Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 9. 8. 2022
Nemovitosti dál zdražují, bydlení o něco pomaleji. Nová čísla

Zdroj: Yuri Hoyda/Shutterstock

Prudký růst cen nemovitostí v Česku pokračoval i ve druhém čtvrtletí roku 2022. U bytů a rodinných domů tempo zdražování ale mírně pokleslo. Ukazují to data HB Indexu, vycházejícího z odhadů tržních cen nemovitostí, které si prostřednictvím hypotečního úvěru pořídili klienti Hypoteční banky.

„Ve druhém čtvrtletí došlo k částečnému zpomalení růstu cen bytů a rodinných domů. Pozemky naopak atakovaly další rekordy,“ říká Jiří Feix, předseda představenstva Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny.

Vyšší úroky a zpřísnění úvěrových ukazatelů ze strany České národní banky se podle něj začnou víc projevovat ve druhé polovině roku 2022, kdy čeká viditelnější snížení tempa růstu cen nemovitostí. O tom, že některé nemovitosti už teď i zlevňují jsme psali nedávno v textu Bod zlomu. Ceny nemovitostí klesají, nájmy raketově rostou.

Vyberte si nemovitost

Výběr nemovitosti.
Zdroj: Shutterstock.com

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Reality Peníze.cz

Byty za letošní duben až červen zdražily meziročně o 21 %. Když porovnáme jenom první a druhé čtvrtletí roku 2022, stouply ceny bytů o 4,1 %. Naposledy byl čtvrtletní růst rychlejší, konkrétně 5,4 %. Od roku 2010 zdražily byty už o víc jak dvojnásobek (122,8 %).

„Ke konci druhého čtvrtletí jsme již zaznamenali dostavující se negativní faktory, které začínají pomalu brzdit další růst. Zdá se, že trh začíná být po dlouhé době ovládán kupujícími, nikoliv prodávajícími. Růst cen táhly především kraje, naopak nemovitosti v Praze vykázaly nejmenší pohyb cen. Pražský trh s novostavbami zaznamenal stagnaci cen a třetinový propad prodejů. Vzhledem k rostoucím úrokovým sazbám hypoték převažovali u novostaveb kupující s vlastními finančními prostředky,“ shrnuje Feix.

HB IndexZdroj: Hypoteční banka

Ceny rodinných domů byly v letošním druhém čtvrtletí o 19,9 % meziročně vyšší, oproti předchozímu čtvrtletí pak vyrostly o 4,5 %. I tady došlo ke zpomalení tempa růstu mezi kvartály, když minule zde HB Index zaznamenal růst o 4,7 %. Od roku 2010 zdražily rodinné domy už téměř na dvojnásobek (98,9 %).

„Za zpomalením tempa růstu je nižší poptávka, kterou ovlivnily vyšší úrokové sazby. Přetrvává zájem o menší rodinné domy v dobrém technickém stavu. Naopak je viditelný propad poptávky po starších, energeticky náročných domech a těch, které jsou ve větší vzdálenosti od velkých měst. Důvodem jsou rostoucí ceny energií a pohonných hmot,“ říká Feix.

Kvůli vysokým cenám stavebních materiálů a energií se podle Feixe prakticky zastavila individuální výstavba rodinných domů a u mnoha rozestavených projektů se práce prodlužují nebo se zastavují na dobu neurčitou. „Výjimkou v developerských smlouvách nejsou ani inflační doložky,“ doplňuje Feix.

Zdroj: Hypoteční banka

Pozemky pokračovaly ve druhém čtvrtletí roku 2022 v rekordním zdražování. Meziročně se jejich ceny zvýšily o 24 %, mezičtvrtletně jejich cena rostla o 5,7 %. Od roku 2010 stouply ceny pozemků už o 155 %.

„Za pokračujícím růstem je dlouhodobý převis poptávky nad nabídkou, na kterou prozatím nedopadl vliv rostoucích úrokových sazeb. Pozemky se stále potýkají s limity trhů, které jsou spojené s problematikou zastaralých územních plánů a nedostatečné kapacity inženýrských sítí pro výstavbu. V této kategorii prozatím stále roste zájem o pozemky vzdálené od měst, především díky jejich cenové dostupnosti,“ říká Feix.

Zdroj: Hypoteční banka

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovisti i výši nájmu

online | rychle | zdarma

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

19. 9. 2022 | Jan Traxler

Nemovitostní fondy hlásí rekordní rok. Známe výsledky za pololetí

Na vysokou inflaci to sice letos stačit nebude, přesto se můžeme těšit na rekordní výnosy. V prvním pololetí byly silně nadprůměrné, ukazuje porovnání.

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

24. 6. 2022 | Petr Kučera

4fin kupuje českou síť realitek Century 21

Finančně poradenská společnost 4fin Better together dokončila akvizici českého zastoupení světového realitního giganta Century 21. Takzvanou master franšízu kupuje od investiční skupiny... celý článek

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

23. 6. 2022 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Tohle jsou Kanceláře roku. Chtělo by se vám domů?

Kanceláře končí, lidi se nevrátí. Tak se to říkalo. Do šestého ročníku soutěže o Kanceláře roku se ale přihlásilo sedmdesát účastníků. Kanceláře se dál budují. Nahlédněte do galerie... celý článek

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Na nový byt v Praze musíte šetřit přes 17 let. A neutrácet

Na průměrný nový byt o rozloze 70 metrů čtverečních musí obyvatel Prahy vydělávat 17,3 roku – když nebude mít žádné jiné výdaje a neplatil by ani daně či odvody. Ukazuje to Index dostupnosti... celý článek

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

24. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 46 komentářů

Byty, domy a pozemky dál rekordně zdražují. Nová čísla

Prudký růst cen nemovitostí v Česku nezpomalil ani v prvním čtvrtletí roku 2022. Naopak: čísla opět překonala rekord. Nejvíc – téměř o čtvrtinu za poslední rok – zdražily pozemky. Ukazují... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.