Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Lucie Drásalová | rubrika: Komentář | 2. 7. 2020 | 5 komentářů
Banky i klienti vyčkávají, jak to bude dál s cenami nemovitostí i výší úroků u hypoték. Spekulace na výrazný pokles však nejsou namístě.
Není mrtev, jen spí. Trh s nemovitostmi a hypotékami

Zdroj: Shutterstock

Na realitním a hypotečním trhu panuje nejistota způsobená hlavně obavami o finanční stabilitu klientů. Mnoho z nich má odůvodněný strach, jestli koronavirová krize neztenčí jejich příjem nebo je o něj nepřipraví úplně.

Nervozita a nejistota se týkají i cen nemovitostí. Dá se očekávat, že zde asi chvíli bude převis nabídky nad poptávkou, což ceny mírně stlačí dolů. Pravděpodobné je i to, že na takový pokles bude velká část nakupujících čekat. Nemyslím si však, že přijde strmý pád cen o desítky procent.

Uvolnění jen na papíře

Skoro všichni klienti se ptají, jestli půjdou úrokové sazby hypoték dolů. ČNB v posledních měsících několikrát snížila základní sazby a zmírnila nejdůležitější kritéria pro poskytování úvěrů. Nicméně ke koncovému klientovi se toto zmírnění dostává jen velmi pomalu a často vůbec. Klienti čekali, že sazby klesnou a že banky začnou ve velkém opět nabízet stoprocentní hypotéky. Reálné sazby ale buď stagnovaly, nebo dokonce zdražily. Výrazně se totiž zvýšila riziková marže, která je nedílnou a důležitou součástí skladby výsledné úrokové sazby.

Nečekala bych tedy, že by sazby pro koncové klienty začaly výrazně klesat. Určitě se nedostaneme v průměru pod dvě procenta ročně. Určitě ne teď.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podobně některé banky reagovaly na rozvolněné parametry LTV, DTI či DSTI, týkající se maximálního poměru úroku k ceně nemovitosti a k příjmům žadatele. Některé zastropovaly LTV na 60 procent nebo pozastavily poskytování hypoték úplně.

Zatím se banky v posledních týdnech zabývaly hlavně přechodem na online a bezpapírový proces, alespoň pro co největší část schvalovacího procesu. Spousta bank se také potýkala s personálními problémy, protože řada zaměstnanců musela pracovat mimo kanceláře. Řešilo se i moratorium o odkladu splátek. Nebyl proto prostor zabývat se cenami a metodikami.

Daň to nevytrhne

Spousta klientů v posledních měsících vyčkávala i kvůli diskuzím o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nakonec by k tomu mělo skutečně dojít, ale uvidíme, jaký dopad to bude mít na trh v praxi. Pro nemalou část klientů byla daň z nabytí nemovitých věcí překážkou na cestě k vysněnému vlastnímu bydlení, jelikož při současných cenách představují čtyři procenta z kupní ceny řádově statisíce korun. Zároveň si ale myslím, že to není zásadní faktor, který by věci výrazně rozpohyboval.

Věřím, že se hypoteční trh začne pomalu vracet k normálu, byť je jasné, že zavře rok 2020 pod čísly z roku 2019. Nespoléhala bych však na spekulace na jakýkoli rapidní pokles cen nemovitostí a rozvolnění pravidel poskytování hypoték.

Lucie Drásalová je hypoteční a úvěrová specialistka Partners. Finanční skupina Partners je majitelem Partners media, vydavatele webu Peníze.cz

Lucie Drásalová

Autor článku Lucie Drásalová

Lucie Drásalová je úvěrová analytička finanční skupiny Partners. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

19. 9. 2023 | Kateřina Hovorková

Dluhy má skoro polovina Čechů. Průzkum ukázal, jak si půjčují

V současnosti dluží peníze v rámci hypoték, spotřebitelských úvěrů, kontokorentu a dalších produktů či nedoplatků 46 procent Čechů. Vyplývá to z nejnovějšího Indexu prosperity a finančního... celý článek

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

7. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky pomalu zlevňují. Ale neradujte se, říká analytik

Hypotéky zlevňují čtvrtý měsíc v řadě, ale velmi pomalu. Průměrná nabídková sazba hypoték podle statistiky Swiss Life Hypoindex klesla o devět bazických bodů na 6,1 procenta. Od začátku... celý článek

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

23. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ

Byty a domy zlevňují, ceny pozemků dál rostou

Ceny bytů a rodinných domů ve druhém čtvrtletí letošního roku mírně klesly, ceny pozemků dál rostou. Ukazuje to statistika HB Index, vycházející z odhadů tržních cen nemovitostí, které... celý článek

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %.... celý článek

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

20. 7. 2023 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poplatek za předčasné splacení hypotéky přiostří boj o klienty, čeká Sadil

Jan Sadil, dříve šéf Hypoteční banky a člen představenstva ČSOB, od letoška vede skupinu JRD, která se věnuje developmentu. Bankovní trh ale pořád sleduje. V rozhovoru jsme si povídali... celý článek

Partners Financial Services