Necelý rok po vydání prezidentských poštovních známek přichází na trh pamětní list v podobě bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí inaugurace prezidenta ho vydává společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové.
Nejde tedy o klasickou (ani pamětní) bankovku vydávanou Českou národní bankou, ale čistě sběratelský předmět. Jeho startovací cena je 3500 korun, výtěžek z prodeje poputuje nadaci. „Bankovka“ vychází v nákladu 10 tisíc kusů.
„Sběratelská bankovka je sama o sobě malá věc, ale i tak může mít velkou sílu. Dokáže spojit spoustu lidí a umožnit jim, aby udělali něco dobrého pro ty, kteří měli v životě méně štěstí,“ říká prezident Petr Pavel. Nadační fond Evy Pavlové podporuje lidi, kteří se často ne vlastním přičiněním dostali do problémů – děti, seniory či matky samoživitelky.
Pokud se podaří získat odhadovaných 23 milionů korun z prodeje, má nadace už vybrané první projekty, které finančně podpoří, uveda první dáma.
Zdroj: KPR Na přední straně pamětního listu je portrét prezidenta
Zdroj: KPR Na zadní straně jsme prý všichni, tedy všechna česká jména.
Bankovku vytiskla Státní tiskárna cenin. Má řadu ochranných prvků a vychází v pěti sériích po 2000 kusech. Jednotlivé série jsou značené písmeny P, A, V, E a L. Je na ní zobrazen prezident, na zadní straně jsou křestní jména všech Čechů.
Jako motiv pamětního listu prezidentský pár zvolil číslo deset milionů. Odkazuje na počet obyvatel České republiky a přání Petra Pavla symbolicky vyzvednout silné stránky všech občanů – schopnost spojit se a pomoci těm, kteří jsou v nouzi.
Pro zájemce je k mání 9800 pamětních listů na webu nadace. Dalších 175 listů zůstane manželům Pavlovým pro aukce a jiné reprezentativní využití, 25 kusů si nechá vydavatel VDN Promo.
Spojení se soukromou společností při vydání pamětních listů prezident vysvětluje tím, že nejde o reklamní předmět, ale charitativní akci, která může pomoci konkrétním lidem s konkrétními životními příběhy a problémy.
Výroba pamětních listů zabrala zhruba čtvrt roku, náklady na výrobu a administrativu projektu přesáhly pět milionů korun.
Jak cenný bude pamětní list s prezidentem?
„Pamětní tisky, které vydává Státní tiskárna cenin, jsou nádhernou ukázkou kvalitního českého polygrafického umění. Tiskárna na jednotlivých tiscích demonstruje ochranné prvky, které se využívají nebo budou v budoucnu využívat například na bankovkách, v osobních a cestovních dokumentech, cenných papírech, ceninách,“ říká Jan Jelínek, expert na numismatiku z aukčního domu Macho & Chlapovič.
Tisky podle něj mají vysokou kvalitu zpracování. „Co se týká vhodnosti těchto tisků jako formy investice do budoucna, jsem velmi opatrný. Jde o poměrně moderní formu sběratelství a nedá se dnes ještě odhadnout, jak to s ní bude za několik let či desítek let,“ podotýká Jelínek.
Každopádně nová „bankovka“ může být atraktivní v tom, že je spojena právě s hlavou státu. V minulosti Státní tiskárna cenin podobné bankovkové pamětní listy vydala s historickými motivy, připomněla ale ve spolupráci s různými subjekty i osobnosti – Václava Havla nebo svatého Václava, zpěváky Hanu Zagorovou nebo Václava Neckáře či sportovce Dominika Haška nebo Antonína Panenku. Pro pražskou zoo vytvořila trojské tolary – „bankovky“ s gorilou, lachtanem a slonem.
Jelínek připomíná, že pamětní tisky nemusí vydávat pouze Státní tiskárna cenin, ale jejich výrobu si může zadat kdokoli. V zahraničí se podobně prodávají pseudobankovky vzhledem připomínající eura, známé jsou pod názvem Euro Souvenir.
Licenci na jejich výrobu má i česká firma, která tu vydává „nula eurovky“. Vyrábějí se na podporu turistického ruchu a k připomenutí zajímavých událostí či osobností evropských zemí. Z českých byla i mezi sběrateli oblíbená „bankovka“ s Karlem Gottem nebo Jiřinou Bohdalovou, rychle se prodávala také připomínka královny Alžběty.
„V porovnání s euro suvenýry, budou pamětní tisky z dílny Státní tiskárny cenin zajímavější. Vše bude záležet na přístupu sběratelů, zda si tyto tisky najdou sekundární trh a budou se obchodovat. Zatím je vidět pouze primární prodej,“ říká Jelínek.
Skutečné pamětní bankovky vydává Česká národní banka. Zatím vydala dvě stokoruny: v roce 2019 s Karlem Englišem a v roce 2022 s Alosiem Rašínem. Na rozdíl od pamětních listů mají statut skutečného zákonného platidla.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem