Příspěvek ke karanténě bude do konce června

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 19. 4. 2021 16:55 aktualizováno 28. 4. 2021 11:42 | 1 komentář
Příspěvek ke karanténě bude do konce června

Zdroj: Shutterstock

Mimořádný příspěvek za karanténu ve výši až 370 korun k nemocenské budou lidé dostávat i za květen a červen. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí na prodloužení podpory dnes schválili po poslancích i senátoři.

Izolačka, jak příspěvek ke covidové karanténě nebo izolaci v případě onemocnění nazývá ministryně Jana Maláčová, funguje od začátku března. Zatím se s ní počítalo jenom do konce dubna.

„Izolačka se osvědčila. Důležitou roli by proto měla podle mého názoru sehrát i v období rozvolňování. Před jejím zavedením se často stávalo se, že se lidé vyhýbali karanténě kvůli obavám, aby měli z čeho platit složenky,“ vysvětluje Maláčová.

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Ze statistik nařízených karantén a izolací za březen podle Maláčové vyplývá, že příspěvek plní zamýšlený účel a počet lidí v karanténě a izolaci roste zhruba o desetinu.

Příspěvek se vyplácí za každý z prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény nebo izolace. Zaměstnavatel ho vyplatí společně s náhradou mzdy, která dosahuje 60 procent takzvaného redukovaného vyměřovacího základu. Zaměstnavatelé si vyplacené příspvěky odečítají z povinného pojistného na sociální zabezpečení.

Na příspěvek mají nárok i takzvaní dohodáři, pokud se účastní nemocenského pojištění.

„Předpokládáme, že si prodloužení platnosti zákona o další dva měsíce vyžádá ze státního rozpočtu náklady ve výši 300 milionů korun,“ dodává Maláčová.

Vláda prodloužení Izolačky schválila před dvěma týdny spolu s prodloužením programu Antivirus na udržení pracovních míst do konce května. Náhradu – takzvaný kurzarbeit – totiž vláda pořád nedokázala prosadit. 

„Od spuštění v dubnu 2020 do letošního 11. dubna bylo v rámci programu Antivirus uzavřeno se zaměstnavateli 72 085 dohod o poskytnutí příspěvku a bylo tak podpořeno 1 006 179 zaměstnanců. K výplatě byly za toto období odeslány příspěvky v objemu 37,7 miliardy korun. „Jen v únoru 2021 bylo z programu Antivirus jsme podpořili 267 761 zaměstnanců,“ upřesňuje Maláčová.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

13. 4. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Zkontrolujte si podklady pro důchod. Nově i přes banku

Kontrolujte si, jaké údaje o vás máme, vzkazuje lidem Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Úřad má na starosti třeba výplatu důchodů nebo nemocenské – právě pro jejich správné... celý článek

Ošetřovné stoupne i zpětně, schválili poslanci

1. 4. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Ošetřovné stoupne i zpětně, schválili poslanci

Zaměstnanci dostanou stejně jako loni na jaře, věková hranice se však tentokrát nezvýší.

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

4. 3. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Při karanténě dostanete víc. Vyšší nemocenská prošla

Nebojte se zůstat v karanténě nebo izolaci, už nepřijdete o tolik peněz. Vládní koalice po mnoha měsících poslechla doporučení expertů.

Při karanténě a izolaci dostanete 100 % mzdy, schválila vláda

1. 3. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Při karanténě a izolaci dostanete 100 % mzdy, schválila vláda

Aktuální informace najdete v novém článku, stoprocentní náhrada mzdy nakonec neprošla. Jestli si přesto chcete přečíst tento archivní text, tady je:

Víc peněz při karanténě a nemocenské? Příspěvek zablokovala ČSSD

27. 2. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Víc peněz při karanténě a nemocenské? Příspěvek zablokovala ČSSD

Lidé v karanténě nebo s potvrzeným infekčním onemocněním zatím nemají jistotu, že přijdou o méně peněz než doteď. Návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové totiž nakonec... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.