Na ošetřovné dosáhnou i babičky, dědové, tety či strýcové

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 18. 4. 2021 | 5 komentářů
Nárok na takzvané krizové ošetřovné získají nově prarodiče či další příbuzní, přestože s dítětem nežijí ve společné domácnosti. Počítá s tím novela, kterou schválili poslanci.
Na ošetřovné dosáhnou i babičky, dědové, tety či strýcové

Zdroj: Shutterstock

Na ošetřovné při zavřené škole nebo karanténě kvůli koronaviru mají podle dosavadních podmínek nárok rodiče a případně také další osoby žijící s dítětem v jedné domácnosti. Nově se okruh možných příjemců rozšíří o všechny příbuzné v linii přímé nebo vedlejší podle § 772 občanského zákoníku, přestože s dítětem nežijí v domácnosti.

V praxi může jít především o prarodiče, tety nebo strýce, ale také třeba o starší sourozence. Splnění podmínky příbuzenského vztahu k dítěti mají dokazovat správě sociálního zabezpečení čestným prohlášením. Podmínkou bude, že jde o zaměstnance s nemocenským pojištěním.

Novela nepočítá se zpětnou účinností. Rozšíření tedy půjde využít až poté, co změnu potvrdí senátoři. Ti by se měli sejít ve středu 21. dubna, aby potvrdili jiné vylepšení týkající se ošetřovného: zvýšení částky z 70 na 80 procent vyměřovacího základu, a to zpětně od začátku března. Ve stejný den by senátoři mohli schválit i rozšíření okruhu příjemců, stoprocentně jisté to však zatím není – možná se k němu dostanou až na další schůzi za týden. Oba návrhy mají podporu vládních i opozičních politiků, komplikace se nečekají.

Nakonec ještě bude potřeba podpis prezidenta a zveřejnění ve Sbírce zákonů, což by v tomto případě mohlo zabrat jenom několik málo dnů. Rozšíření o další příbuzné pak bude účinné hned od zveřejnění novely ve Sbírce zákonů, tedy zřejmě na konci dubna nebo na začátku května. I další příbuzní potom dostanou 80 procent vyměřovacího základu, ovšem ne zpětně od března.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

V čerpání ošetřovného by se pak tito příbuzní mohli střídat s dosavadními příjemci, případně je zcela nahradit. Rozšíření má podle poslanců dva cíle: Jednak umožnit výkon zaměstnání lidem, kteří jsou potřební při zvládání epidemie koronaviru. A jednak posílit příjmy rodin díky tomu, že si budou moct s ohledem na výši výdělku lépe vybrat, kdo bude čerpat ošetřovné a kdo pracovat – lze předpokládat, že ošetřovné si vybere ten člen rodiny, jehož měsíční mzda i propad příjmů je nižší.

Od 12. dubna je na krizové ošetřovné nárok jenom za dny, kdy škola nebo školka neumožňuje prezenční (osobní) výuku. Hůř na tom jsou zdravotníci, učitelé, policisté, vojáci, zaměstnanci v sociálních službách nebo někteří úředníci (na úřadu práce, správě sociálního zabezpečení či finanční správě) – od 12. dubna totiž musí mateřské školy i třídy prvního stupně základní školy umožnit jejich dětem osobní přítomnost. Proto tito zaměstnanci přišli o nárok na ošetřovné, a to i ve dnech, kdy má zbytek třídy distanční výuku. Ošetřovné přitom nemůže čerpat ani druhý z rodičů, přestože má úplně jiné povolání. Ani novela, rozšiřující nárok na ošetřovné o další příbuzné, toto omezení neodstraňuje.

Ozveme se, kdyby něco!

Zdroj: Shutterstock

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a pravidelně vám budeme přinášet další důležité aktuality a praktické rady z osobních financí. Můžete si objednat i náš newsletter.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+44
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů

8. 9. 2023 | Kateřina Jungvirtová

Kdy budou jarní prázdniny v roce 2024. Termíny podle okresů

Jarní prázdniny v roce 2024 proběhnou v období od 5. února do 17. března. Přinášíme přehled termínů pro jednotlivé okresy.

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

31. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Příspěvek nejen na dítě. Stát nabízí dávku, která zaplatí aktovku i kauci na byt

Jednorázový pětitisícový příspěvek na dítě letos nebude. Ministr Marian Jurečka ale připomíná, že chudší rodiny můžou využít jinou pomoc státu. Dají se za ní koupit školní potřeby,... celý článek

Náhradní výživné se prodlouží, potvrdili poslanci

30. 8. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Náhradní výživné se prodlouží, potvrdili poslanci

Za neplatiče alimentů bude výživné na děti další dva roky platit stát. Návrh ministerstva práce a sociálních věcí schválili poslanci. Teď zamíří k senátorům, komplikace se nečekají. celý článek

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

22. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Přivýdělek na rodičovské může snížit důchod o statisíce. Jak se vyhnout ztrátě

Rodičům, kteří si přivydělávají při mateřské či rodičovské dovolené, hrozí nižší důchody. Problém nastává, když si za měsíc vydělají méně než v původním zaměstnání. Expert radí, jak... celý článek

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

17. 8. 2023 | Kateřina Hovorková

Jak žádat o rodičovský příspěvek snadno a rychle. Pomůže Jenda

Na deset kliků. O rodičovský příspěvek je nyní možné požádat v Jendovi - v elektronickém systému MPSV. Vyplnění žádosti je snadnější a rychlejší. Navíc systém ohlídá, aby lidé neudělali... celý článek

Partners Financial Services