Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co je potřeba splnit.
Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Zdroj: Shutterstock

Tuzemské banky nabízely na začátku dubna hypotéky v průměru za 4,88 procenta, vyplývá z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex. Po dalším zvýšení základních sazeb České národní banky se dá očekávat, že úroky překročí pět procent. A je možné, že ČNB v květnu znovu zvýší sazby, takže hypotéky dál zdraží.

V zemích eurozóny se přitom hypotéky nabízejí za úrok kolem 1,5 procenta. Zvětšující se rozdíl v sazbách proto vyvolává zájem některých Čechů o hypotéku v eurech. Je vůbec možné, aby si ji český občan u tuzemské banky vzal?

Ano, ale jen pro úzkou skupinu zájemců. „Úvěr v eurech si může vzít žadatel, který má příjem v eurech. Ten mu musí s rezervou pokrýt požadovanou splátku. Dále je potřeba, aby měl trvalý pobyt v České republice a zároveň bydlel na území České republiky,“ říká mluvčí Oberbank Monika Heiserová.

Nejčastějšími klienty u eurových hypoték jsou podle ní takzvaní pendleři, tedy lidé dojíždějící za prací do ciziny. Dále klienti, kteří si z vlastní firmy vyplácejí mzdu v eurech – za předpokladu, že firma má přeshraniční působnost a fakturuje v eurech. A také manažeři, jimž mateřská nadnárodní firma vyplácí mzdu v eurech. Nebo třeba podnikatelé, pokud eura fakturují.

„Úvěr v eurech lze využít – stejně jako u úvěrů v korunách – například na koupi nemovitosti, rekonstrukci, refinancování. Čerpat lze koruny nebo eura, podle toho, jaký je účel úvěru a domluva s klientem,“ upřesňuje Heiserová.

„Výše úrokové sazby se odvíjí od výše úvěru, hodnoty nemovitosti, která vstupuje do úvěru jako zajištění a od bonity klienta. Roli hraje také typ úvěru – například úvěry na vlastní bydlení mívají o něco příznivější úrokové sazby než hypoteční úvěry na financování investiční nemovitost. Rámcově lze říci, že aktuální úrokové sazby se pohybují od dvou procent,“ dodává mluvčí.

Poptávka po hypotéce v eurech podle Heiserové roste s tím, jak stoupají úrokové sazby na korunových úvěrech.

Eurová hypotéka? Kurzové riziko

Ostatní banky však potvrdily, že eurové hypotéky aktuálně nenabízejí a ani o tom neuvažují. Podle Libora Ostatka, šéf poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny tuzemských bank, je to dáno oprávněnými obavami z kurzového rizika cizoměnových hypoték.

„Hypotéka je úvěr na dvacet až třicet let a pro banky je těžké předvídat, jak dlouho bude mít klient příjem v eurech. Na vývoj kurzu se v tak dlouhém období nedá moc spekulovat, takže se nedivím, že banky nechtějí jít do takového rizika,“ říká Ostatek.

„Moc dobře si navíc pamatují na situaci v Maďarsku a v Polsku, kde se rozšířily hypotéky v cizí měně, především ve švýcarských francích a v eurech. Když pak před více než deseti lety došlo k velkému oslabení národní měny, dlužníkům vzrostl dluh tak, že ho neměli šanci do konce života splatit a případný prodej hypotéky by ani zdaleka nepokryl hodnotu jejich nemovitostí. V obrovských problémech se pak ocitly i samotné banky,“ připomíná Ostatek.

Zahraniční zkušenosti zmiňuje i mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek. „Příkladem, kdy se podobný postup bankám nevyplatil, by mohla být situace v roce 2010 v Maďarsku, kdy v důsledku krize a oslabení národní maďarské měny klienti nemohli splácet cizoměnové hypotéky,“ říká.

Slovenská hypotéka pro Čechy

Velký rozdíl mezi úroky a jazyková blízkost láká některé Čechy vzít si hypotéku na Slovensku. Například ve Slovenské spořitelně se pohybují úroky u pětileté fixace od 1,19 procenta, při desetileté fixaci od 1,69 procenta.

I v tomto případě však může takovou cestu k výhodnější hypotéce využít jen omezená skupina Čechů. Základní podmínkou totiž je, že zájemce se musí zaručit nemovitostí na Slovensku.

„Českým občanům, kteří žijí v České republice a chtěli by hypotéku v eurech na nákup nemovitosti v České republice, hypotéku poskytnout můžeme. Takový úvěr je však nutné zabezpečit vhodnou nemovitostí, která se nachází na území Slovenské republiky. Ručení zahraniční nemovitostí možné není,“ říká Lukáš Havlík z tiskového oddělení Slovenské spořitelny.

Banka zkoumá bonitu klienta a nemovitost, kterou je úvěr zajištěný. „Při úvěru do 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti nemusí klient prokazovat účel úvěru,“ dodává Havlík. Podle něj sice banka po klientovi nepožaduje, aby měl příjem v eurech, ale splácet ji musí jen rovnou v eurech.

„Splátka musí přijít na úvěrový účet klienta v eurech, protože inkaso z účtu v jiné měně a jiném státě neprovádíme. Klienti to řeší běžným převodem z jakéhokoliv jiného účtu v jiné zemi. Jeho peníze pak skončí na takzvaném předplatku a zúčtují se jako splátka úvěru v den splatnosti splátky. Je přitom třeba si ohlídat přepočet dostatečné sumy na převod na eura,“ upozorňuje Havlík.

Také Tatra banka poskytuje hypotéky občanům Česka jen za předpokladu, že jako záruku nabídnou nemovitost na území Slovenska a splní všechny legislativní požadavky při posuzování úvěru.

„Klient má pak možnost získat Americkou hypotéku Tatra banky. Jde o bezúčelový úvěr, nezkoumáme tedy účel použití finančních prostředků. Počet takových českých klientů je však v našem portfoliu úvěrů na bydlení zanedbatelný,“ říká mluvčí Simona Miklošovičová.

Podle sazebníku Tatra banky začínají úroky na pětileté fixace od 1,59 procenta ročně, u desetileté od 1,89 procenta.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+75
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2022 10:18, Markus

Pryč s korunou, na co si tady hrajeme? Na Švýcarsko? Navíc ČR je prakticky závislá na ekonomikách v eurech. To co naženeme na výhodnějším kurzu, sežerou banky na poplatcích za konverzi.

+46
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2022 11:31

zlata nase koruna drsmesiji trvale euro nikdy nebrat

-35
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

20. 3. 2024 | redakce Peníze.CZ

ČNB dál snižuje sazby. Stejným tempem jako minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta počínaje 21. březnem. Jde o nejnižší hodnotu od... celý článek

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

12. 2. 2024 | Olga Skalková | 5 komentářů

Hypotéky mají dva krále. Žebříček bank podle prodejů

Loňský rok ovládla Hypoteční banka, když po čtyřech letech předběhla svého největšího konkurenta. Česká spořitelna zůstává jedničkou v celkovém objemu splácených hypoték.

Partners Financial Services