Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 8. 2022
Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Zdroj: Yuri Hoyda/Shutterstock

Prudký růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i ve druhém čtvrtletí roku 2022. U bytů a rodinných domů tempo zdražování ale mírně pokleslo. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

„Ve druhém čtvrtletí došlo k částečnému zpomalení růstu cen bytů a rodinných domů. Pozemky naopak atakovaly další rekordy,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Vyšší úroky a zpřísnění úvěrových ukazatelů ze strany České národní banky se podle něj začnou víc projevovat ve druhé polovině roku 2022, kdy čeká viditelnější snížení tempa růstu cen nemovitostí. O tom, že některé nemovitosti už teď i zlevňují jsme psali nedávno v textu Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Byty za letošní duben až červen zdražily meziročně o 21 %. Když porovnáme jenom první a druhé čtvrtletí roku 2022, stouply ceny bytů o 4,1 %. Naposledy byl čtvrtletní růst rychlejší, konkrétně 5,4 %. Od roku 2010 zdražily byty už o víc jak dvojnásobek (122,8 %).

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

„Ke konci druhého čtvrtletí jsme již zaznamenali dostavující se negativní faktory, které začínají pomalu brzdit další růst. Zdá se, že trh začíná být po dlouhé době ovládán kupujícími, nikoliv prodávajícími. Růst cen táhly především kraje, naopak nemovitosti v Praze vykázaly nejmenší pohyb cen. Pražský trh s novostavbami zaznamenal stagnaci cen a třetinový propad prodejů. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám hypoték převažovali u novostaveb kupující s vlastními finančními prostředky,“ shrnuje Feix.

HB IndexZdroj: Hypoteční banka

Ceny rodinných domů byly v letošním druhém čtvrtletí o 19,9 % meziročně vyšší, oproti předchozímu čtvrtletí pak vyrostly o 4,5 %. I tady došlo ke zpomalení tempa růstu mezi kvartály, když minule zde HB Index zaznamenal růst o 4,7 %. Od roku 2010 zdražily rodinné domy už téměř na dvojnásobek (98,9 %).

„Za zpomalením tempa růstu je nižší poptávka, kterou ovlivnily vyšší úrokové sazby. Přetrvává zájem o menší rodinné domy v dobrém technickém stavu. Naopak je viditelný propad poptávky po starších, energeticky náročných domech a těch, které jsou ve větší vzdálenosti od velkých měst. Důvodem jsou rostoucí ceny energií a pohonných hmot,“ říká Feix.

Kvůli vysokým cenám stavebních materiálů a energií se podle Feixe prakticky zastavila individuální výstavba rodinných domů a u mnoha rozestavených projektů se práce prodlužují nebo se zastavují na dobu neurčitou. „Výjimkou v developerských smlouvách nejsou ani inflační doložky,“ doplňuje Feix.

Zdroj: Hypoteční banka

Pozemky pokračovaly ve druhém čtvrtletí roku 2022 v rekordním zdražování. Meziročně se jejich ceny zvýšily o 24 %, mezičtvrtletně jejich cena rostla o 5,7 %. Od roku 2010 stouply ceny pozemků už o 155 %.

„Za pokračujícím růstem je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, na kterou prozatím nedopadl vliv rostoucích úrokových sazeb. Pozemky se stále potýkají s limity trhů, které jsou spojené s problematikou zastaralých územních plánů a nedostatečné kapacity inženýrských sítí pro výstavbu. V této kategorii prozatím stále roste zájem o pozemky vzdálené od měst, především díky jejich cenové dostupnosti,“ říká Feix.

Zdroj: Hypoteční banka

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Za pět dvanáct. Roier má licenci pro investiční crowdfunding

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Za pět dvanáct. Roier má licenci pro investiční crowdfunding

Čtyři dny před posledním termínem oznámila zisk licence poskytovatele služeb skupinového financování další investiční platforma, která nabízí takzvaný investiční crowdfunding, značka... celý článek

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

24. 10. 2023 | Petr Kučera

První licenci pro investiční crowdfunding získal Investown

Investiční platforma Investown oznámila, že jako první v Česku obdržela licenci poskytovatele služeb skupinového financování – takzvaného crowdfundingového investování.

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

19. 10. 2023 | Pavel Strnad | 1 komentář

Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto... celý článek

Budoucnost je v nájemním bydlení, říká spolumajitel fintechové platformy

10. 10. 2023 | Hynek Just

Budoucnost je v nájemním bydlení, říká spolumajitel fintechové platformy

Co je to realitní crowdfunding? Jak je možné, že investoři mají garantovaný výnos přes 10 procent? A co když nastane armagedon? Honzu Běhounka z crowdfundingové platformy Roier jsme... celý článek

Partners Financial Services