Na realitním a hypotečním trhu panuje nejistota způsobená hlavně obavami o finanční stabilitu klientů. Mnoho z nich má odůvodněný strach, jestli koronavirová krize neztenčí jejich příjem nebo je o něj nepřipraví úplně.
Nervozita a nejistota se týkají i cen nemovitostí. Dá se očekávat, že zde asi chvíli bude převis nabídky nad poptávkou, což ceny mírně stlačí dolů. Pravděpodobné je i to, že na takový pokles bude velká část nakupujících čekat. Nemyslím si však, že přijde strmý pád cen o desítky procent.
Uvolnění jen na papíře
Skoro všichni klienti se ptají, jestli půjdou úrokové sazby hypoték dolů. ČNB v posledních měsících několikrát snížila základní sazby a zmírnila nejdůležitější kritéria pro poskytování úvěrů. Nicméně ke koncovému klientovi se toto zmírnění dostává jen velmi pomalu a často vůbec. Klienti čekali, že sazby klesnou a že banky začnou ve velkém opět nabízet stoprocentní hypotéky. Reálné sazby ale buď stagnovaly, nebo dokonce zdražily. Výrazně se totiž zvýšila riziková marže, která je nedílnou a důležitou součástí skladby výsledné úrokové sazby.
Nečekala bych tedy, že by sazby pro koncové klienty začaly výrazně klesat. Určitě se nedostaneme v průměru pod dvě procenta ročně. Určitě ne teď.
Podobně některé banky reagovaly na rozvolněné parametry LTV, DTI či DSTI, týkající se maximálního poměru úroku k ceně nemovitosti a k příjmům žadatele. Některé zastropovaly LTV na 60 procent nebo pozastavily poskytování hypoték úplně.
Zatím se banky v posledních týdnech zabývaly hlavně přechodem na online a bezpapírový proces, alespoň pro co největší část schvalovacího procesu. Spousta bank se také potýkala s personálními problémy, protože řada zaměstnanců musela pracovat mimo kanceláře. Řešilo se i moratorium o odkladu splátek. Nebyl proto prostor zabývat se cenami a metodikami.
Daň to nevytrhne
Spousta klientů v posledních měsících vyčkávala i kvůli diskuzím o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Nakonec by k tomu mělo skutečně dojít, ale uvidíme, jaký dopad to bude mít na trh v praxi. Pro nemalou část klientů byla daň z nabytí nemovitých věcí překážkou na cestě k vysněnému vlastnímu bydlení, jelikož při současných cenách představují čtyři procenta z kupní ceny řádově statisíce korun. Zároveň si ale myslím, že to není zásadní faktor, který by věci výrazně rozpohyboval.
Věřím, že se hypoteční trh začne pomalu vracet k normálu, byť je jasné, že zavře rok 2020 pod čísly z roku 2019. Nespoléhala bych však na spekulace na jakýkoli rapidní pokles cen nemovitostí a rozvolnění pravidel poskytování hypoték.
Lucie Drásalová
Lucie Drásalová je úvěrová analytička finanční skupiny Partners. Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem