Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Lucie Drásalová | rubrika: Komentář | 2. 7. 2020 | 5 komentářů
Banky i klienti vyčkávají, jak to bude dál s cenami nemovitostí i výší úroků u hypoték. Spekulace na výrazný pokles však nejsou namístě.
Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Zdroj: Shutterstock

Na realitním a hypotečním trhu panuje nejistota způsobená hlavně obavami o finanční stabilitu klientů. Mnoho z nich má odůvodněný strach, jestli koronavirová krize neztenčí jejich příjem nebo je o něj nepřipraví úplně.

Nervozita a nejistota se týkají i cen nemovitostí. Dá se očekávat, že zde asi chvíli bude převis nabídky nad poptávkou, což ceny mírně stlačí dolů. Pravděpodobné je i to, že na takový pokles bude velká část nakupujících čekat. Nemyslím si však, že přijde strmý pád cen o desítky procent.

Uvolnění jen na papíře

Skoro všichni klienti se ptají, jestli půjdou úrokové sazby hypoték dolů. ČNB v posledních měsících několikrát snížila základní sazby a zmírnila nejdůležitější kritéria pro poskytování úvěrů. Nicméně ke koncovému klientovi se toto zmírnění dostává jen velmi pomalu a často vůbec. Klienti čekali, že sazby klesnou a že banky začnou ve velkém opět nabízet stoprocentní hypotéky. Reálné sazby ale buď stagnovaly, nebo dokonce zdražily. Výrazně se totiž zvýšila riziková marže, která je nedílnou a důležitou součástí skladby výsledné úrokové sazby.

Nečekala bych tedy, že by sazby pro koncové klienty začaly výrazně klesat. Určitě se nedostaneme v průměru pod dvě procenta ročně. Určitě ne teď.

Podobně některé banky reagovaly na rozvolněné parametry LTV, DTI či DSTI, týkající se maximálního poměru úroku k ceně nemovitosti a k příjmům žadatele. Některé zastropovaly LTV na 60 procent nebo pozastavily poskytování hypoték úplně.

Zatím se banky v posledních týdnech zabývaly hlavně přechodem na online a bezpapírový proces, alespoň pro co největší část schvalovacího procesu. Spousta bank se také potýkala s personálními problémy, protože řada zaměstnanců musela pracovat mimo kanceláře. Řešilo se i moratorium o odkladu splátek. Nebyl proto prostor zabývat se cenami a metodikami.

Daň to nevytrhne

Spousta klientů v posledních měsících vyčkávala i kvůli diskuzím o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nakonec by k tomu mělo skutečně dojít, ale uvidíme, jaký dopad to bude mít na trh v praxi. Pro nemalou část klientů byla daň z nabytí nemovitých věcí překážkou na cestě k vysněnému vlastnímu bydlení, jelikož při současných cenách představují čtyři procenta z kupní ceny řádově statisíce korun. Zároveň si ale myslím, že to není zásadní faktor, který by věci výrazně rozpohyboval.

Věřím, že se hypoteční trh začne pomalu vracet k normálu, byť je jasné, že zavře rok 2020 pod čísly z roku 2019. Nespoléhala bych však na spekulace na jakýkoli rapidní pokles cen nemovitostí a rozvolnění pravidel poskytování hypoték.

Lucie Drásalová je hypoteční a úvěrová specialistka Partners. Finanční skupina Partners je majitelem Partners media, vydavatele webu Peníze.cz

Lucie Drásalová

Autor článku Lucie Drásalová

Lucie Drásalová je úvěrová analytička finanční skupiny Partners. Další články autora.

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

8. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Ceny bydlení dál prudce rostou. Krize je nesrazila

Ceny bytů a rodinných domů v Česku rychle rostly i v posledním čtvrtletí roku 2020. Podle dnes zveřejněných dat Eurostatu meziročně zdražily v průměru o 8,9 procenta, což je společně... celý článek

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

28. 3. 2021 | Petr Kučera | 7 komentářů

Jak si snížit daně. Tohle všechno teď můžete využít

Na daních můžete zaplatit mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Při vyplňování přiznání za rok 2020 lze využít odečitatelné položky a daňové slevy. Tady je aktuální přehled.

ČNB může kupovat víc dluhopisů a být přísnější u hypoték

24. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 16 komentářů

ČNB může kupovat víc dluhopisů a být přísnější u hypoték

Poslanci schválili novelu zákona o České národní bance. Ta rozšiřuje možnosti měnověpolitických obchodů prováděných centrální bankou a dává jí pravomoc stanovit právně závaznou formou... celý článek

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

22. 3. 2021 | Olga Skalková | 19 komentářů

Banky chtějí zdražit předčasné splacení hypotéky. Zájem o refinancování prudce roste

Poplatek za předčasné splacení hypotéky nemůže být tak nízký, protestují banky. Kvůli postoji ČNB přicházejí o čím dál víc peněz, protože zájem klientů o refinancování v posledních... celý článek

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

17. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Průměrná hypotéka překonala tři miliony, úroky jsou na dně

Průměrný úrok hypoték v únoru pojedenácté v řadě klesl, konkrétně na 1,93 % z lednových 1,94 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.