Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co je potřeba splnit.
Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Zdroj: Shutterstock

Tuzemské banky nabízely na začátku dubna hypotéky v průměru za 4,88 procenta, vyplývá z nejnovější statistiky Fincentrum Hypoindex. Po dalším zvýšení základních sazeb České národní banky se dá očekávat, že úroky překročí pět procent. A je možné, že ČNB v květnu znovu zvýší sazby, takže hypotéky dál zdraží.

V zemích eurozóny se přitom hypotéky nabízejí za úrok kolem 1,5 procenta. Zvětšující se rozdíl v sazbách proto vyvolává zájem některých Čechů o hypotéku v eurech. Je vůbec možné, aby si ji český občan u tuzemské banky vzal?

Ano, ale jen pro úzkou skupinu zájemců. „Úvěr v eurech si může vzít žadatel, který má příjem v eurech. Ten mu musí s rezervou pokrýt požadovanou splátku. Dále je potřeba, aby měl trvalý pobyt v České republice a zároveň bydlel na území České republiky,“ říká mluvčí Oberbank Monika Heiserová.

Nejčastějšími klienty u eurových hypoték jsou podle ní takzvaní pendleři, tedy lidé dojíždějící za prací do ciziny. Dále klienti, kteří si z vlastní firmy vyplácejí mzdu v eurech – za předpokladu, že firma má přeshraniční působnost a fakturuje v eurech. A také manažeři, jimž mateřská nadnárodní firma vyplácí mzdu v eurech. Nebo třeba podnikatelé, pokud eura fakturují.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

„Úvěr v eurech lze využít – stejně jako u úvěrů v korunách – například na koupi nemovitosti, rekonstrukci, refinancování. Čerpat lze koruny nebo eura, podle toho, jaký je účel úvěru a domluva s klientem,“ upřesňuje Heiserová.

„Výše úrokové sazby se odvíjí od výše úvěru, hodnoty nemovitosti, která vstupuje do úvěru jako zajištění a od bonity klienta. Roli hraje také typ úvěru – například úvěry na vlastní bydlení mívají o něco příznivější úrokové sazby než hypoteční úvěry na financování investiční nemovitost. Rámcově lze říci, že aktuální úrokové sazby se pohybují od dvou procent,“ dodává mluvčí.

Poptávka po hypotéce v eurech podle Heiserové roste s tím, jak stoupají úrokové sazby na korunových úvěrech.

Eurová hypotéka? Kurzové riziko

Ostatní banky však potvrdily, že eurové hypotéky aktuálně nenabízejí a ani o tom neuvažují. Podle Libora Ostatka, šéf poradenské společnosti Golem Finance, která prodává hypotéky většiny tuzemských bank, je to dáno oprávněnými obavami z kurzového rizika cizoměnových hypoték.

„Hypotéka je úvěr na dvacet až třicet let a pro banky je těžké předvídat, jak dlouho bude mít klient příjem v eurech. Na vývoj kurzu se v tak dlouhém období nedá moc spekulovat, takže se nedivím, že banky nechtějí jít do takového rizika,“ říká Ostatek.

„Moc dobře si navíc pamatují na situaci v Maďarsku a v Polsku, kde se rozšířily hypotéky v cizí měně, především ve švýcarských francích a v eurech. Když pak před více než deseti lety došlo k velkému oslabení národní měny, dlužníkům vzrostl dluh tak, že ho neměli šanci do konce života splatit a případný prodej hypotéky by ani zdaleka nepokryl hodnotu jejich nemovitostí. V obrovských problémech se pak ocitly i samotné banky,“ připomíná Ostatek.

Zahraniční zkušenosti zmiňuje i mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek. „Příkladem, kdy se podobný postup bankám nevyplatil, by mohla být situace v roce 2010 v Maďarsku, kdy v důsledku krize a oslabení národní maďarské měny klienti nemohli splácet cizoměnové hypotéky,“ říká.

Slovenská hypotéka pro Čechy

Velký rozdíl mezi úroky a jazyková blízkost láká některé Čechy vzít si hypotéku na Slovensku. Například ve Slovenské spořitelně se pohybují úroky u pětileté fixace od 1,19 procenta, při desetileté fixaci od 1,69 procenta.

I v tomto případě však může takovou cestu k výhodnější hypotéce využít jen omezená skupina Čechů. Základní podmínkou totiž je, že zájemce se musí zaručit nemovitostí na Slovensku.

„Českým občanům, kteří žijí v České republice a chtěli by hypotéku v eurech na nákup nemovitosti v České republice, hypotéku poskytnout můžeme. Takový úvěr je však nutné zabezpečit vhodnou nemovitostí, která se nachází na území Slovenské republiky. Ručení zahraniční nemovitostí možné není,“ říká Lukáš Havlík z tiskového oddělení Slovenské spořitelny.

Banka zkoumá bonitu klienta a nemovitost, kterou je úvěr zajištěný. „Při úvěru do 70 procent hodnoty zastavené nemovitosti nemusí klient prokazovat účel úvěru,“ dodává Havlík. Podle něj sice banka po klientovi nepožaduje, aby měl příjem v eurech, ale splácet ji musí jen rovnou v eurech.

„Splátka musí přijít na úvěrový účet klienta v eurech, protože inkaso z účtu v jiné měně a jiném státě neprovádíme. Klienti to řeší běžným převodem z jakéhokoliv jiného účtu v jiné zemi. Jeho peníze pak skončí na takzvaném předplatku a zúčtují se jako splátka úvěru v den splatnosti splátky. Je přitom třeba si ohlídat přepočet dostatečné sumy na převod na eura,“ upozorňuje Havlík.

Také Tatra banka poskytuje hypotéky občanům Česka jen za předpokladu, že jako záruku nabídnou nemovitost na území Slovenska a splní všechny legislativní požadavky při posuzování úvěru.

„Klient má pak možnost získat Americkou hypotéku Tatra banky. Jde o bezúčelový úvěr, nezkoumáme tedy účel použití finančních prostředků. Počet takových českých klientů je však v našem portfoliu úvěrů na bydlení zanedbatelný,“ říká mluvčí Simona Miklošovičová.

Podle sazebníku Tatra banky začínají úroky na pětileté fixace od 1,59 procenta ročně, u desetileté od 1,89 procenta.

Olga Skalková

Autor článku Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz. Ráda tráví čas s rodinou a přáteli, chodí do... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+75
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 15 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

14. 4. 2022 10:18, Markus

Pryč s korunou, na co si tady hrajeme? Na Švýcarsko? Navíc ČR je prakticky závislá na ekonomikách v eurech. To co naženeme na výhodnějším kurzu, sežerou banky na poplatcích za konverzi.

+46
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

14. 4. 2022 11:31

zlata nase koruna drsmesiji trvale euro nikdy nebrat

-34
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (15 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services