Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Lucie Drásalová | rubrika: Komentář | 2. 7. 2020 | 5 komentářů
Banky i klienti vyčkávají, jak to bude dál s cenami nemovitostí i výší úroků u hypoték. Spekulace na výrazný pokles však nejsou namístě.
Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Zdroj: Shutterstock

Na realitním a hypotečním trhu panuje nejistota způsobená hlavně obavami o finanční stabilitu klientů. Mnoho z nich má odůvodněný strach, jestli koronavirová krize neztenčí jejich příjem nebo je o něj nepřipraví úplně.

Nervozita a nejistota se týkají i cen nemovitostí. Dá se očekávat, že zde asi chvíli bude převis nabídky nad poptávkou, což ceny mírně stlačí dolů. Pravděpodobné je i to, že na takový pokles bude velká část nakupujících čekat. Nemyslím si však, že přijde strmý pád cen o desítky procent.

Uvolnění jen na papíře

Skoro všichni klienti se ptají, jestli půjdou úrokové sazby hypoték dolů. ČNB v posledních měsících několikrát snížila základní sazby a zmírnila nejdůležitější kritéria pro poskytování úvěrů. Nicméně ke koncovému klientovi se toto zmírnění dostává jen velmi pomalu a často vůbec. Klienti čekali, že sazby klesnou a že banky začnou ve velkém opět nabízet stoprocentní hypotéky. Reálné sazby ale buď stagnovaly, nebo dokonce zdražily. Výrazně se totiž zvýšila riziková marže, která je nedílnou a důležitou součástí skladby výsledné úrokové sazby.

Nečekala bych tedy, že by sazby pro koncové klienty začaly výrazně klesat. Určitě se nedostaneme v průměru pod dvě procenta ročně. Určitě ne teď.

Podobně některé banky reagovaly na rozvolněné parametry LTV, DTI či DSTI, týkající se maximálního poměru úroku k ceně nemovitosti a k příjmům žadatele. Některé zastropovaly LTV na 60 procent nebo pozastavily poskytování hypoték úplně.

Zatím se banky v posledních týdnech zabývaly hlavně přechodem na online a bezpapírový proces, alespoň pro co největší část schvalovacího procesu. Spousta bank se také potýkala s personálními problémy, protože řada zaměstnanců musela pracovat mimo kanceláře. Řešilo se i moratorium o odkladu splátek. Nebyl proto prostor zabývat se cenami a metodikami.

Daň to nevytrhne

Spousta klientů v posledních měsících vyčkávala i kvůli diskuzím o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nakonec by k tomu mělo skutečně dojít, ale uvidíme, jaký dopad to bude mít na trh v praxi. Pro nemalou část klientů byla daň z nabytí nemovitých věcí překážkou na cestě k vysněnému vlastnímu bydlení, jelikož při současných cenách představují čtyři procenta z kupní ceny řádově statisíce korun. Zároveň si ale myslím, že to není zásadní faktor, který by věci výrazně rozpohyboval.

Věřím, že se hypoteční trh začne pomalu vracet k normálu, byť je jasné, že zavře rok 2020 pod čísly z roku 2019. Nespoléhala bych však na spekulace na jakýkoli rapidní pokles cen nemovitostí a rozvolnění pravidel poskytování hypoték.

Lucie Drásalová je hypoteční a úvěrová specialistka Partners. Finanční skupina Partners je majitelem Partners media, vydavatele webu Peníze.cz

Lucie Drásalová

Autor článku Lucie Drásalová

Lucie Drásalová je úvěrová analytička finanční skupiny Partners. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

ČNB zvyšuje úroky víc, než se čekalo

Bankovní rada ČNB překvapila a peníze v Česku dál výrazně zdražují. Úroky začínají rychle růst i ve Spojených státech.

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

5. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Splátky hypoték rostou o tisíce, úroky míří k 6 %

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 5,33 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně... celý článek

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

14. 4. 2022 | Olga Skalková | 16 komentářů

Hypotéka v eurech. Pomůže vám k nižšímu úroku?

Vzít si úvěr na bydlení v eurech je v Česku možné. Nabízí to však jediná banka a jenom pro úzkou skupinu zájemců. Další možností je eurová hypotéka na Slovensku. Zjišťovali jsme, co... celý článek

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

6. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Hypotéky pod 5 % brzy skončí. Dál zdražují

Banky teď nabízejí hypotéky s průměrným úrokem 4,88 %. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex. Ta nově vychází z nabídkových cen, zatímco dříve monitorovala až hodnoty ve skutečně sjednaných smlouvách. celý článek

Omezení hypoték: Přísnější limity začínají platit

31. 3. 2022 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Omezení hypoték: Přísnější limity začínají platit

Limity pro poskytování hypoték zpřísňují. Zájemci budou potřebovat pětinu pořizovací ceny nemovitosti, dosud stačila desetina. Co se ještě mění? Tady je přehled.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.