla do provozu řadu bezkontaktních...více

Interaktivní grafiky

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Průvodce výpisem z katastru nemovitostí

Vyznat se ve výpisu z katastru nemovitostí je často složité. Připravili jsme průvodce, který vám pomůže se zorientovat v jeho jednotlivých částech.

Spočítejte si osobní inflaci

Spočítejte si osobní inflaci

Inflace se měří indexem cen průměrného koše výrobků a služeb. Jenže každý kupuje něco jiného, proto na každého inflace působí jinak.

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Jak se vyvíjejí v Česku mzdy a nezaměstnanost

Unikátní mapa, na které můžete sledovat vývoj nezaměstnanosti a průměrných platů v jednotlivých českých krajích od roku 2006.

Přihlášení k newsletteru

Změny, novinky a aktuality ze světa osobních financí přehledně ve vaší schránce – čtěte náš pravidelný newsletter.

Informace ke zpracování osobních údajů
Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.