Ceny bydlení v Česku dál rychle rostou, ukazují nová data

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 8. 7. 2020 16:37 | 7 komentářů
Ceny bydlení v Česku dál rychle rostou, ukazují nová data

Zdroj: Shutterstock

Ceny bytů a rodinných domů v Česku na začátku roku 2020 zrychlily růst. Podle dat Eurostatu za první čtvrtletí roku 2020 to bylo meziročně v průměru o 9,5 %, což byl šestý nejrychlejší růst v Evropské unii. Data jsou za leden až březen, ještě se v nich tedy naplno neprojevila tehdy nastupující koronavirová pandemie.

Růst cen nemovitostí určených k bydlení v Česku na začátku letošního roku oproti tempu z minulého roku zrychlil. V posledním čtvrtletí loňského roku stejný ukazatel v Česku vyrostl o 8,9 %.

Víc se v prvním čtvrtletí ceny nemovitostí zvedly v Lucembursku (14 %), na Slovensku (13,1 %), v Estonsku (11,5 %), Polsku (11,3 %) a v Portugalsku (10,3 %). Ceny naopak klesaly v jediné zemi, a to v Maďarsku (-1,2 %). Průměr za celou Unii byl 5,5 %.

Kupujete? Poradíme!

Dost bylo nájmu. Chcete do vlastního, ale váháte, z čeho to zaplatit? Hypotéka? Úvěr ze stavebního spoření? Poradíme, ušetříte.

Ceny nemovitostí k bydlení mezi prvním čtvrtletím roku 2020 a posledním čtvrtletí roku 2019 v Česku rostly o 2,6 %, což byl devátý nejrychlejší růst v EU. Průměr za celou EU dělal 1,2 %. I v tomto případě došlo oproti předchozím číslům ke zrychlení, když na konci loňského roku mezičtvrtletní růst cen bytů a rodinných domů v Česku dělal 2,1 %.

Eurostat také zveřejnil vývoj cen bydlení a nájmů od roku 2007. Nájmy v Česku za tu dobu vzrostly o více jak 80 % a ceny bytů a rodinných domů téměř o 70 %. U nájmů jde o druhý nejrychlejší nárůst v celé EU a u cen bydlení o čtvrtý. Průměr za celou EU je u nájmů i ceny bydlení těsně nad 20 %.


Čtěte více:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-2
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

8. 7. 2020 18:06, Tomáš

Dobre nam tak. Co jsme chteli to mame...

+9
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

16. 6. 2021 | Jiří Hovorka

Realitní fond České spořitelny prodal svou první nemovitost

ČS nemovitostní fond prodal kancelářskou budovu Platinium v Brně. Ta byla nejdéle drženou nemovitost v portfoliu fondu. Kupcem je česká investiční skupina RSBC, která kromě jiného provozuje... celý článek

Conseq má první nákupní centrum

15. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Conseq má první nákupní centrum

Realitní fond české investiční skupiny Conseq koupil obchodní centrum Korso Karviná. Mezi jeho hlavní nájemce patří hypermarket Albert. Prodejcem byla společnost Bluehouse, která... celý článek

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

14. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Jak porazit inflaci. Spořicí účet už nestačí

Inflace se drží kolem tří procent. Když necháváte úspory na běžném účtu v bance, ztrácejí svou hodnotu. Jen o trochu si polepšíte spořicím účtem nebo termínovaným vkladem. Ukážeme vám... celý článek

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

11. 6. 2021 | Radim Zelený

Raději růst pomaleji, než vystavit investory zbytečnému riziku

V koronavirové době rostl zájem lidí o investice a zvlášť o investice do realit, pro drobné investory třeba prostřednictvím realitních fondů. Na růstu realitního trhu je ale možné podílet... celý článek

Anonymní přístup do katastru zůstane, couvá úřad

3. 6. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Anonymní přístup do katastru zůstane, couvá úřad

Možnost anonymního přístupu při internetovém nahlížení do katastru nemovitostí zůstane zachována. Dohodli se na tom ministr zemědělství Miroslav Toman a předseda Českého úřadu zeměměřického... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.